Nieodpłatne przekazanie towarów z logo firmy
REKLAMA
Na równi z odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu VAT uznaje się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
REKLAMA
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
Do 31 marca 2011 r. nieodpłatne przekazanie towarów podlegało opodatkowaniu pod warunkiem, że zostało dokonane na cele inne niż związane z przedsiębiorstwem prowadzonym przez podatnika, a nabycie towarów dawało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast od 1 kwietnia 2011 r. nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu bez względu na cel tego przekazania, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.
OFERTA 2012 Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych |
Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, komentując na swojej stronie internetowej najważniejsze zmiany w ustawie o VAT, które weszły w życie od 1 kwietnia 2011 r.: „Dla uznania nieodpłatnej dostawy za odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione łącznie 2 przesłanki:
1) podatnik przekazuje lub zużywa nieodpłatnie towary należące do jego przedsiębiorstwa
oraz
2) podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
Oznacza to, że cel takiego przekazania pozostaje bez znaczenia, podobnie jak i podmiot, na rzecz którego jest ono dokonywane (przepis wskazuje jedynie przykładowe sytuacje, które mogą zostać uznane za odpłatną dostawę towarów). Wyłączenia w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT pozostały bez zmian”.
Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że podatnik przekazał nabywcy usługi najmu samochodu kurtki ze swoim logo. Czynność ta ma wpłynąć na prowadzoną przez podatnika działalność gospodarczą poprzez identyfikowanie logo zamieszczonego na kurtkach przekazanych usługobiorcy ze świadczonymi przez firmę usługami. Wpłynie to na promocję własnej marki, utrzymanie klienta, a w rezultacie da oczekiwany wzrost przychodów ze sprzedaży. Jednak mimo że przekazane nieodpłatnie kurtki z logo przedsiębiorcy mają służyć prowadzonej przez niego działalności, czynność ta podlega obecnie opodatkowaniu VAT, jeżeli:
1) podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytej odzieży,
2) towary te nie stanowią prezentów o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.
Bez znaczenia pozostaje fakt, że nieodpłatne przekazanie odzieży z logo firmy nastąpiło na cele związane z przedsiębiorstwem prowadzonym przez podatnika.
Wyłączeniu z opodatkowania VAT nadal podlegają te towary przekazane nieodpłatnie, których wartość jest nieduża, tzn. spełniające warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Jednak w związku z tym, że Czytelniczka wskazała, iż przekazane towary miały znaczną wartość, można przypuszczać, że przekraczają one limity ustalone dla prezentów o małej wartości, wobec czego nie można wyłączyć ich opodatkowania na podstawie art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.
Więcej na ten temat w Biuletynie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat