| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Nieodpłatne przekazanie towarów z logo firmy

Nieodpłatne przekazanie towarów z logo firmy

Klientowi, który wynajął u nas samochód, przekazaliśmy nasze kurtki z logo firmy. Wydaliśmy je z magazynu (pełna księgowość). Kurtki te mają znaczną wartość. Czy fakt ich wydania powoduje obowiązek opodatkowania VAT?

Na równi z odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu VAT uznaje się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Do 31 marca 2011 r. nieodpłatne przekazanie towarów podlegało opodatkowaniu pod warunkiem, że zostało dokonane na cele inne niż związane z przedsiębiorstwem prowadzonym przez podatnika, a nabycie towarów dawało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast od 1 kwietnia 2011 r. nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu bez względu na cel tego przekazania, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

 

OFERTA 2012

Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych

 

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, komentując na swojej stronie internetowej najważniejsze zmiany w ustawie o VAT, które weszły w życie od 1 kwietnia 2011 r.: „Dla uznania nieodpłatnej dostawy za odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione łącznie 2 przesłanki:

1) podatnik przekazuje lub zużywa nieodpłatnie towary należące do jego przedsiębiorstwa

oraz

2) podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Oznacza to, że cel takiego przekazania pozostaje bez znaczenia, podobnie jak i podmiot, na rzecz którego jest ono dokonywane (przepis wskazuje jedynie przykładowe sytuacje, które mogą zostać uznane za odpłatną dostawę towarów). Wyłączenia w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT pozostały bez zmian”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »