Jaką stawką opodatkować usługę szkolenia przeciwpożarowego
REKLAMA
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności świadczy m.in. usługi szkoleniowe na temat ochrony przeciwpożarowej, sklasyfikowane jako PKD-85.S9.B pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Wnioskodawca nie jest jednostką systemu oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Usługi będące przedmiotem wniosku nie są usługami w zakresie kształcenia i wychowywania objętymi wpisem do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę są usługami w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy. Szkolenie w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest niezbędne pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy. Świadczone usługi przeprowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
REKLAMA
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane regulacje z zakresu podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że skoro wyżej wymienione usługi nie są prowadzone przez jednostkę objętą systemem oświaty, ich świadczenie nie jest objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi, polegające na prowadzeniu szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej, będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy.
Reasumując, usługi szkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat