reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy nie można pomniejszyć VAT-u od sprzedaży o VAT od zakupów?

Kiedy nie można pomniejszyć VAT-u od sprzedaży o VAT od zakupów?

Niektórzy przedsiębiorcy, mimo rejestracji jako podatnicy VAT, nie mają prawa do obniżenia VAT-u od sprzedaży, o VAT od zakupów. Wówczas nabywcy usług lub towarów od tych firm, także nie mogą dokonać odliczeń. W niektórych przypadkach, takie transakcje dokumentowane są fakturą VAT marża, która nie posiada wyszczególnionej kwoty VAT.

 

 

 


Które działalności nie pozwalają na dokonywanie odliczeń VAT-u?


Naczelną zasadą dotyczącą podatku VAT jest możliwość obniżenia przez przedsiębiorców VAT-u od sprzedaży (podatek należny), o kwotę VAT-u od zakupów (podatek naliczony) i czasami ten fakt jest wręcz motywacją do rejestracji jako podatnik VAT. Ustawa o VAT określa jednak, że następujące działalności gospodarcze nie dają tego prawa firmom, które je wykonują:

- taksówkarze korzystający z ryczałtowej stawki VAT,

- firmy świadczące usługi turystyczne,

- firmy handlujące towarami używanymi,

- firmy handlujące dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami.

Taksówkarze mogą korzystać z bardzo niskiej, ryczałtowej stawki VAT, zaś przedsiębiorcy działający w trzech ostatnich z wymienionych branż dokumentują swoją sprzedaż wystawiając faktury VAT marża. Na tym dokumencie widnieje wyłącznie kwota brutto.


Usługi taksówkarskie a VAT


Przedsiębiorcy świadczący usługi taksówkarskie mogą wybrać sposób opodatkowania podatkiem VAT w formie ryczałtu (stawka 4%) lub na zasadach ogólnych (stawka 8%). Prawo do obniżenia VAT-u od sprzedaży o VAT od zakupów nie przysługuje jednak taksówkarzom, którzy wybierają zryczałtowaną formę opodatkowania VAT-em. Oczywiście, taksówkarz, który oprócz transportu pasażerów zajmuje się jednocześnie inną działalnością opodatkowaną na zasadach ogólnych, może odliczyć VAT w związku z kosztami dotyczącymi tej działalności.


Więcej na temat VAT przeczytacie Państwo w Biuletynie VAT

Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>


VAT od marży, czyli usługi turystyczne i handel towarami używanymi


Zasady opodatkowania usług turystycznych podatkiem VAT zostały określone w przepisach w sposób również odbiegający od zasad ogólnych. Są dwie podstawowe różnice, o których należy pamiętać:

- opodatkowana VAT-em jest wyłącznie marża przedsiębiorcy z tytułu świadczenia usług turystycznych,

- usługi turystyczne nie pozwalają obniżać VAT-u od sprzedaży tych usług o VAT od zakupów w związku z nabyciem towarów i usług na potrzeby działalności turystycznej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Infact

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama