REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie można pomniejszyć VAT-u od sprzedaży o VAT od zakupów?

Sebastian Bobrowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy przedsiębiorcy, mimo rejestracji jako podatnicy VAT, nie mają prawa do obniżenia VAT-u od sprzedaży, o VAT od zakupów. Wówczas nabywcy usług lub towarów od tych firm, także nie mogą dokonać odliczeń. W niektórych przypadkach, takie transakcje dokumentowane są fakturą VAT marża, która nie posiada wyszczególnionej kwoty VAT.

 

Autopromocja

 

 


Które działalności nie pozwalają na dokonywanie odliczeń VAT-u?

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Naczelną zasadą dotyczącą podatku VAT jest możliwość obniżenia przez przedsiębiorców VAT-u od sprzedaży (podatek należny), o kwotę VAT-u od zakupów (podatek naliczony) i czasami ten fakt jest wręcz motywacją do rejestracji jako podatnik VAT. Ustawa o VAT określa jednak, że następujące działalności gospodarcze nie dają tego prawa firmom, które je wykonują:

- taksówkarze korzystający z ryczałtowej stawki VAT,

- firmy świadczące usługi turystyczne,

- firmy handlujące towarami używanymi,

- firmy handlujące dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami.

Taksówkarze mogą korzystać z bardzo niskiej, ryczałtowej stawki VAT, zaś przedsiębiorcy działający w trzech ostatnich z wymienionych branż dokumentują swoją sprzedaż wystawiając faktury VAT marża. Na tym dokumencie widnieje wyłącznie kwota brutto.


Usługi taksówkarskie a VAT


Przedsiębiorcy świadczący usługi taksówkarskie mogą wybrać sposób opodatkowania podatkiem VAT w formie ryczałtu (stawka 4%) lub na zasadach ogólnych (stawka 8%). Prawo do obniżenia VAT-u od sprzedaży o VAT od zakupów nie przysługuje jednak taksówkarzom, którzy wybierają zryczałtowaną formę opodatkowania VAT-em. Oczywiście, taksówkarz, który oprócz transportu pasażerów zajmuje się jednocześnie inną działalnością opodatkowaną na zasadach ogólnych, może odliczyć VAT w związku z kosztami dotyczącymi tej działalności.


Więcej na temat VAT przeczytacie Państwo w Biuletynie VAT

Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>


VAT od marży, czyli usługi turystyczne i handel towarami używanymi


Zasady opodatkowania usług turystycznych podatkiem VAT zostały określone w przepisach w sposób również odbiegający od zasad ogólnych. Są dwie podstawowe różnice, o których należy pamiętać:

- opodatkowana VAT-em jest wyłącznie marża przedsiębiorcy z tytułu świadczenia usług turystycznych,

- usługi turystyczne nie pozwalają obniżać VAT-u od sprzedaży tych usług o VAT od zakupów w związku z nabyciem towarów i usług na potrzeby działalności turystycznej.

 

Podobnie jest w przypadku towarów używanych. Kupując samochody, czy telefony komórkowe z drugiej ręki, łatwo natknąć się na fakturę VAT marża. Ponadto, do tej kategorii zaliczają się także różnego rodzaju dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki. Przedsiębiorcy handlujący nimi naliczają VAT biorąc za podstawę marżę, tak samo jak firmy świadczące usługi turystyczne.


Gdy sprzedawca nie odlicza VAT-u, nabywca również nie odlicza


Brak możliwości rozliczenia VAT-u można rozważać w kontekście zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy. Jeżeli sprzedawca nie może pomniejszyć VAT-u naliczonego w związku z daną sprzedażą, to nabywca tego towaru lub usługi również nie może obniżyć VAT-u. Gdy sprzedawca posługuje się fakturą VAT marża (bez kwoty VAT), jest to jasnym sygnałem dla nabywcy, mówiącym, ze odliczenia VAT-u nie można dokonać. W przeciwnym razie należy po prostu o tym pamiętać.


Brak możliwości odliczenia VAT-u oznacza koszt w kwocie brutto


W kontekście tematu odliczeń VAT-u przy zakupie niektórych usług warto pamiętać, że gdy nabywca nie może odliczyć VAT-u z danej faktury, ma prawo do zapisania jej w kosztach jako kwotę brutto. Dotyczy to wszystkich usług i towarów opisanych w niniejszym artykule, a więc usług taksówkarskich, turystycznych (w tym noclegów w hotelach), czy towarów używanych i kolekcjonerskich. Oprócz tego, właściciele firmowych pojazdów osobowych, mogą zapisywać w kosztach kwotę brutto przy zakupie benzyny (w związku z którą VAT-u także nie mają prawa odliczyć).

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA