reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy podatnik, który sprzeda firmowy samochód, traci prawo do zwolnienia z VAT

Czy podatnik, który sprzeda firmowy samochód, traci prawo do zwolnienia z VAT

Podatnik, który dokonuje dostawy używanego samochodu osobowego, traci prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT. Zwolnienie to nie dotyczy bowiem dostaw towarów opodatkowanych akcyzą, do których zalicza się samochody.

Takie stanowisko wynika m.in. z odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską nr 1655/2012, której fragment prezentujemy poniżej.

Zgłoszony przez pana posła problem obejmuje przypadki, w których w odniesieniu do dostawy samochodów osobowych, jako towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, znajduje zastosowanie przepis art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej „ustawą o VAT”, skutkujący pozbawieniem podatnika podatku VAT dokonującego dostawy takich towarów prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Uprzejmie informuję, że w ustawie o VAT wprowadzane są obecnie zmiany, na podstawie których rzeczony art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy nie będzie miał zastosowania do samochodów osobowych innych niż nowe środki transportu, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji. Projektowana nowelizacja powinna skutecznie wyeliminować wskazany przez pana posła problem. Przewiduje się, że zmiany projektowane w tym zakresie wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2013 r.


Więcej na temat VAT przeczytacie Państwo w Biuletynie VAT

Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>


Jednocześnie należy wskazać, że w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe dokonanie takiej interpretacji art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT, aby na jej podstawie podatnik dokonujący dostawy używanego samochodu osobowego nie utracił prawa do zwolnienia podmiotowego określonego limitem wartości sprzedaży do 150 000 zł. Literalne brzmienie ww. przepisu nie dopuszcza bowiem w omawianym przypadku jego odmiennej wykładni. Powyższa konkluzja dotyczy zarówno spraw, w których już została (lub będzie) wydana interpretacja indywidualna, jak również spraw, w których nie złożono wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Reasumując, jedynie nowelizacja obowiązującego prawa pozwoli podatnikom dokonującym transakcji zbycia używanego samochodu osobowego na skorzystanie z prawa do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Magdalena Milewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama