| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Miejsce odprawy celnej a rozliczenie eksportu

Miejsce odprawy celnej a rozliczenie eksportu

Sprzedaliśmy towar firmie z Kazachstanu. Transportem towarów zajęła się firma transportowa z Białorusi, która dokonała też odprawy celnej. Odprawa miała jednak miejsce nie w Polsce, lecz w Austrii. Czy ma to dla nas znaczenie? Otrzymaliśmy tylko kartę SAD-3. Czy jest to wystarczający dowód do zastosowania stawki eksportowej 0%?

RADA

Jeżeli transport towarów rozpoczął się w Polsce, miejsce odprawy celnej nie ma dla Państwa znaczenia. Można zastosować stawkę 0%. Dokumentem umożliwiającym zastosowanie tej stawki jest otrzymana karta 3 dokumentu SAD. Warunkiem rozliczenia eksportu jest, aby nie doszło do przerwy w transporcie. Może to spowodować uznanie, że transport towarów poza terytorium Unii Europejskiej rozpoczął się w innym niż Polska państwie członkowskim. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest eksport towarów (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT), czyli potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu dostawy towarów, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

• dostawcę lub na jego rzecz albo

• nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (nieistotne w omawianej sytuacji wyłączenie dotyczy towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych).

W związku z tym należy wyjaśnić, że warunek „wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej” może być spełniony również w przypadku, gdy procedura wywozu towarów rozpoczyna się poprzez zgłoszenie do wywozu złożone w innym państwie członkowskim.

To jest tylko fragment artykułu. Pełna treść w Biuletynie VAT
Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK