Zwrot kosztów opłaty pocztowej nie podlega VAT
REKLAMA
Opodatkowaniu VAT podlegać będzie jednak ewentualne dodatkowe wynagrodzenie nabywającego usługę za zawarcie w ramach pełnomocnictwa umowy z pocztą - tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 19 lutego 2013 r. (sygn. IPTPP4/443-788/12-4/UNR).
REKLAMA
Ze złożonego wniosku o interpretację wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatkiem podatku VAT i w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów w internecie przez aukcje oraz sklep internetowy, Zainteresowany ma zawartą umowę z Pocztą na usługi pocztowe. Odbiorca - kupujący, przelewa na rachunek bankowy Wnioskodawcy pieniądze, którymi Zainteresowany płaci w jego imieniu i na jego rachunek jako jego pełnomocnik - Poczcie za zakupioną przez tegoż odbiorcę usługę.
Pełnomocnictwo pomiędzy Wnioskodawcą (sprzedającym) a kupującym zawarte jest na podstawie informacji znajdującej się w każdej aukcji w regulaminie na stronie „o mnie” oraz w regulaminie sklepu internetowego.
VAT na usługi pocztowe po 1 kwietnia 2013 r.
Zapraszamy na forum o podatku VAT
Kwota przeznaczona na ten cel doliczana jest przez kupującego do ceny zakupionego towaru i wpłacana na konto bankowe Zainteresowanego jednym przelewem. W przypadku gdy klient dokona wyższej wpłaty niż faktycznie Wnioskodawca zapłacił na poczcie powstała różnica jest księgowana jak dodatkowy przychód i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz podatkiem dochodowym. Wnioskodawca nie będzie pobierał od kupującego opłaty za usługę pośrednictwa, jest ona bezpłatna.
Odnosząc przedstawioną treść wniosku do powołanych w sprawie przepisów prawa organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku, kiedy sprzedawca posiada upoważnienie (pełnomocnictwo) do zawarcia umowy o usługi pocztowe w imieniu i na rachunek kupującego - mamy do czynienia ze zwrotem kosztów i kwota ta nie wchodzi do podstawy opodatkowania, gdyż nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy obrotu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. W takim przypadku Wnioskodawca nie świadczy usługi pocztowej, a nabywa ją od Poczty bezpośrednio kupujący. W przedmiotowym przypadku następuje jedynie zwrot kosztów, który nie podlega opodatkowaniu VAT, gdyż podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub klienta jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rachunek tego nabywcy lub klienta.
Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.
REKLAMA
Zaznaczyć jednak należy, iż w opisanej sytuacji nie będzie podlegać opodatkowaniu jedynie kwota stanowiąca zwrot kosztów przesyłki, natomiast opodatkowaniu podlegać będzie ewentualne dodatkowe wynagrodzenie Wnioskodawcy za zawarcie w ramach pełnomocnictwa umowy z pocztą.
Reasumując, w opisanej sytuacji przekazane Wnioskodawcy środki pieniężne na pokrycie zobowiązań kupującego nie stanowią dla Wnioskodawcy podstawy opodatkowania i w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat