| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT

Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT

Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie odrębności podatkowej jednostek budżetowych. Wydawało się, sprawę rozstrzygnął w 2013 r. NSA orzekając, że jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT. Organy podatkowe w tej sprawie mają swoje zdanie.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Do zarządzania obiektami komunalnymi (np. sportowymi) gminy bardzo często powołują jednostki budżetowe. Przekazanie tych obiektów do zarządzania następuje bezpłatnie, na podstawie odpowiedniej uchwały rady gminy. W takim przypadku zarządzanie obejmuje również wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), związanych m.in. z wynajmem lokali użytkowych, a także odpłatnym udostępnianiem innych pomieszczeń. W praktyce powstają wątpliwości, czy taka jednostka budżetowa będzie odrębnym podatnikiem VAT, czy też nie.

Wydawało się, że dylemat ten rozstrzygnęła uchwała NSA z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 1/13), w której jednoznacznie stwierdzono, że jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT.

Jednak 10 grudnia 2013 r. NSA skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne w sprawie statusu podatkowego gminnych jednostek organizacyjnych na potrzeby rozliczeń VAT. Na odpowiedź trzeba poczekać co najmniej półtora roku. Dlatego samorządy nadal zwracają się do organów skarbowych o wydanie interpretacji w tej sprawie.

INFORLEX.PL Sektor Publiczny poleca artykuł Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT

W artykule omówiono najnowszą interpretację MF w sprawie, która idzie wbrew orzeczeniu NSA z 2013 r. Poznaj argumentację organu podatkowego oraz okoliczności, które decydują, że jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT.

Odliczenie VAT od pojazdów specjalnych

Zapraszamy do dyskusji na forum

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK