REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opóźnienie w płatności za fakturę

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Tax Care; Adam Zagała
Inkubator Przedsiębiorczości Idea Banku

REKLAMA

Czy jest możliwe, żeby firma zbankrutowała przez jedną niezapłaconą na czas fakturę? Czasami wystarczą dwa tygodnie opóźnienia w płatności za fakturę ze strony ważnego klienta, aby firma utraciła płynność finansową i była zmuszona zaprzestać regulowania własnych płatności.

Przy 60-dniowym opóźnieniu problemy z płynnością są już tak poważne, że firma przestaje funkcjonować - pokazuje case study opracowane na rzeczywistych danych przez Idea Bank i Tax Care.

REKLAMA

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zachowanie płynności jest niezbędnym warunkiem istnienia firmy, ważniejszym nawet niż osiąganie dodatnich wyników finansowych. Aby móc działać w sposób niezakłócony, mała firma musi tak organizować swoje płatności, aby mieć w kasie środki na ich pokrycie, co z kolei zależy od płatności dokonywanych przez odbiorców. Chodzi tu więc z jednej strony o odpowiednie dopasowanie czasowe wpływów i wypływów, ale również o to, aby odbiorcy trzymali się ustalonych terminów. I tu zwykle zaczynają się problemy. Według wywiadowni gospodarczej Bisnode, zaledwie co czwarta faktura jest w Polsce opłacana na czas. Idea Bank i Tax Care, w kolejnym poradniku dotyczącym płynności finansowej w małych firmach, prześledziły na przykładzie, jakie konsekwencje dla firmy mogą mieć takie opóźnienia w płatnościach.


Podstawowe założenia case study:

REKLAMA

- Podmiot: importer i dystrybutor wina.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Miesięczny przychód: 50 tys. zł, miesięczne koszty: 44,5 tys. zł, miesięczny dochód: 5,5 tys. zł.

- Miesięcznie obsługuje 6 drobnych klientów (po 5 tys. zł przychodu każdy) i jednego klienta głównego (20 tys. zł przychodu).

- Warunki płatności od odbiorców:

> Drobni klienci - płatność po 7 dniach od dostawy towaru,

> Główny klient - płatność po 21 dniach od dostawy towaru.

- Zakup towarów importowanych odbywa się dwa razy w miesiącu (po 15 tys. zł), na początku i w połowie każdego miesiąca.

Faktura zaliczkowa 100% - czy trzeba wystawić fakturę końcową

Zapisz się na nasz newsletter

- Zatrudnienie:

> Handlowiec: wynagrodzenie 2 tys. zł brutto podstawy + 5% prowizji od sprzedaży,

> Asystentka: wynagrodzenie 1,5 tys. zł brutto, zatrudnienie na ¾ etatu.

- Pozostałe koszty:

> Leasing samochodu przedsiębiorcy i samochodu handlowca,

> Paliwo,

> Księgowość,

> Telefony,

> Wynajem biura.


Terminowy kontrahent to skarb


Przyjmijmy w wariancie optymistycznym, że zarówno drobni klienci, jak i główny odbiorca, opłacają swoje faktury w terminie. W przypadku głównego klienta oznacza, że przelew za fakturę na kwotę 20 tys. zł, wystawioną 6 marca, trafia na konto firmy po 21 dniach, czyli 27 marca. Pomimo, że sytuacja jest „idealna”, w firmowej kasie i tak występują niedobory gotówki (skumulowane wpływy z marca nie wystarczają na pokrycie bieżących wydatków) wynikające z dokonywania płatności, np. za zakupione towary. Maksymalne niedobory, występujące w dniach 18 i 19 marca, sięgają prawie 12 tys. zł - taką „górkę” w gotówce musi sobie zapewnić firma z poprzednich miesięcy, aby móc na bieżąco regulować swoje zobowiązania. Sytuacja odwraca się jednak po dokonaniu płatności przez głównego odbiorcę, dzięki czemu firma kończy miesiąc nie tylko z dodatnim wynikiem księgowym, ale też z zapasem gotówki na kwotę prawie 3,5 tys. zł.

Odliczenie VAT od samochodów 2014 - wydatki eksploatacyjne

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 

 

Przepływy finansowe w marcu - wariant optymistyczny

data

skumulowany wynik księgowy (w zł)

skumulowane
przepływy (w zł)

01-mar

-1 000,0

0,0

02-mar

-1 250,0

-250,0

03-mar

-16 250,0

-250,0

04-mar

-16 250,0

-250,0

05-mar

-11 250,0

-250,0

06-mar

8 750,0

-250,0

07-mar

13 750,0

2 750,0

08-mar

13 500,0

1 500,0

09-mar

13 250,0

1 250,0

10-mar

9 024,1

-2 975,9

11-mar

6 524,1

-3 475,9

12-mar

6 274,1

1 274,1

13-mar

11 274,1

1 274,1

14-mar

9 474,1

6 274,1

15-mar

9 224,1

6 024,1

16-mar

9 224,1

6 024,1

17-mar

-5 775,9

-8 975,9

18-mar

-6 025,9

-11 725,9

19-mar

-6 025,9

-11 725,9

20-mar

-7 025,9

-6 725,9

21-mar

-2 025,9

-8 525,9

22-mar

-2 275,9

-8 775,9

23-mar

2 724,1

-8 775,9

24-mar

2 724,1

-8 775,9

25-mar

2 224,1

-8 775,9

26-mar

1 974,1

-9 025,9

27-mar

1 974,1

9 974,1

28-mar

1 974,1

14 974,1

29-mar

6 974,1

14 974,1

30-mar

6 974,1

19 974,1

31-mar

5 464,9

3 464,9

Źródło: opracowanie własne na podst. rzeczywistych danych


Dwa tygodnie robią różnicę


A teraz zobaczmy co stanie się z tą samą firmą importującą wina w sytuacji, gdy jej główny klient spóźni się z płatnością o 2 tygodnie: przelew na kwotę 20 tys. zł z tytułu faktury wystawionej na początku marca, wpłynie na jej konto dopiero w kolejnym miesiącu, dokładnie 10 kwietnia. Sytuacja płynnościowa firmy pogorszy się w takim wypadku zasadniczo. Mimo osiągnięcia takiego samego, jak w wariancie optymistycznym, dodatniego wyniku księgowego, niedobór gotówki w kasie firmy przekroczy w ostatnim dniu marca 16,5 tys. zł i jeszcze wzrośnie w pierwszych dniach kwietnia.

W takiej sytuacji firma musi albo uzyskać finansowanie, np. kredyt, albo opóźnić regulowanie swoich wydatków. Importer raczej nie zdecyduje się na to, aby nie zakupić nowego towaru, bo to oznaczałoby problemy z generowaniem przychodów w przyszłości. Do wyboru pozostaje mu jednak opóźnienie płatności za wynajem magazynu, opóźnienie wypłaty wynagrodzeń dla pracowników albo nieuregulowanie w terminie rat leasingowych.

Faktura wystawiona przed dostawą towarów

 

 


Przepływy finansowe w marcu i kwietniu - wariant realistyczny

data

skumulowany wynik księgowy (w zł)

skumulowane przepływy (w zł)

01-mar

-1 000,0

0,0

02-mar

-1 250,0

-250,0

03-mar

-16 250,0

-250,0

04-mar

-16 250,0

-250,0

05-mar

-11 250,0

-250,0

06-mar

8 750,0

-250,0

07-mar

13 750,0

2 750,0

08-mar

13 500,0

1 500,0

09-mar

13 250,0

1 250,0

10-mar

9 024,1

-2 975,9

11-mar

6 524,1

-3 475,9

12-mar

6 274,1

1 274,1

13-mar

11 274,1

1 274,1

14-mar

9 474,1

6 274,1

15-mar

9 224,1

6 024,1

16-mar

9 224,1

6 024,1

17-mar

-5 775,9

-8 975,9

18-mar

-6 025,9

-11 725,9

19-mar

-6 025,9

-11 725,9

20-mar

-7 025,9

-6 725,9

21-mar

-2 025,9

-8 525,9

22-mar

-2 275,9

-8 775,9

23-mar

2 724,1

-8 775,9

24-mar

2 724,1

-8 775,9

25-mar

2 224,1

-8 775,9

26-mar

1 974,1

-9 025,9

27-mar

1 974,1

-10 025,9

28-mar

1 974,1

-5 025,9

29-mar

6 974,1

-5 025,9

30-mar

6 974,1

-25,9

31-mar

5 464,9

-16 535,2

01-kwi

4 464,9

-16 535,2

02-kwi

4 214,9

-16 785,2

03-kwi

-10 785,2

-16 785,2

04-kwi

-10 785,2

-16 785,2

05-kwi

-5 785,2

-11 785,2

06-kwi

14 214,9

-11 785,2

07-kwi

19 214,9

-11 785,2

08-kwi

18 964,9

-13 535,2

09-kwi

18 714,9

-13 785,2

10-kwi

14 489,0

1 989,0

11-kwi

11 989,0

1 989,0

12-kwi

11 739,0

6 739,0

13-kwi

16 739,0

6 739,0

14-kwi

14 939,0

11 739,0

15-kwi

14 689,0

11 489,0

16-kwi

-311,1

11 489,0

17-kwi

-311,1

-3 511,1

18-kwi

-561,1

-6 261,1

19-kwi

-561,1

-6 261,1

20-kwi

-1 561,1

-1 261,1

21-kwi

3 439,0

-3 061,1

22-kwi

3 189,0

-3 311,1

23-kwi

8 189,0

-3 311,1

24-kwi

8 189,0

-3 311,1

25-kwi

7 689,0

-3 311,1

26-kwi

7 439,0

-3 561,1

27-kwi

7 439,0

15 439,0

28-kwi

7 439,0

20 439,0

29-kwi

12 439,0

20 439,0

30-kwi

10 929,7

8 929,7

Źródło: opracowanie własne na podst. rzeczywistych danych


60 dni spóźnienia może oznaczać koniec firmy


Możemy sobie wyobrazić bardziej skrajną, choć wcale nie tak mało prawdopodobną, sytuację, w której główny klient spóźnia się z płatnością aż o 60 dni. Nasz przykładowy importer win - mimo wciąż tego samego, dodatniego wyniku księgowego - znajdzie się w bardzo złej kondycji finansowej. Jego maksymalne braki gotówki w kasie przekroczą 26 tys. zł, a stan niedoboru, równoznaczny z brakiem płynności finansowej, będzie utrzymywał się przez półtora miesiąca. Firma z pewnością nie poradzi sobie z taką sytuacją bez wstrzymania swoich płatności czy renegocjacji kontraktów z dostawcami oraz finasowaniem zewnętrznym. Z uzyskaniem kredytu bankowego może mieć już w takiej sytuacji problem. Co więcej, jeżeli - z powodu braku płynności - przestanie regulować własne płatności, musi liczyć się z tym, że trafi do różnego rodzaju rejestrów niesolidnych płatników. A to dodatkowo utrudni dostęp do kredytu w przyszłości. W wariancie pesymistycznym, pomimo tego samego co w poprzednich dwóch wariantach dodatniego wyniku księgowego, firma kończy zarówno marzec, jak i kwiecień z ujemnym stanem gotówki. 

Podstawa zwolnienia z VAT na fakturze - kto i kiedy musi ją zamieszczać?

 


Przepływy finansowe w marcu i kwietniu - wariant pesymistyczny

data

skumulowany wynik księgowy (w zł)

skumulowane przepływy (w zł)

01-mar

-1 000,0

0,0

02-mar

-1 250,0

-250,0

03-mar

-16 250,0

-250,0

04-mar

-16 250,0

-250,0

05-mar

-11 250,0

-250,0

06-mar

8 750,0

-250,0

07-mar

13 750,0

2 750,0

08-mar

13 500,0

1 500,0

09-mar

13 250,0

1 250,0

10-mar

9 024,1

-2 975,9

11-mar

6 524,1

-3 475,9

12-mar

6 274,1

1 274,1

13-mar

11 274,1

1 274,1

14-mar

9 474,1

6 274,1

15-mar

9 224,1

6 024,1

16-mar

9 224,1

6 024,1

17-mar

-5 775,9

-8 975,9

18-mar

-6 025,9

-11 725,9

19-mar

-6 025,9

-11 725,9

20-mar

-7 025,9

-6 725,9

21-mar

-2 025,9

-8 525,9

22-mar

-2 275,9

-8 775,9

23-mar

2 724,1

-8 775,9

24-mar

2 724,1

-8 775,9

25-mar

2 224,1

-8 775,9

26-mar

1 974,1

-9 025,9

27-mar

1 974,1

-10 025,9

28-mar

1 974,1

-5 025,9

29-mar

6 974,1

-5 025,9

30-mar

6 974,1

-25,9

31-mar

5 464,9

-16 535,2

01-kwi

4 464,9

-16 535,2

02-kwi

4 214,9

-16 785,2

03-kwi

-10 785,2

-16 785,2

04-kwi

-10 785,2

-16 785,2

05-kwi

-5 785,2

-11 785,2

06-kwi

14 214,9

-11 785,2

07-kwi

19 214,9

-11 785,2

08-kwi

18 964,9

-13 535,2

09-kwi

18 714,9

-13 785,2

10-kwi

14 489,0

-18 011,1

11-kwi

11 989,0

-18 011,1

12-kwi

11 739,0

-13 261,1

13-kwi

16 739,0

-13 261,1

14-kwi

14 939,0

-8 261,1

15-kwi

14 689,0

-8 511,1

16-kwi

-311,1

-8 511,1

17-kwi

-311,1

-23 511,1

18-kwi

-561,1

-26 261,1

19-kwi

-561,1

-26 261,1

20-kwi

-1 561,1

-21 261,1

21-kwi

3 439,0

-23 061,1

22-kwi

3 189,0

-23 311,1

23-kwi

8 189,0

-23 311,1

24-kwi

8 189,0

-23 311,1

25-kwi

7 689,0

-23 311,1

26-kwi

7 439,0

-23 561,1

27-kwi

7 439,0

-4 561,1

28-kwi

7 439,0

438,9

29-kwi

12 439,0

438,9

30-kwi

10 929,7

-11 070,3

Źródło: opracowanie własne na podst. rzeczywistych danych


Katarzyna Siwek, Tax Care

Adam Zagała, Inkubator Przedsiębiorczości Idea Banku

 

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Opłacalność outsourcingu w 2026: outsourcing a umowa zlecenie i umowa o pracę. Przewodnik po umowach i kosztach

Outsourcing pracowniczy od lat pomaga firmom obniżać koszty i zwiększać elastyczność zatrudnienia. W 2026 roku pytania „outsourcing a umowa zlecenie”, „outsourcing umowa o pracę” oraz jak przygotować skuteczną umowę outsourcingu pracowniczego pojawiają się równie często, co rozważania o opłacalności B2B i ryczałtu. Ten przewodnik wyjaśnia krok po kroku, czym jest outsourcing, jak skonstruować bezpieczną umowę outsourcingu pracowników, kiedy lepsza będzie umowa zlecenie lub umowa o pracę oraz jak policzyć całkowity koszt (TCO) i realny zwrot (ROI) z takiej decyzji.

Kim jest właściciel procesu w BPO – dlaczego jasne role i zmotywowany zespół decydują o skuteczności zarządzania procesowego

W wielu organizacjach BPO zarządzanie procesowe funkcjonuje jako hasło strategiczne. W praktyce jednak procesy są opisane, wskaźniki zdefiniowane, a mimo to codzienna operacja działa nierówno. Jednym z najczęstszych powodów takiego stanu rzeczy jest brak jasno określonej odpowiedzialności oraz niedostateczne wykorzystanie potencjału zespołów operacyjnych. Kluczową rolę odgrywa tu właściciel procesu i sposób, w jaki współpracuje z zespołem procesowym.

Nawet 42 mld euro dla polskiej wsi po 2027 roku. Rząd szykuje wielkie zmiany dla rolnictwa i regionów wiejskich

Polska wieś ma otrzymać znacznie większe wsparcie z Unii Europejskiej po 2027 roku. Ministerstwo Rolnictwa wskazuje, że potrzeby obszarów wiejskich są ogromne, a budżet na rozwój rolnictwa i infrastruktury powinien sięgnąć nawet 42 mld euro plus krajowe współfinansowanie. Wśród priorytetów są bezpieczeństwo żywnościowe, nowe miejsca pracy, infrastruktura i odporność na kryzysy.

KSeF zmienia zasady gry dla freelancerów. Bez faktury można stracić zlecenie

Firmy coraz częściej pytają freelancerów nie tylko o portfolio i stawkę, ale też o sposób rozliczenia. Wraz z wejściem KSeF faktura przestaje być formalnością na koniec projektu, a staje się elementem decyzji zakupowej. Problem w tym, że wielu wykonawców nadal nie ma gotowego modelu rozliczeń.

REKLAMA

Ulga na robotyzację w 2026 r. Platforma jezdna w magazynie też może być robotem przemysłowym

Najnowsza interpretacja Dyrektora KIS potwierdza: automatyczny system składowania palet może dawać prawo do 50-procentowego odliczenia w ramach ulgi na robotyzację, jeżeli jest funkcjonalnie związany z cyklem produkcyjnym. Uwaga jednak na cztery pułapki, które mogą zniweczyć ekonomiczny sens preferencji – od definicji „zastosowań przemysłowych", przez fabryczną nowość, po sposób rozliczania kosztu w czasie.

KSeF w 2026 roku jest już faktem. Ale kolejny etap wdrożenia KSEF jeszcze przed nami - zaskoczy w styczniu 2027

Papierowa faktura odchodzi do historii. Od ponad miesiąca dziesiątki tysięcy polskich firm wystawiają dokumenty wyłącznie przez Krajowy System e-Faktur. To efekt rewolucji, która ruszyła w lutym i kwietniu 2026 – i która jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Przed nami kluczowy termin: styczeń 2027. Niejednego zaskoczy to, co trzeba będzie od wtedy jeszcze robić w związku z wdrożeniem KSeF.

Wystawienie faktury w KSeF nie wystarcza - w tych przypadkach trzeba jeszcze wydać nabywcy potwierdzenie transakcji. W jakiej formie i treści?

Przepisy ustawy o VAT dopuszczają wystawienie faktury ustrukturyzowanej w KSeF w innym modelu niż online w określonych trybach, jednak nie rozstrzygają wprost, jaki dokument w tym czasie powinien otrzymać nabywca. Kluczowe znaczenie ma nadanie fakturze numeru KSeF, od którego według resortu finansów zależy możliwość przekazania jej wizualizacji. W przeciwnym razie sprzedawca przekazuje jedynie potwierdzenie transakcji, które nie jest fakturą i nie uprawnia do odliczenia VAT. Potwierdzenie transakcji wydawane, gdy nie można wystawić wizualizacji faktury, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się dokumentem pomocniczym, w praktyce pełni istotną rolę.

Można złożyć lub skorygować PIT-a także w maju: Twój e-PIT wraca po przerwie. Jak uniknąć kary i dostać wyższy zwrot podatku? Na czym polega "czynny żal"?

W poprzednim roku ok. 6 mln podatników skorzystało z automatycznej akceptacji swojego zeznania PIT, nie wprowadzając w nim żadnych zmian. Tegoroczny termin na rozliczenia (30 kwietnia) już minął ale eksperci wskazują, że taka bierność często oznacza utratę ulg i odliczeń. Na szczęście przepisy pozwalają na skorygowanie błędów: 7 maja po godzinie 21:00, ponownie ruszyła usługa Twój e-PIT, co pozwala spóźnialskim na złożenie „czynnego żalu”, a pozostałym "zapominalskim" na korektę, która otwiera drogę w szczególności do uwzględnienia ulg podatkowych, a tym samym odzyskania nadpłaconego podatku.

REKLAMA

Faktury i korekty wystawiane poza KSeF w 2026 r. - co wyszło po kilku tygodniach stosowania KSeF w praktyce

Czy z faktury wystawionej poza Krajowym Systemie e-Faktur można odliczyć VAT? Czy można wystawić poza KSeF fakturę korygującą do faktury ustrukturyzowanej? Na te pytania odpowiada doradca podatkowy Marcin Chomiuk, Partner zarządzający ADN Podatki sp. z o.o.

Przekroczysz w 2026 limit choćby o złotówkę, a w 2027 zapłacisz wtedy ponad dwa razy wyższy podatek

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który powinni przeczytać wszyscy mali podatnicy korzystający z preferencyjnej stawki CIT. Sprawa dotyczy pozornie prostego pytania: co się dzieje, gdy firma przekroczy roczny limit przychodów uprawniający do stosowania 9 procent podatku dochodowego? Czy można wówczas podzielić dochód i zastosować dwie stawki? NSA odpowiedział jednoznacznie – i niekoniecznie po myśli przedsiębiorców.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA