reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Podstawa zwolnienia z VAT na fakturze - kto i kiedy musi ją zamieszczać?

Podstawa zwolnienia z VAT na fakturze - kto i kiedy musi ją zamieszczać?

Wraz ze zmianami w VAT z początkiem 2014 r. pojawiły się też nowe przepisy skierowane do firm zwolnionych z VAT. Najważniejszy z nich mówi o tym, że od początku 2014 r. muszą one wystawiać faktury, a nie rachunki jak dotychczas. Oprócz tego, dodatkowe rozporządzenie wprowadziło szczególne zasady dotyczące zestawu elementów na fakturach dokumentujących usługi zwolnione. Wśród elementów jest także podstawa do zwolnienia z VAT. W jakich sytuacjach należy taką podstawę zamieszczać?


Faktura zamiast rachunku - 3 miesiące na wystawienie


Do końca 2013 r. funkcjonował podział, zgodnie z którym firmy zwolnione z VAT wystawiały rachunki, a VAT-owcy - faktury. Zwolnieni z VAT stosowali zasady dotyczące rachunków z Ordynacji podatkowej i odrębnego rozporządzenia, które określało m.in. zestaw elementów na rachunku. Od początku 2014 r. jednak ten podział już nie istnieje. W ustawie o VAT pojawiły się zapisy mówiące o tym, że czynności zwolnione z VAT są dokumentowane fakturami - wystawianymi na żądanie nabywcy. Przepisy ściśle określają termin, którego należy trzymać się wystawiając taką fakturę.

Według zasad z Ordynacji podatkowej, które firmy stosowały do końca 2013 r. rachunek należy wystawić w terminie 7 dni od momentu, w którym nabywca wyraził chęć otrzymania rachunku, przy czym nie ma takiej konieczności, jeśli stało się to później, niż 3 miesiące od sprzedaży. Natomiast od początku 2014 r. fakturę na żądanie nabywcy wystawia się w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę.

Jak uniknąć VAT od remanentu likwidacyjnego

Gdy wystawiona faktura dotyczy sprzedaży zwolnionej z VAT, musi spełniać inne kryteria dotyczące wymaganych elementów, niż pozostałe faktury.


Co musi zawierać faktura firmy zwolnionej z VAT?


Wraz ze zmianami w VAT wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r., które ogranicza liczbę elementów na fakturach firm zwolnionych z VAT. Co ważne, ustawodawca nie narzuca nazewnictwa wystawianych dokumentów. Użycie określenia „faktura” nie jest konieczne, zaś użycie określenia „rachunek” nie jest błędne. Ważne jest, aby dokument zawierał wszystkie niezbędne dane.

Rozliczanie VAT w transakcjach transgranicznych

Zestaw elementów, które obligatoryjnie musi zawierać faktura wystawiana na sprzedaż zwolnioną z VAT różni się w zależności od tego, jakiej sprzedaży ten dokument dotyczy. Przepisy wyróżniają tutaj 3 grupy, jeśli chodzi o transakcje zwolnione:


1. Zwolnienie ze względu na wysokość sprzedaży do 150 tys. zł, inaczej mówiąc podmiotowe. W tym przypadku faktura musi zawierać przynajmniej:

- datę wystawienia i numer faktury,

- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,

- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 17.03.2014

Ekspert:

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Autor:

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama