| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozliczanie VAT w transakcjach transgranicznych

Rozliczanie VAT w transakcjach transgranicznych

W znowelizowanej ustawie o VAT zaproponowano wiele zmian zmierzających do liberalizacji i uproszczenia zasad rozliczania oraz warunków opodatkowania transakcji transgranicznych. W szczególności, złagodzono warunki stosowania stawki podatku 0% przy dostawach wewnątrzwspólnotowych i eksporcie towarów.

Nie wszystkie z zaproponowanych zmian są jednak dla podatników korzystne. Przede wszystkim zaostrzono warunki korzystania z prawa do odliczania podatku naliczonego z tytułu nabyć wewnątrzwspólnotowych, co może skutkować dla podatnika koniecznością finansowania VAT. Ponadto, znowelizowane przepisy budzą liczne wątpliwości interpretacyjne - nie gwarantują zatem podatnikom pewności w ich stosowaniu.

Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu

Poniżej przedstawiono zmiany w zakresie rozliczania VAT w odniesieniu do poszczególnych transakcji transgranicznych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.


Eksport towarów


A.
Obowiązek podatkowy


Przepisy: Art. 19a Znowelizowanej ustawy o VAT

Nowelizacja Ustawy o VAT wprowadza istotne zmiany w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z zasadą ogólną, podatnik będzie zobligowany do rozliczenia podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym dokona dostawy towarów.[1] Tym samym, moment powstania obowiązku podatkowego przestanie być generalnie powiązany z datą wystawienia faktury.

Powyższą zasadę modyfikują regulacje określające szczególne reguły ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego. Przykładowo, jeżeli przed dokonaniem dostawy towarów podatnik otrzyma całość lub części zapłaty (w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę), będzie on obowiązany naliczyć podatek należny w odniesieniu do otrzymanej kwoty, w rozliczeniu za okres, w którym ja otrzymał.[2]

Przedstawione reguły[3] znajdą odpowiednie zastosowanie do eksportu towarów - przepisy Znowelizowanej ustawy o VAT nie przewidują bowiem szczególnych, odrębnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do tego typu transakcji.

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w 2014 r.


B. Podstawa opodatkowania


Przepisy: Art. 29a Znowelizowanej ustawy o VAT

W świetle przepisów Znowelizowanej ustawy o VAT, podstawą opodatkowania będzie - co do zasady - wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy.[4] W szczególności, podstawa opodatkowania obejmować będzie podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze (z wyjątkiem kwoty VAT) oraz pobierane przez dostawcę koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia.[5]

Jako że przepisy Znowelizowanej ustawy o VAT nie określają odrębnych reguł ustalania podstawy opodatkowania z tytułu eksportu towarów, zasady te[6] stosować się będzie również przy kalkulacji podstawy opodatkowania u eksportera.

Ponadto, analogicznie jak w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r., w odniesieniu do eksportu towarów nie będzie się stosować wymogu posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów - jako warunku obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu tej transakcji.[7]

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach[1] Art. 19a ust. 1 Znowelizowanej ustawy o VAT (por. art. 63 Dyrektywy VAT).

[2] Art. 19a ust. 8 Znowelizowanej ustawy o VAT.

[3] Omówione szczegółowo w rozdziale „Moment powstania obowiązku podatkowego.

[4] Art. 29a ust. 1 Znowelizowanej ustawy o VAT (por. art. 73 Dyrektywy VAT).

[5] Art. 29a ust. 6 Znowelizowanej ustawy o VAT.

[6] Przedstawione kompleksowo w rozdziale „Podstawa opodatkowania”.

[7] Art. 29a ust. 15 Znowelizowanej ustawy o VAT (por. art. 29 ust. 4b pkt 1 Ustawy o VAT).

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Accreo

Zdjęcia


VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.29.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »