REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie VAT w transakcjach transgranicznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Kowalik
doradca podatkowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W znowelizowanej ustawie o VAT zaproponowano wiele zmian zmierzających do liberalizacji i uproszczenia zasad rozliczania oraz warunków opodatkowania transakcji transgranicznych. W szczególności, złagodzono warunki stosowania stawki podatku 0% przy dostawach wewnątrzwspólnotowych i eksporcie towarów.

Nie wszystkie z zaproponowanych zmian są jednak dla podatników korzystne. Przede wszystkim zaostrzono warunki korzystania z prawa do odliczania podatku naliczonego z tytułu nabyć wewnątrzwspólnotowych, co może skutkować dla podatnika koniecznością finansowania VAT. Ponadto, znowelizowane przepisy budzą liczne wątpliwości interpretacyjne - nie gwarantują zatem podatnikom pewności w ich stosowaniu.

REKLAMA

Autopromocja

Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu

Poniżej przedstawiono zmiany w zakresie rozliczania VAT w odniesieniu do poszczególnych transakcji transgranicznych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.


Eksport towarów


A.
Obowiązek podatkowy


Przepisy: Art. 19a Znowelizowanej ustawy o VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja Ustawy o VAT wprowadza istotne zmiany w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z zasadą ogólną, podatnik będzie zobligowany do rozliczenia podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym dokona dostawy towarów.[1] Tym samym, moment powstania obowiązku podatkowego przestanie być generalnie powiązany z datą wystawienia faktury.

Powyższą zasadę modyfikują regulacje określające szczególne reguły ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego. Przykładowo, jeżeli przed dokonaniem dostawy towarów podatnik otrzyma całość lub części zapłaty (w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę), będzie on obowiązany naliczyć podatek należny w odniesieniu do otrzymanej kwoty, w rozliczeniu za okres, w którym ja otrzymał.[2]

Przedstawione reguły[3] znajdą odpowiednie zastosowanie do eksportu towarów - przepisy Znowelizowanej ustawy o VAT nie przewidują bowiem szczególnych, odrębnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do tego typu transakcji.

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w 2014 r.


B. Podstawa opodatkowania


Przepisy: Art. 29a Znowelizowanej ustawy o VAT

W świetle przepisów Znowelizowanej ustawy o VAT, podstawą opodatkowania będzie - co do zasady - wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy.[4] W szczególności, podstawa opodatkowania obejmować będzie podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze (z wyjątkiem kwoty VAT) oraz pobierane przez dostawcę koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia.[5]

Jako że przepisy Znowelizowanej ustawy o VAT nie określają odrębnych reguł ustalania podstawy opodatkowania z tytułu eksportu towarów, zasady te[6] stosować się będzie również przy kalkulacji podstawy opodatkowania u eksportera.

Ponadto, analogicznie jak w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r., w odniesieniu do eksportu towarów nie będzie się stosować wymogu posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów - jako warunku obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu tej transakcji.[7]

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach



[1] Art. 19a ust. 1 Znowelizowanej ustawy o VAT (por. art. 63 Dyrektywy VAT).

[2] Art. 19a ust. 8 Znowelizowanej ustawy o VAT.

[3] Omówione szczegółowo w rozdziale „Moment powstania obowiązku podatkowego.

[4] Art. 29a ust. 1 Znowelizowanej ustawy o VAT (por. art. 73 Dyrektywy VAT).

[5] Art. 29a ust. 6 Znowelizowanej ustawy o VAT.

[6] Przedstawione kompleksowo w rozdziale „Podstawa opodatkowania”.

[7] Art. 29a ust. 15 Znowelizowanej ustawy o VAT (por. art. 29 ust. 4b pkt 1 Ustawy o VAT).

 


C. Warunki stosowania stawki podatku 0%


Przepisy: Art. 41 ust. 9a i 9b Znowelizowanej ustawy o VAT[8]


Jak wskazano powyżej, w przypadku otrzymania całości lub części zapłaty (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty) przed dokonaniem dostawy towarów, eksporter będzie zobligowany do rozliczenia podatku należnego w odniesieniu do otrzymanej kwoty - w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymał.[9]

Dla ustalenia właściwej stawki podatku z tego tytułu kluczowe znaczenie będą miały przyjęte przez kontrahentów warunki dostawy, określające termin wywozu towarów.

Przepisy Znowelizowanej ustawy o VAT przewidują bowiem możliwość „warunkowego” zastosowania stawki podatku 0% w eksporcie w odniesieniu do zapłaty otrzymanej przed dokonaniem dostawy towarów, jeżeli:

- wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę oraz

- podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE.[10]

W praktyce, warunek wywozu będzie spełniony, jeśli podatnik otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE zasadniczo przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin, w jakim miał nastąpić wywóz.[11]

Nieuzyskanie tego dokumentu we wskazanym powyżej terminie będzie skutkować obowiązkiem zastosowania wobec otrzymanej zapłaty stawki właściwej dla dostawy danych towarów na terytorium kraju.[12] W konsekwencji, podatnik będzie zobligowany do skorygowania uprzednio dokonanego rozliczenia.[13]

Po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium UE w terminie późniejszym, podatnik będzie uprawniony do dokonania korekty podatku należnego (pomniejszenie dostawy krajowej opodatkowanej oraz odpowiednie powiększenie wartości eksportu według stawki 0%) w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał ten dokument.[14]


Przykład 1

W dniu 15 stycznia 2014 r. Spółka otrzymała zaliczkę na poczet eksportu artykułów spożywczych od kontrahenta z siedzibą w Szwajcarii. Zgodnie z warunkami dostawy, towary zostaną dostarczone na terytorium Szwajcarii do dnia 15 marca 2014 r.

Spółka rozliczy podatek należny z tytułu otrzymanej zaliczki według stawki 0%, wykazując ją w deklaracji podatkowej za styczeń 2014 r., składanej do dnia 25 lutego 2014 r. (przy założeniu miesięcznych okresów rozliczeniowych).

Spółka nie będzie zobligowana do skorygowania powyższego rozliczenia, pod warunkiem, że w terminie do złożenia deklaracji podatkowej za marzec 2014 r. (do dnia 25 kwietnia 2014 r.) otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE.


Warto mieć również na uwadze możliwość zastosowania stawki podatku 0% w eksporcie w odniesieniu do zapłaty otrzymanej przed dokonaniem dostawy towarów - w sytuacji, gdy wywóz towarów nastąpi później niż w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę. Późniejszy termin wywozu towarów musi być jednak uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw, potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.[15]

 

Jest to tylko fragment poradnika o zmianach VAT. Pełna treść do pobrania tutaj: VADEMECUM dla przedsiębiorców. Najważniejsze zmiany w VAT 2014

Poradnik dla Państwa przygotowała kancelaria ACCREO we współpracy z portalem INFOR.pl

 


 




[8] Dodanie ust. 9a i 9b w art. 41 Ustawy o VAT wiąże się z uchyleniem z dniem 1 stycznia 2014 r. art. 19 ust. 12 Ustawy o VAT (uzależniającego możliwość stosowania stawki podatku 0% z tytułu zapłaty otrzymanej przed dokonaniem eksportu od warunku, aby wywóz towarów nastąpił w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania tej należności), budzącego liczne wątpliwości interpretacyjne, w tym w zakresie prawidłowej implementacji przepisów Dyrektywy VAT (por. np. wyrok NSA z 26 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1113/10).

[9] Art. 19a ust. 8 Znowelizowanej ustawy o VAT.

[10] Art. 41 ust. 9a Znowelizowanej ustawy o VAT.

[11] Wniosek taki wynika z odpowiedniego zastosowania art. 41 ust. 7 Znowelizowanej ustawy o VAT, a także znajduje potwierdzenie w Uzasadnieniu do nowelizacji, str. 36.

[12] Art. 41 ust. 9a w zw. z ust. 7 Znowelizowanej ustawy o VAT.

[13] Przepisy Znowelizowanej ustawy o VAT nie są w tym zakresie jednoznaczne. W szczególności, nie wskazują, czy w takiej sytuacji należy dokonać korekty „wstecz” (w rozliczeniu za okres, w którym pierwotnie ujęto kwotę otrzymanej zapłaty według stawki 0%), czy też „na bieżąco” (w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ustawowy termin na wywóz towarów). Wskazane wydaje się zatem bieżące monitorowanie praktyki organów podatkowych oraz linii interpretacyjnej w tym zakresie.

[14] Art. 41 ust. 9a w zw. z ust. 9 Znowelizowanej ustawy o VAT.

[15] Art. 41 ust. 9b w zw. z ust. 9a Znowelizowanej ustawy o VAT.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Accreo

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA