reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

VAT i akcyza

Kiedy należy skorygować VAT po wystawieniu korekty w wyniku pomyłki w cenie

Aktualizacja: 15.06.2011

Dokonana przez sprzedawcę korekta podatku należnego, spowodowana pomyłką zaistniałą przy wystawieniu faktury pierwotnie dokumentującej zdarzenie rodzące obowiązek podatkowy (pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury), powinna być uwzględniona w rozliczeniu za okres powstania obowiązku. »

Import towarów - uproszczenia w rozliczeniu VAT

Aktualizacja: 09.06.2011

Ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Podatnicy, którzy rozliczają VAT od importu towarów w deklaracji VAT, nie będą musieli składać zaświadczeń o braku zaległości ani potwierdzenia zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, gdy złożą oświadczenia. Zmiany wejdą w życie 1 lipca br. »

Zakup telefonów i kart telefonicznych za granicą

Aktualizacja: 17.05.2011

Firma wysłała pracowników w delegację do Maroka. Kupiono im tam telefony i miejscowe karty telefoniczne (pre-paid). Czy zakup ten należy potraktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną? Zakupy zostały udokumentowane paragonami z tamtejszych kas fiskalnych. »

Sprzedaż wyrobów mącznych z 5-proc. stawką VAT

Aktualizacja: 10.05.2011

Do sprzedaży wyprodukowanych przez siebie wyrobów mącznych: pierogów, krokietów, naleśników, kopytek oraz łazanek, należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 5 proc. »

Dostawa budynków i drogi dojazdowej - zwolnienie z VAT

Aktualizacja: 19.04.2011

Czy sprzedaż budynków i budowli wraz z użytkowaniem wieczystym jest zwolniona od podatku od towarów i usług? »

Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Aktualizacja: 29.03.2011

Po podjęciu decyzji o sprzedaży samochodu osobowego, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, pojawia się problem jaką stawkę VAT zastosować wystawiając fakturę sprzedażową. »

Możliwość odliczania VAT naliczonego od usług importowanych z rajów podatkowych

Aktualizacja: 12.04.2011

W interpretacji ogólnej Minister Finansów potwierdził możliwość odliczania VAT naliczonego od usług importowanych z krajów zaliczonych do „rajów podatkowych”. »

Dostawy leków oraz sprzętu medycznego bez zwolnienia z VAT

Aktualizacja: 14.03.2011

Dostawy towarów i świadczenie usług wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej nie korzystają ze zwolnienia z VAT. »

Jaką stawką VAT opodatkować usługi archiwizacji

Aktualizacja: 04.03.2011

Usługi archiwizacji, które według obecnej klasyfikacji mieszczą się w grupowaniu PKWiU 91.01.12, od 1 stycznia 2011 r. opodatkowane są stawką VAT w wysokości 23%. »

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa czy poszczególnych składników wchodzących w jej skład?

Aktualizacja: 28.01.2011

Transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części zgodnie z art. 6 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega wyłączeniu spod zakresu stosowania przepisów ustawy. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega natomiast zbycie poszczególnych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa. W związku z powyższym, prawidłowa kwalifikacja transakcji, tj. rozróżnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa od poszczególnych jego aktywów, ma istotne znaczenie w rozumieniu przepisów o VAT. »

Jak postąpić w przypadku, gdy sprzedaż nie została zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej

Aktualizacja: 28.01.2011

Podatnik wystawił fakturę, lecz nie zaewidencjonował sprzedaży na kasie. Myślał, że klient jest przedsiębiorcą. Co w tej sytuacji zrobić? Czy zarejestrować sprzedaż na kasie z opóźnieniem, czy po prostu zaksięgować fakturę i napisać wyjaśnienie? Co grozi takiemu podatnikowi? Czy nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego od sprzedanego w ten sposób towaru? »

Materiały reklamowe z logo firmy bez VAT

Aktualizacja: 12.01.2011

Nieodpłatne przekazanie klientom artykułów reklamowych, opatrzonych logo firmy, nie stanowi dostawy towarów oraz nie podlega opodatkowaniu VAT. »

Przemieszczanie wyrobów akcyzowych od 1 stycznia 2011 roku

Aktualizacja: 01.03.2011

Od 1 stycznia br. dla przemieszczeń towarów akcyzowych odbywających się między podmiotami działającymi w Polsce i innym państwie UE, stosowanie elektronicznego systemu EMCS PL (System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych – Excise Movement and Control System) jest obowiązkowe. »

Sprzedaż samochodu stanowiącego współwłasność

Aktualizacja: 22.12.2010

Czy sprzedaż samochodu stanowiącego współwłasność trzech osób (samochód nabyty w drodze spadku) należy udokumentować fakturą VAT czy umową kupna-sprzedaży? Samochód był wykorzystywany przez jednego ze współwłaścicieli (spadkobierców) w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. »

Czy można zrezygnować z nieużywanej kasy rejestrującej

Aktualizacja: 20.12.2010

Prowadzę usługi remontowo-budowlane. Siedem lat temu miałem kasę rejestrującą, bo świadczyłem usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i przekroczyłem limit zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Od sześciu lat świadczę jednak tylko usługi na rzecz dużych firm. Czy mogę zrezygnować z kasy, gdyż niepotrzebnie płacę serwisantowi za przeglądy? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama