reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

VAT i akcyza

Czy można zlecić innemu podmiotowi wystawianie faktur

Aktualizacja: 22.03.2010

Nie narusza przepisów podatkowych zlecenie innemu podmiotowi, na podstawie umowy, technicznej czynności wystawienia faktury w imieniu i na rzecz podatnika podatku od towarów i usług będącego dostawcą towarów lub usług. »

Gdzie opodatkować usługi cateringowe

Aktualizacja: 05.03.2010

Polska spółka świadczy usługi cateringowe na rzecz klientów – głównie firm w Polsce. Zdarza się także, że są to podatnicy podatku od wartości dodanej. Zapewniamy również obsługę cateringową przewoźnikom powietrznym oraz dla transportu pasażerskiego kolejowego. Jak należy opodatkowywać te usługi według nowych zasad? »

Usługa radiotaxi powinna być opodatkowana VAT

Aktualizacja: 01.02.2010

Stowarzyszenie, które świadczy członkom taksówkarzom usługę w zakresie przyjmowania zleceń i przekazywania ich drogą radiową, nie jest zwolnione z VAT. »

Czy można anulować zwrócone przez kontrahenta faktury

Aktualizacja: 20.01.2010

Czy anulowanie faktur jest możliwe, gdy kontrahent odsyła nam je niepodpisane? Czy w takim przypadku należy wystawić faktury korygujące? Taką interpretację otrzymaliśmy z urzędu skarbowego. Taki sposób postępowania utrudnia nam działalność, gdyż kontrahenci, którzy odesłali faktury, nie chcą również przyjmować faktur korygujących. »

Czy można dwa razy skorzystać z ulgi na zakup kas fiskalnej

Aktualizacja: 11.01.2010

Prowadzimy sklep, w którym sprzedaż ewidencjonujemy na kasie. 1 lipca otworzyliśmy kolejny sklep w innej miejscowości, w którym zainstalowaliśmy cztery kasy. W deklaracji za lipiec skorzystaliśmy z ulgi i odliczyliśmy ją w wysokości 2800 zł. Zostaliśmy jednak wezwani do urzędu, w którym poinformowano nas, że ulga od kolejnych kas nam nie przysługuje i że powinniśmy złożyć korektę deklaracji. Nie zgodziliśmy się na to. Niedługo otrzymamy decyzję. Czy jest szansa na wygranie tej sprawy przed sądem? Czy może powinniśmy zgodzić się z urzędem i skorygować deklarację? »

Jak prawidłowo rozliczać świadczenia kompleksowe

Aktualizacja: 06.07.2010

Nie zawsze świadczenia wykonywane przez podatników mają charakter jednorodny. Często zdarza się, że na świadczenia składają się dwie (lub więcej) czynności mające charakter dostaw towarów lub świadczenia usług. Są to tzw. świadczenia kompleksowe. Ich rozliczenie sprawia podatnikom oraz organom podatkowym wiele problemów. »

Koszty transportu podwyższają podstawę naliczenia cła

Aktualizacja: 05.11.2009

Koszty transportu doliczane są do wartości celnej towaru, od której naliczane jest cło płacone przez kupującego. »

Czy z tytułu bezumownego korzystania należy płacić VAT

Aktualizacja: 26.10.2009

Czy z tytułu bezumownego korzystania z rzeczy należy zapłacić podatek od towarów i usług? »

Jak rozliczyć usługę opracowania danych o przetargach w UE

Aktualizacja: 09.10.2009

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sporządzaniu opracowań dotyczących przetargów w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz w państwach nadbałtyckich. Usługi te świadczę na rzecz podatnika niemieckiego. Czy będą one opodatkowane w Niemczech? Jeżeli tak, to czy wystawiając fakturę bez VAT, powinienem zarejestrować się jako podatnik VAT UE? »

Wykup samochodu osobowego i jego sprzedaż a prawo do odliczenia VAT w całości

Aktualizacja: 17.09.2009

Użytkowaliśmy samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odliczaliśmy 60 proc. VAT, gdyż był to samochód osobowy. Obecnie samochód będzie wykupiony i od razu sprzedany. Czy można odliczyć 100 proc. VAT od wykupu z leasingu samochodu osobowego, gdy od razu po wykupie zostanie on sprzedany? »

Czy faktura przesłana e-mailem uprawnia do odliczenia VAT

Aktualizacja: 11.09.2009

Wyraziliśmy zgodę na otrzymywanie faktur elektronicznych z TP SA. Niedawno po raz pierwszy otrzymaliśmy fakturę e-mailem. Na dole faktury jest adnotacja: „Uwaga: wydruk papierowy faktury otrzymanej w formie elektronicznej nie jest fakturą VAT”. Czy taka faktura daje podstawę do odliczenia? »

Jak opodatkować sprzedaż książek z płytami CD/DVD stanowiącymi ich integralną część

Aktualizacja: 02.09.2009

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży książek, których integralną częścią są materiały na płytach CD/DVD (sklasyfikowane wg PKWiU 22.11). Będące dodatkiem do książek płyty CD/DVD nie są dostępne w obrocie powszechnym. Jak powinna być opodatkowana taka transakcja? »

Jak rozliczyć wycofanie z działalności samochodu wykupionego z leasingu

Aktualizacja: 18.08.2009

Jak rozliczyć wycofanie środka trwałego (samochód wykupiony z leasingu) z działalności gospodarczej na potrzeby własne podatnika? Przy ostatecznym wykupie samochodu podatnikowi przysługiwało prawo do częściowego odliczenia VAT (60%), natomiast VAT zawarty w fakturach dokumentujących raty leasingowe był odliczany w całości ze względu na rejestrację umowy leasingowej w urzędzie skarbowym. Jakie skutki podatkowe wywoła darowizna tego samochodu? Czy można zastosować stawkę „ZW” (używane środki trwałe)? »

Czy nieodpłatne wydanie towarów w ramach programu punktowego podlega VAT

Aktualizacja: 06.08.2009

Czy spółka ma obowiązek naliczania VAT należnego od wydawanych nieodpłatnie towarów w ramach programu punktowego i czy ma obowiązek ewidencjonowania wydań nieodpłatnych za pośrednictwem kasy fiskalnej? Jeżeli tak, to jaką cenę jednostkową towaru, kwotę podatku oraz kwotę należności trzeba uwidocznić na paragonie fiskalnym? »

Jakie skutki w VAT wywoła naprawa powypadkowa samochodu

Aktualizacja: 03.08.2009

Firma użytkuje samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Zostało opłacone ubezpieczenie. Jadący tym samochodem pracownik uczestniczył w zderzeniu kilku pojazdów (nie był sprawcą zdarzenia). Firma dokonująca naprawy wystawiła fakturę z adnotacją, że odszkodowanie w kwocie netto pobiera od ubezpieczyciela. Nie wiem, jak zaksięgować taką fakturę, z której opłacam tylko VAT. Czy ten VAT jest kosztem dla firmy? Czy mogę dokonać odliczenia? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama