reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

VAT i akcyza

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa przygotowania dokumentacji dla kontrahenta unijnego

Aktualizacja: 13.06.2008

Polska spółka świadczy usługi na rzecz spółki włoskiej, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Miejscem wykonania całej dokumentacji jest biuro projektowe polskiej spółki w Katowicach. Jak należy opodatkować usługi z zakresu badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) oraz usługi przygotowania dokumentacji projektowej i ekspertyz (PKWiU 74.2) świadczone na rzecz włoskiego kontrahenta? »

Jaką stawką VAT opodatkować usługi budowlane w budynku mieszkalno-użytkowym

Aktualizacja: 12.06.2008

Proszę o wyjaśnienie problemu związanego ze stawką VAT na usługi budowlane. »

Jak zakodować sprzedawany asortyment towarów w kasie fiskalnej

Aktualizacja: 10.06.2008

Prowadzę usługi gastronomiczne, m.in. sprzedaż piwa. Muszę założyć kasę fiskalną. Czy na każdy gatunek piwa muszę ustalić inny kod, czy może być jeden - piwo duże, bez względu na gatunek, kosztuje tyle samo. Czy na wydruku może być zapis „PIWO”, czy musi być „PIWO LECH”, „PIWO ŻYWIEC”? »

Korekta obrotu tylko po zwrocie zaliczki

Aktualizacja: 05.06.2008

Czy można zmniejszyć obrót o kwotę wynikającą z faktury korygującej przed rzeczywistym dokonaniem zwrotu zaliczki na rachunek kontrahenta? »

Kiedy świadczenia na rzecz pracowników podlegają VAT

Aktualizacja: 03.06.2008

Nasza spółka wybudowała nowy zakład produkcyjny w X, jednocześnie zamyka stary w Y. Nowy zakład znajduje się w odległości 100 km od starego. Zależy nam na zatrudnianiu pracowników ze starego zakładu mieszkających w Y. W związku z tym oferujemy im darmowy przewóz do nowego zakładu pracy, a niektórym z nich udostępniamy mieszkania służbowe. Czy nieodpłatny przewóz pracowników oraz nieodpłatne udostępnianie im mieszkań są czynnościami opodatkowanymi VAT? »

Jak dokumentować usługę transportową wykonaną przez podwykonawcę

Aktualizacja: 30.05.2008

Jesteśmy firmą transportową. Przy wykonaniu usługi skorzystaliśmy z innej firmy transportowej. Otrzymałam od niej fakturę za transport towarów do kontrahenta. Teraz chcę obciążyć kontrahenta kosztami transportu. Data rozładunku i faktury od firmy transportowej to 31 marca 2008 r. Czy w związku z refakturą takiej usługi mam siedem dni na wystawienie faktury dla kontrahenta, czyli do 7 kwietnia? Czy fakturę dla obciążanego kontrahenta mogę wystawić po dniu otrzymania faktury od firmy transportowej? Fakturę dostałam 9 kwietnia 2008 r. »

Zmiana terminu płatności na fakturze

Aktualizacja: 28.05.2008

Otrzymałam faktury, na których jest inny termin płatności niż ten, który wynika z umowy. Jak można zmienić termin płatności na fakturze? »

Czy nieodpłatna pomoc prawna świadczona przez kancelarie podlega VAT

Aktualizacja: 21.05.2008

Nasza kancelaria świadczy również nieodpłatną pomoc prawną, tzw. pro publico bono. Czy taka nieodpłatna pomoc prawna podlega VAT? »

Czy usługi budowlane będą opodatkowane w innym kraju

Aktualizacja: 19.05.2008

Polska firma świadczy usługę budowlaną na rzecz innej polskiej firmy, ale poza granicami kraju. Jakie jest miejsce świadczenia takich usług budowlanych? »

Czy trzeba wystawić fakturę zaliczkową

Aktualizacja: 19.05.2008

Jestem czynnym podatnikiem VAT, prowadzę firmę remontowo-budowlaną. Przed przystąpieniem do prac dostaję od osób fizycznych zaliczkę na poczet usługi lub na zakup materiałów. Czy taką zaliczkę powinienem zaewidencjonować i ująć w deklaracji w miesiącu jej otrzymania oraz czy w związku z jej otrzymaniem zobowiązany jestem do wystawienia faktury zaliczkowej? »

Czy należy korygować podatek odliczony przy zmianie przeznaczenia towarów handlowych

Aktualizacja: 19.05.2008

W listopadzie 2007 r. zakupiłam towar w celu dalszej odsprzedaży. W kwietniu 2008 r. przeznaczenie towaru zostało zmienione na związane ze sprzedażą zwolnioną z VAT. Czy mam obowiązek korygowania wcześniej odliczonego VAT w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym zmieniono przeznaczenie towaru, tj. za kwiecień 2008 r.? »

Jak rozliczyć VAT przy imporcie środka trwałego

Aktualizacja: 15.05.2008

Pierwszy raz mam do czynienia z importem. Dokonałam przedpłaty na środek trwały spoza kraju unijnego. Otrzymałam fakturę zaliczkową w euro. Co z VAT? Jak i kiedy go rozliczyć? »

Jak skorygować podwójnie wystawioną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż

Aktualizacja: 13.05.2008

Wystawiłam w marcu podwójnie fakturę transportową. Jak to skorygować? »

Jak ustalać obowiązek podatkowy dla usług budowlano-montażowych

Aktualizacja: 08.05.2008

W złożonej za luty 2005 r. deklaracji VAT-7 podatnik wykazał, że kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wyniosła 29 478 zł. Organ podatkowy pierwszej instancji zakwestionował jednak ww. rozliczenie, podkreślając, iż w jego ocenie podatnik zawyżył wartość dostaw świadczonych przez niego usług budowlanych opodatkowanych 7-proc. stawką VAT. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży usług budowlanych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tych usług. Tym samym w ww. okresie rozliczeniowym podatnik dokonał przedwczesnego rozliczenia tych faktur, które dokumentując wykonanie usług budowlanych, były co prawda wystawione w miesiącu lutym 2005 r., ale zapłata za nie nastąpiła dopiero w miesiącu następnym tj. marcu 2005 r. »

Czy przy leasingu auta obowiązuje limit odliczenia

Aktualizacja: 06.05.2008

Posiadamy samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Jak rozliczamy VAT od rat leasingowych, czy z limitem do 6 tys. zł. Czy nie można odliczyć VAT od paliwa? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama