REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy najem zawsze jest opodatkowany VAT

Ewa Michalak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zamierzam wynajmować mieszkanie firmie, która będzie w nim prowadzić działalność gospodarczą. Jakie są zasady opodatkowania takiej działalności, bo wiem, że i tak będę musiał zarejestrować się jako podatnik VAT?

 

RADA

Najem jest traktowany na równi z działalnością gospodarczą. Skoro będzie Pan wynajmował lokal firmie na działalność gospodarczą, obowiązuje Pana stosowanie stawki VAT 22%. Podatnikiem VAT może Pan zostać z własnej woli, rejestrując się przed rozpoczęciem działalności. Jednak zobowiązany do rejestracji w VAT będzie Pan dopiero po przekroczeniu limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia podmiotowego z VAT. Zwolnienie przysługuje do momentu przekroczenia limitu obrotów w wysokości 10 000 euro, czyli na rok 2007 jest to kwota w wysokości 39 700 zł. W 2008 r. będzie to kwota 50 000 zł.

UZASADNIENIE

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że jeśli nie chce Pan od samego początku być podatnikiem VAT czynnym, przysługuje Panu zwolnienie podmiotowe ze względu na wysokość obrotów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności w zakresie najmu. Co prawda, jak sugeruje Pan w pytaniu, będzie to najem na cele inne niż mieszkaniowe, zatem działalność taka podlega opodatkowaniu VAT, bowiem tylko najem na cele mieszkaniowe jest zwolniony przedmiotowo z VAT.

W Pana przypadku najbardziej interesuje nas jednak działalność opodatkowana VAT w wysokości 22%, ponieważ najem na cele prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu właśnie stawką podstawową.

Dlatego jeśli nie chce Pan od razu rejestrować się jako podatnik VAT czynny, może Pan korzystać na początku ze zwolnienia.

Z obowiązku rozliczania VAT zwalnia się podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10 000 euro, tj. 39 700 zł. W 2008 r. będzie to kwota 50 000 zł. Jest to limit przewidziany na rok 2007. Trzeba pamiętać o tym, że do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Do wartości sprzedaży nie wlicza się także odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z pytania nie wynika, czy zamierza Pan rozpocząć tę działalność jeszcze w 2007 r., czy też dopiero od nowego, 2008 r. Jest to o tyle istotne, że w każdym z tych przypadków inaczej liczy się limit uprawniający do zwolnienia.

W przypadku rozpoczęcia działalności w ciągu bieżącego roku limit ten jest proporcjonalnie niższy, ponieważ nie rozpoczyna się działalności od początku roku, tylko od któregoś miesiąca. Natomiast cała kwota limitu 10 000 euro jest przewidziana na cały rok.

Ważne!

Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie roku podatkowego jest zwolniony z podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 10 000 euro.

Kiedy tracimy prawo do zwolnienia podmiotowego

Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych z podatku przekroczy kwotę 10 000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Podobnie jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę 10 000 euro, zwolnienie z VAT traci moc z momentem przekroczenia kwoty.

O fakcie korzystania ze zwolnienia podmiotowego nie trzeba informować urzędu skarbowego, do którego podmiot wynajmujący przynależy. Trzeba natomiast pilnować momentu przekroczenia limitu, ponieważ, jak wspomniano, rejestracji trzeba dokonać przed przekroczeniem kwoty limitu.

Jeżeli będzie Pan rozpoczynał działalność jeszcze w 2007 r., kwotę limitu trzeba będzie ustalić w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. Kwotę limitu można obliczyć, w zależności od potrzeb podatnika, biorąc pod uwagę przy wyliczaniu pełne miesiące bądź dni.

Przykład 1

Podatnik rozpoczął działalność od 1 października 2007 r. Zatem do końca roku pozostają mu 3 pełne miesiące. Przy wyliczeniu kwoty limitu z uwzględnieniem pełnych miesięcy będzie musiał całą wartość limitu 39 700 zł podzielić przez 12 miesięcy. Następnie otrzymaną wartość należy pomnożyć przez liczbę miesięcy, w których będzie prowadzona sprzedaż (od chwili pierwszej sprzedaży do końca roku podatkowego).

Do wyliczenia kwoty limitu można zastosować następujący wzór:

A = (B : 12) × C

A - proporcjonalna kwota limitu uprawniającego do zwolnienia

B - kwota limitu na 2007 r., tj. 39 700 zł

C - liczba miesięcy od dnia wykonania pierwszej czynności opodatkowanej do końca roku

Wyliczenie kwoty limitu będzie następujące:

(39 700 zł : 12) × 3 = 9925 zł

Dla firmy kwota wyliczona w opisany sposób jest kwotą limitu uprawniającą ją do korzystania ze zwolnienia z VAT. Przekroczenie wartości sprzedaży w tej kwocie spowoduje utratę prawa do zwolnienia.

Przykład 2

Podatnik rozpoczął działalność opodatkowaną 10 października 2007 r., zatem kwotę limitu będzie musiał wyliczyć z uwzględnieniem liczby dni, jakie pozostały do końca 2007 r. Następnie całą kwotę limitu musi podzielić przez 365 dni.

Do wyliczenia kwoty limitu można zastosować następujący wzór:

A = (B : 365) × C

A - proporcjonalna kwota limitu uprawniającego do zwolnienia

B - kwota limitu na 2007 r., czyli 39 700 zł

C - liczba dni od pierwszej sprzedaży do końca roku

Wyliczenie kwoty limitu będzie następujące:

(39 700 zł : 365) × 83 = 9027,70 zł.

Przekroczenie tej kwoty w trakcie roku spowoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego i obowiązek opodatkowania każdej nadwyżki sprzedaży ponad tę kwotę.

Ważne!

Kwotę limitu sprzedaży uprawniającą do zwolnienia podmiotowego z VAT można obliczyć, w zależności od potrzeb podatnika, biorąc pod uwagę przy wyliczaniu pełne miesiące bądź dni.

Jak już jednak wspominaliśmy, podatnik nie musi czekać do momentu przekroczenia kwoty limitu. Może dokonać rejestracji wcześniej bądź od razu, rozpoczynając działalność gospodarczą. Posiadanie statusu podatnika VAT czynnego daje pewne przywileje, ale nakłada również pewne obowiązki. Będąc bowiem podatnikiem VAT, podmiot ma możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną, ale musi również prowadzić ewidencję i rozliczać się z VAT w urzędzie skarbowym. Natomiast korzystając ze zwolnienia podmiotowego nie musi: składać deklaracji VAT, wystawiać faktur VAT, prowadzić rejestru zakupu i sprzedaży VAT, chociaż trzeba w takim przypadku prowadzić ewidencję sprzedaży. Wymaga tego art. 109 ust. 1. Zgodnie z jego brzmieniem podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. W przypadku bowiem stwierdzenia, że podatnik nie prowadzi ewidencji lub prowadzi ją w sposób nierzetelny, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wartość niezaewidencjonowanej sprzedaży w drodze oszacowania i ustala podatek z zastosowaniem stawki 22%, bez prawa obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ustawy o VAT.

Zatem podatnicy do momentu przekroczenia limitu mają możliwość dokonania wyboru: albo od raz decydują się na rejestracje w VAT, albo dopiero tuż przed przekroczeniem granicy limitu.

Dlatego mając taki wybór, część podatników decyduje się na rejestracje wcześniejszą, a część czeka do momentu osiągnięcia granicy kwoty limitu do zwolnienia. Wybór należy wówczas indywidualnie do każdego podmiotu, który musi ocenić, jaka jest dla niego korzystniejsza sytuacja.

Obowiązki podatnika VAT

Jako podatnik VAT podmiot świadczący usługi najmu ma obowiązek wystawiania faktur VAT. Przy czym należy zaznaczyć, że przy usługach najmu obowiązek podatkowy powstaje na szczególnych zasadach.

Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jednak gdy wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Przy usługach najmu przewidziano inny moment powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.

Ponadto podatnik musi prowadzić ewidencje sprzedaży i zakupu VAT, która musi odpowiadać fakturom, a więc być wiernym odzwierciedleniem deklaracji podatkowych składanych do urzędu skarbowego.


- art. 19 ust. 1 i ust. 13 pkt 4, art. 106 ust. 1, art. 109 ust. 1 i ust. 2, art. 113 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA