reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak udokumentować pokrycie przez wierzyciela należności towarem

Jak udokumentować pokrycie przez wierzyciela należności towarem

Z wierzycielem została zawarta ugoda. Część zobowiązania uregulowano przelewem, natomiast 2/3 zobowiązano się uregulować, przekazując materiały służące do produkcji i wystawiając dowód wydania. Jaki jeszcze dokument powinien być wystawiony? Wierzyciel nie chce przyjąć faktury VAT.


RADA

Nie, przekazanie materiałów stanowi rekompensatę powstałej uprzednio należności, a nie dostawę towaru. Wystawiony dowód wydania można uzupełnić o protokół lub oświadczenie wierzyciela, z których wynikałoby, że wartość przekazanych firmie materiałów jest formą uregulowania należności.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o VAT nie określają sposobu dokumentowania regulowanych należności powstałych z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usług, w formie przekazania towaru lub innej. Sposób dokumentowania takich należności pozostaje poza jej zakresem. Z całą pewnością czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą VAT z tego względu, że nie jest czynnością podlegająca regulacjom tej ustawy. Nie stanowi ona również dostawy towaru. Fakturą VAT dokumentowana jest sprzedaż towarów i usług oraz czynności zrównane z nią w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wystawienie jej rodzi obowiązek podatkowy w VAT. Mogą nią być dokumentowane również nabycia towaru i usługi, ale tylko wówczas, gdy ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru lub import usługi. W przedstawionej sytuacji firma nie nabywa towaru w ramach transakcji kupna-sprzedaży, tylko w ramach rekompensaty powstałej należności z wystawionej uprzednio faktury dokumentującej dostawę towaru. Jeżeli nawet w takiej sytuacji dopuszczalne byłoby udokumentowanie tej czynności fakturą VAT, to przede wszystkim jej wystawcą powinien być dostawca towaru, a nie firma będąca nabywcą. Wystawienie faktury rodziłoby jednak powstanie nowej należności z niej wynikającej. Wydaje się, że w przedstawionej sytuacji dowód wydania materiałów jest dokumentem prawidłowym. Z jego treści powinno jednak wynikać, że wartość dostarczonych towarów jest pokryciem powstałej należności. Jeżeli nie spełnia on tego warunku, strony powinny uzupełnić go o taki dokument, którym może być np. protokół przekazania materiałów albo oświadczenie wierzyciela.

• art. 2 pkt 22, art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama