reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie 100% VAT od samochodu wymaga pełnej ewidencji

Odliczenie 100% VAT od samochodu wymaga pełnej ewidencji

W ewidencji przebiegu pojazdów określonej w art. 86a. ust. 7 ustawy o VAT, powinien znaleźć się dokładny opis trasy, która pokonał dany pojazd, ze wskazaniem adresów punktów pośrednich, a w rubryce "cel wyjazdu" powinien być wskazany każdy, powiązany z tymi punktami pośrednimi, cel wyjazdu. Tym samym nie wystarczy określenie tylko , np. "K-K" dotyczące obrębu jednej miejscowości. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 3 lutego 2015 r.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

W maju 2014 roku do Ministra Finansów zwróciła się „Spółka z o.o”, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym w przedstawionym stanie faktycznym chciała wykorzystywać swoje samochodowy wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym odliczać pełny VAT z tytułu wykorzystywania tych pojazdów. Dotyczyło to samochodów, które nie klasyfikowały się do kategorii określonej w art. 86a ust. 9, czyli takich, dla których trzeba złożyć:

- odpowiednią deklaracje VAT-26 do właściwego urzędu skarbowego (np. dla pojazdu mającego masę całkowitą do 3,5t, nie sklasyfikowanego jako VAN lub wielozadaniowy) oraz

- należy prowadzić na bieżąco specjalną ewidencję przebiegu pojazdu

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Przykładowa ewidencja przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT sporządzona na podstawie art. 86a ust. 7 ustawy o VAT:

Osoba kierująca pojazdem

Osoba dokonująca wpisu

Treść wpisu

Podatnik, lub pracownik podatnika

Osoba kierująca pojazdem (wpis musi być potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem)

 1. Kolejny numer wpisu
 2. Data i cel wyjazdu
 1. Opis trasy (skąd – dokąd): Element sporny
 1. Liczba przejechanych kilometrów
 2. Imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem

Osoba niebędąca pracownikiem podatnika

Osoba, która udostępniła pojazd

 1. Kolejny numer wpisu
 2. Data i cel udostępnienia pojazdu
 3. Stan licznika na dzień udostępnienia pojazdu
 4. Liczba przejechanych kilometrów
 5. Stan licznika na dzień zwrotu pojazdu
 6. Imię i nazwisko osoby, której został udostępniony pojazd

Pytanie określone we wniosku o interpretację indywidualną, dotyczyło elementu ewidencji przebiegu pojazdu jakim jest opis trasy (skąd- dokąd), art. 86a ust.7 pkt 4 lit c ustawy o VAT. , iż wystarczy zwykły zapis w postaci, np. „K-K”, jeżeli dany pojazd w ciągu dnia pracy poruszał się wyłącznie po jednej miejscowości, w której znajduje się również siedziba „Spółki z o.o.”

100 pytań o samochód w firmie + CD

Wnioskodawca otrzymał jednak odpowiedź negatywną, a po wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa interpretator w wyniku ponownej analizy sprawy stwierdził brak podstaw do zmiany przedmiotowej interpretacji. W tej sytuacji w dniu 1 grudnia 2014r. wnioskodawca zaskarżył odpowiedź na interpretację indywidualną do WSA w dniu 1 grudnia 2014r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama