| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie 100% VAT od samochodu wymaga pełnej ewidencji

Odliczenie 100% VAT od samochodu wymaga pełnej ewidencji

W ewidencji przebiegu pojazdów określonej w art. 86a. ust. 7 ustawy o VAT, powinien znaleźć się dokładny opis trasy, która pokonał dany pojazd, ze wskazaniem adresów punktów pośrednich, a w rubryce "cel wyjazdu" powinien być wskazany każdy, powiązany z tymi punktami pośrednimi, cel wyjazdu. Tym samym nie wystarczy określenie tylko , np. "K-K" dotyczące obrębu jednej miejscowości. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 3 lutego 2015 r.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

W maju 2014 roku do Ministra Finansów zwróciła się „Spółka z o.o”, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym w przedstawionym stanie faktycznym chciała wykorzystywać swoje samochodowy wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym odliczać pełny VAT z tytułu wykorzystywania tych pojazdów. Dotyczyło to samochodów, które nie klasyfikowały się do kategorii określonej w art. 86a ust. 9, czyli takich, dla których trzeba złożyć:

- odpowiednią deklaracje VAT-26 do właściwego urzędu skarbowego (np. dla pojazdu mającego masę całkowitą do 3,5t, nie sklasyfikowanego jako VAN lub wielozadaniowy) oraz

- należy prowadzić na bieżąco specjalną ewidencję przebiegu pojazdu

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Przykładowa ewidencja przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT sporządzona na podstawie art. 86a ust. 7 ustawy o VAT:

Osoba kierująca pojazdem

Osoba dokonująca wpisu

Treść wpisu

Podatnik, lub pracownik podatnika

Osoba kierująca pojazdem (wpis musi być potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem)

 1. Kolejny numer wpisu
 2. Data i cel wyjazdu
 1. Opis trasy (skąd – dokąd): Element sporny
 1. Liczba przejechanych kilometrów
 2. Imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem

Osoba niebędąca pracownikiem podatnika

Osoba, która udostępniła pojazd

 1. Kolejny numer wpisu
 2. Data i cel udostępnienia pojazdu
 3. Stan licznika na dzień udostępnienia pojazdu
 4. Liczba przejechanych kilometrów
 5. Stan licznika na dzień zwrotu pojazdu
 6. Imię i nazwisko osoby, której został udostępniony pojazd

Pytanie określone we wniosku o interpretację indywidualną, dotyczyło elementu ewidencji przebiegu pojazdu jakim jest opis trasy (skąd- dokąd), art. 86a ust.7 pkt 4 lit c ustawy o VAT. , iż wystarczy zwykły zapis w postaci, np. „K-K”, jeżeli dany pojazd w ciągu dnia pracy poruszał się wyłącznie po jednej miejscowości, w której znajduje się również siedziba „Spółki z o.o.”

100 pytań o samochód w firmie + CD

Wnioskodawca otrzymał jednak odpowiedź negatywną, a po wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa interpretator w wyniku ponownej analizy sprawy stwierdził brak podstaw do zmiany przedmiotowej interpretacji. W tej sytuacji w dniu 1 grudnia 2014r. wnioskodawca zaskarżył odpowiedź na interpretację indywidualną do WSA w dniu 1 grudnia 2014r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »