Czy przedstawicielstwo banku zagranicznego może odliczać VAT
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Przedstawicielstwo nie ma możliwości obniżenia podatku należnego, gdyż taki w ogóle nie występuje, a tym samym podstawowe przesłanki warunkujące możliwość odliczania VAT pozostają niespełnione.
UZASADNIENIE
Możliwość odliczania VAT wymaga spełnienia kilku podstawowych kryteriów. Po pierwsze, posługując się nomenklaturą ustawową w sposób precyzyjny, podatnik ma prawo nie tyle do odliczenia VAT, co do „obniżenia podatku należnego o podatek naliczony”. Dodatkowo możliwość takiego obniżenia dotyczy przypadków, kiedy nabywane towary i usługi służą w całości lub choćby częściowo działalności opodatkowanej na terytorium kraju (ściślej - sprzedaży, która uprawnia do takiego odliczenia).
Z treści pytania wynika, iż owe przedstawicielstwo nie uzyskuje na terytorium Polski żadnych przychodów, a w rezultacie - jak sądzę - nie generuje także żadnego podatku należnego.
W konsekwencji przedstawicielstwo nie ma możliwości „obniżenia podatku należnego”, gdyż taki w ogóle nie występuje, a tym samym podstawowe przesłanki warunkujące możliwość odliczania VAT pozostają niespełnione.
W tym zakresie warto także przytoczyć zasadę wynikającą z treści art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, zgodnie z którym, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwoty podatku naliczonego mogą być jedynie przeniesione na kolejny okres rozliczeniowy. Rozliczenie tej kwoty może nastąpić dopiero pod warunkiem wykonania przez podatnika czynności opodatkowanych.
Na marginesie pragnę dodać, iż w kontekście opisanej w treści pytania działalności przedstawicielstwa właściwie nieuzasadniona jest w ogóle rejestracja tego przedstawicielstwa jako podatnika VAT. Obowiązek ten (względnie prawo) zasadniczo obejmuje podmioty, które zamierzają wykonywać czynności w sposób bezpośrednio generujący przychody i podatek należny (sprzedaż), co w przedmiotowym przypadku nie ma miejsca.
• art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382
Michał Piotrowski
konsultant podatkowy w spółce PKF Consult
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat