Podatnika VAT można sprawdzić elektronicznie
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT – po co i dla kogo?
REKLAMA
Usługa ta skierowana jest przede wszystkim do podatników, którzy dokonują dostawy towarów bądź świadczenia usług w ramach odwrotnego obciążenia. Zasada odwrotnego obciążenia VAT-em polega na tym, że to nabywca zobligowany jest do zapłaty podatku należnego od sprzedaży z tytułu danej transakcji. Sprzedawca, zwolniony z tego obowiązku, wystawia fakturę bez VAT nabywcy, a ten musi rozliczyć u siebie zarówno podatek należny jak i naliczony.
Odwrotne obciążenie VAT od 1 lipca 2015 r. – wyjaśnienia MF
Zasada ta dotyczy m.in. towarów wymienionych w załączniku Nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług. Warto zwrócić uwagę, że od lipca 2015 roku katalog owych towarów i usług został rozszerzony, m.in. o pewne rodzaje sprzętu elektronicznego. Od 1 lipca mechanizm odwrotnego obciążenia jest możliwy do zastosowania jedynie w przypadku, gdy zarówno nabywca jak i sprzedawca są czynnymi podatnikami VAT.
Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Co sprawdzisz?
Po wpisaniu identyfikatora NIP swojego kontrahenta w odpowiednie okienko na stronie, na której dostępne jest narzędzie otrzymasz jeden z poniższych komunikatów:
- Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT
- Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny
- Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.
Jak organy podatkowe sprawdzają zasadność zwrotu VAT
Z usługi sprawdzania statusu podmiotu w VAT skorzystamy poprzez Portal Podatkowy, dostępny na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem pfr.mf.gov.pl.
Edyta Grubek
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat