Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przekazania nieruchomości w związku z likwidacją spółki jawnej na majątek osobisty wspólników
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Czynność przeniesienia opisanej nieruchomości z majątku spółki jawnej na majątek osobisty wspólników spółki w częściach odpowiadających posiadanym przez nich udziałom, w związku z likwidacją spółki jawnej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z Państwa pytania wynika, że w związku z przeniesieniem własności nieruchomości na spółkę nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ wniesienie nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego nie podlegało opodatkowaniu VAT. Dlatego też przekazanie majątku w postaci ww. nieruchomości z majątku spółki na majątek osobisty wspólników w częściach odpowiadających posiadanym przez nich udziałom, w związku z likwidacją spółki jawnej, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży towarów na próbę
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-97/14-4/MP) czytamy:
(...) dla uznania nieodpłatnego przekazania towarów za odpłatną dostawę towarów muszą być MF spełnione łącznie dwie przesłanki, tj.:
■ podatnik przekazuje nieodpłatnie lub zużywa towary należące do jego przedsiębiorstwa oraz
■ podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Polecamy produkt: Biuletyn VAT
W analizowanej sprawie, w związku z przeniesieniem własności nieruchomości, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ czynność wniesienia nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji, przekazanie majątku w postaci opisanej nieruchomości z majątku spółki na majątek osobisty wspólników w częściach odpowiadających posiadanym przez nich udziałom w związku z likwidacją spółki jawnej, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat