Obowiązek podatkowy przy zakupie usług analiz medycznych od zagranicznego laboratorium
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek podatkowy od usługi rocznej licencji
Z Państwa pytania wynika, że opisane usługi medyczne mają charakter usług ciągłych. Określili bowiem Państwo w umowie z niemieckim kontrahentem, że będą one rozliczane w następujących po sobie okresach rozliczeniowych. Usługi ciągłe nie zostały zdefiniowane w przepisach podatkowych. Przyjmuje się jednak, że obejmują one czynności polegające na stałym (trwałym), powtarzalnym zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia tych usług przez pewien okres czasu, zgodnie z zawartą umową. Ponieważ kontrahent niemiecki pozostaje do Państwa dyspozycji przez pewien okres czasu (opracowywanie wyników odbywa się na bieżąco przez okres trwania umowy) należy uznać, że usługa wykonywana jest w sposób ciągły.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Moment powstania obowiązku podatkowego dla usług ciągłych precyzuje art. 19a ust. 3 ustawy o VAT, wskazując, co należy rozumieć przez ich wykonanie. Jeśli przyjęty przez strony okres rozliczeniowy jest nie dłuższy niż rok, to wówczas usługa jest uznawana za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności. Obowiązek podatkowy powstaje zatem w ostatnim dniu danego okresu rozliczeniowego. Nie ma więc znaczenia termin płatności, moment dokonania zapłaty ani data wystawienia faktury. Decyduje upływ okresu rozliczeniowego. Jeżeli natomiast okres rozliczeniowy jest dłuższy niż rok (usługa jest świadczona dłużej niż rok), to wówczas usługę uznaje się za wykonaną w ostatnim dniu roku kalendarzowego. Obowiązek podatkowy powstaje zatem w ostatnim dniu danego roku. Także i w tym przypadku nie ma znaczenia termin płatności, moment dokonania zapłaty ani data wystawienia faktury. Przepisy ustawy o VAT obecnie nie przewidują odrębnych zasad powstawania obowiązku podatkowego w odniesieniu do nabywanych usług, rozliczanych na zasadzie ich importu. Zatem powyższe reguły będą miały w pełni zastosowanie przy rozliczaniu importu, opisanych w pytaniu, usług analiz laboratoryjnych nabywanych od niemieckiego laboratorium medycznego.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 3, art. 28b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat