REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zakup towarów za granicą, które są wywożone poza UE w celu uszlachetnienia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Chrobak Agnieszka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polska firma spółka z o.o. zakupuje towar z Austrii przez pośrednika z Norwegii posiadającego wyłączność. Na zlecenie firmy polskiej, na podstawie faktury pro forma, zakupiony towar jest eksportowany bezpośrednio z Austrii do Chin w celu uszlachetnienia i po przerobie wraca do Polski. Jak rozliczyć taką transakcję?

rada

REKLAMA

Autopromocja

W przypadku sprzedaży przez norweskiego pośrednika towarów znajdujących się na terenie Austrii, które następnie są bezpośrednio przewożone do Chin - miejsce opodatkowania tej transakcji znajduje się w państwie rozpoczęcia wysyłki lub transportu (tj. w Austrii). Faktura pro forma nie wywiera jednak żadnych skutków podatkowych, nie jest więc ujmowana ani przez sprzedawcę, ani przez nabywcę w ewidencji VAT lub w deklaracji VAT. Natomiast usługi uszlachetniania towarów świadczone w Chinach mogą zostać zakwalifikowane jako usługi na majątku ruchomym lub jako dostawa towarów. Sposób kwalifikacji świadczenia powinien wynikać z umowy zawartej pomiędzy kontrahentami. Usługi na majątku ruchomym wykonane przez chińskiego kontrahenta nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Udzielając odpowiedzi na pierwsze pytanie, należy najpierw zbadać, czy przedmiotowa czynność stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz jakie jest miejsce dostawy zakupionych przez Państwa towarów. Odpowiedź na pytanie drugie, dotyczące świadczenia usług na majątku ruchomym, zostanie udzielona w dalszej części uzasadnienia.

Na wstępie warto jednak wyjaśnić pojęcie faktury pro forma. W żadnym akcie prawnym z zakresu podatku od towarów i usług nie uregulowano kwestii związanych z tego rodzaju fakturami. Natomiast w literaturze pojęcie faktury pro forma funkcjonuje jako określenie dokumentu wystawianego przed zawarciem transakcji, przysyłanego przez dostawcę razem z ofertą bądź potwierdzeniem przyjęcia zamówienia do wykonania. Faktury te funkcjonują w obrocie handlowym głównie w celach informacyjnych, bywają również wystawiane jako podstawa do wpłat zaliczek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Faktura pro forma nie wywołuje żadnych skutków podatkowych. Oznacza to, że faktury z oznaczeniem pro forma nie są ujmowane zarówno przez sprzedawcę, jak i przez nabywcę ani w ewidencji VAT, ani w składanej za dany okres deklaracji VAT.

Z powyższego wynika zatem, że można rozliczyć i ująć w księdze handlowej zakup towarów od norweskiego pośrednika dopiero po otrzymaniu „normalnej” faktury VAT wystawionej na podstawie faktury pro forma.

Miejsce świadczenia (opodatkowania) zakupu towarów

W przedmiotowej sytuacji możemy mieć bowiem do czynienia albo z wewnątrzwspólnotowym nabyciem, albo z transakcją opodatkowaną poza terytorium Polski. W każdym z tych przypadków rozliczenie VAT z tego tytułu będzie wyglądało odmiennie.

W celu uznania zakupu towarów od zagranicznego kontrahenta za wewnątrzwspólnotowe nabycie, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:

• w wyniku odpłatnego nabycia dokonano przemieszczenia towarów z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego kraju członkowskiego,

• nabywca i dostawca towarów muszą być podatnikami VAT lub podatku od wartości dodanej.

W opisanej przez Państwa sytuacji pierwszy z wyżej wymienionych warunków nie został spełniony, albowiem nabyte od norweskiego pośrednika towary nie zostały wywiezione z Austrii do innego kraju członkowskiego, np. do Polski. Wobec niespełnienia pierwszego z warunków bez znaczenia jest, czy strony transakcji mają status podatnika, czy też nie, albowiem przedmiotowej czynności i tak nie można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę, gdyż towar nie został przemieszczony pomiędzy dwoma państwami Wspólnot Europejskich.

W przypadku gdy odrzucono już możliwość zakwalifikowania opisywanej transakcji do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy ustalić miejsce dokonania przedmiotowej dostawy. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Oznacza to, że zgodnie z zasadą ogólną miejsce dostawy przedmiotowych towarów (a zarazem miejsce opodatkowania) znajduje się w Austrii, ponieważ w momencie rozpoczęcia transportu do Chin (kraju trzeciego, w którym towary te będą następnie przetwarzane) towary te znajdowały się w Austrii. Dokonane w ten sposób nabycie jest opodatkowane na terenie Austrii właściwą dla tego kraju stawką VAT.

W wyniku dokonanej przez norweskiego pośrednika dostawy towary opuszczają terytorium Austrii i są przewożone do Chin, zatem (jak wykazano powyżej) podlegają właściwym regulacjom austriackim w zakresie VAT. Podsumowując, należy stwierdzić, że jeśli dostawcą towarów znajdujących się na terenie Austrii w momencie dostawy jest norweski pośrednik, a towary opuszczają terytorium tego państwa i są przewożone do Chin, to miejsce opodatkowania tej dostawy również znajduje się w państwie rozpoczęcia wysyłki lub transportu. Jeżeli zatem transakcja ta nie podlega polskim uregulowaniom (miejsce jej opodatkowania znajduje się w Austrii), to w momencie otrzymania faktury od kontrahenta należy ją ująć wyłącznie w kosztach.

Usługa świadczona na majątku ruchomym

Druga część pytania dotyczy problemu obliczenia podatku od towarów i usług od usługi uszlachetniania wykonanej w Chinach.

Co do zasady czynności te nie powinny być traktowane jako dostawa towarów. Usługi wykonane przez kontrahenta na powierzonych materiałach, które następnie zostały zwrócone właścicielowi, podatnicy powinni prawidłowo rozpoznawać jako świadczenie usług na majątku ruchomym. Istotny w tym przypadku jest fakt, że podatnik nie jest właścicielem towaru powierzonego ani też wyrobu końcowego.

WAŻNE!

Z umowy zawartej z kontrahentem powinien wynikać zarówno sposób kwalifikacji zleconych usług, jak i sam fakt świadczenia ich na powierzonych towarach.

W przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.

Oznacza to, że miejscem świadczenia i opodatkowania VAT usług na majątku ruchomym jest państwo, w którym prace te są faktycznie wykonywane, tj. Chiny. Wobec tego VAT zobowiązany jest rozliczyć ewentualnie podmiot wykonujący usługi (tj. kontrahent z Chin), jeżeli przepisy dotyczące podatku o podobnym charakterze, obowiązujące w Chinach, nakładają obowiązek ich opodatkowania przez wykonującego usługę. Świadczone przez chińskiego kontrahenta usługi na ruchomym majątku rzeczowym nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

• art. 8 ust. 1 i 3, art. 13, art. 27 ust. 1, art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d), art. 28 ust. 7 i 8, art. 29 ust. 2 pkt 6, art. 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Agnieszka Chrobak

ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA