Czy warto być VAT-owcem?
REKLAMA
REKLAMA
Rejestracja do VAT jest opcjonalna
Nie każdy przedsiębiorca musi zostać podatnikiem VAT. O ile obowiązku płacenia podatku dochodowego nie można uniknąć, o tyle podatek VAT jest opcjonalny. Można go rozliczać zarówno w okresach miesięcznych, jak i kwartalnych – w zależności od wyboru przedsiębiorcy.
REKLAMA
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Jeśli przedsiębiorca nie jest zobligowany odgórnie przepisami - ze względu na rodzaj swojej działalności - do rejestracji, może skorzystać ze zwolnienia ze względu na limit obrotu, który wynosi w 2016 roku 150 tys. zł.
Rejestracja do VAT jest darmowa
Zarejestrowanie się do podatku VAT następuje na druku VAT-R i jest bezpłatne. Jest ono równoznaczne z tym, że faktury będą wystawiane na kwotę netto powiększoną o podatek VAT. Stawkę podatku VAT należy ustalić zgodnie z przepisami.
Przedsiębiorca zarejestrowany do VAT ma prawo do pomniejszania VAT-u od sprzedaży o kwotę VAT-u z zakupów. Może także wnioskować o zwrot nadwyżki na swój rachunek bankowy.
Jak zmienić urząd w sprawach podatku VAT
Kiedy warto być VAT-owcem?
Zostanie VAT-owcem jest opłacalne przede wszystkim wtedy, kiedy wartość podatku VAT od sprzedaży jest niższa niż kwota VAT od zakupów, których dokonujemy.
Może to wynikać zarówno z faktu, że dokonujemy zakupów na wyższą od sprzedaży kwotę lub z możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku VAT na sprzedawane usługi i towary.
Zostanie podatnikiem VAT jest korzystne także dla tych firm, które ponoszą duże nakłady inwestycyjne – dzięki czemu na bieżąco mogą korzystać z odliczania VAT od zakupów, a jednocześnie nie występuje jeszcze sprzedaż.
Przedsiębiorca ma możliwość wnioskowania o zwrot nadwyżki podatku VAT lub przenieść ją do rozliczenia na kolejne okresy.
Sprzedaż usług za granicę
W przypadku sprzedaży usług na rzecz firm zza granicy, polski przedsiębiorca wystawia często fakturę ze stawką „np.”. Oznacza to, że nie musi naliczać podatku VAT od sprzedaży, ponieważ zapłaci go jego klient.
Zmiany w VAT od 1 stycznia 2016 r.
Mimo braku obowiązku naliczenia VAT od sprzedaży, ma nadal możliwość odliczenia podatku VAT od zakupów.
Autor: Anna Chałupka, inFakt
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat