reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy warto być VAT-owcem?

Czy warto być VAT-owcem?

Zostanie podatnikiem VAT jest dla wielu przedsiębiorców decyzją w pełni dobrowolną. Jeśli nie przekroczono limitu przychodów albo wykonywana działalność nie jest odgórnie zobligowana do rejestracji, nie ma takiego obowiązku. Warto jednak sprawdzić, jakie korzyści może przynieść rejestracja do VAT.

Rejestracja do VAT jest opcjonalna

Nie każdy przedsiębiorca musi zostać podatnikiem VAT. O ile obowiązku płacenia podatku dochodowego nie można uniknąć, o tyle podatek VAT jest opcjonalny. Można go rozliczać zarówno w okresach miesięcznych, jak i kwartalnych – w zależności od wyboru przedsiębiorcy.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jeśli przedsiębiorca nie jest zobligowany odgórnie przepisami - ze względu na rodzaj swojej działalności - do rejestracji, może skorzystać ze zwolnienia ze względu na limit obrotu, który wynosi w 2016 roku 150 tys. zł.

Rejestracja do VAT jest darmowa

Zarejestrowanie się do podatku VAT następuje na druku VAT-R i jest bezpłatne. Jest ono równoznaczne z tym, że faktury będą wystawiane na kwotę netto powiększoną o podatek VAT. Stawkę podatku VAT należy ustalić zgodnie z przepisami.

Przedsiębiorca zarejestrowany do VAT ma prawo do pomniejszania VAT-u od sprzedaży o kwotę VAT-u z zakupów. Może także wnioskować o zwrot nadwyżki na swój rachunek bankowy.

Jak zmienić urząd w sprawach podatku VAT

Kiedy warto być VAT-owcem?

Zostanie VAT-owcem jest opłacalne przede wszystkim wtedy, kiedy wartość podatku VAT od sprzedaży jest niższa niż kwota VAT od zakupów, których dokonujemy.

Może to wynikać zarówno z faktu, że dokonujemy zakupów na wyższą od sprzedaży kwotę lub z możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku VAT na sprzedawane usługi i towary.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama