REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować usługę transportową wykonaną przez podwykonawcę

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

Jesteśmy firmą transportową. Przy wykonaniu usługi skorzystaliśmy z innej firmy transportowej. Otrzymałam od niej fakturę za transport towarów do kontrahenta. Teraz chcę obciążyć kontrahenta kosztami transportu. Data rozładunku i faktury od firmy transportowej to 31 marca 2008 r. Czy w związku z refakturą takiej usługi mam siedem dni na wystawienie faktury dla kontrahenta, czyli do 7 kwietnia? Czy fakturę dla obciążanego kontrahenta mogę wystawić po dniu otrzymania faktury od firmy transportowej? Fakturę dostałam 9 kwietnia 2008 r.

rada

Firma może wystawić fakturę na kontrahenta po dacie otrzymania faktury od firmy transportowej. Ostateczny termin jej wystawienia to data otrzymania zapłaty albo 30 dzień od dnia wykonania usługi transportowej, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Pani firma może wystawić fakturę na kontrahenta po dacie otrzymania faktury od firmy transportowej. W tym przypadku fakturę wystawia się bowiem najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego. Dla usług transportowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (w tej części), nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT). Natomiast w przedstawionej w pytaniu sytuacji firma świadczy usługę transportowa na rzecz kontrahenta za pośrednictwem podwykonawcy, tj. firmy transportowej. Ma zatem miejsce podwójne jej świadczenie na podstawie dwu odrębnych umów: między podwykonawcą a firmą oraz między firmą a kontrahentem. Nie jest to refakturowanie usług. Każde ze świadczeń powinno być odrębnie rozliczone, z możliwością zastosowania różnej ceny tego świadczenia, oraz odrębnie udokumentowane, według zasad określonych dla jej rodzaju.

Dla usług transportowych przepisy określają również szczególny sposób ich dokumentowania. Fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, ale może ona być wystawiona również wcześniej, na 30 dni przed jego powstaniem (§ 15 rozporządzenia w sprawie faktur). Oznacza to, że w przypadku usług transportowych termin wystawienia faktury VAT nie decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych czynności rozliczanych na zasadach ogólnych (określonych art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Przedstawiona zasada fakturowania ma zastosowanie również do udokumentowania usługi przez firmę na kontrahenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W omawianej sytuacji firma powinna przede wszystkim ustalić datę wykonania usługi. Data jej wykonania w połączeniu z datą otrzymania zapłaty (bądź jej brakiem) wyznaczać będzie moment powstania obowiązku podatkowego zarówno dla zleceniobiorcy, jak i dla Pani firmy oraz ostateczny termin wystawienia faktury. Z pytania wynika, że usługa została wykonana 31 marca 2008 r. Jest to zatem data początkowa dla wyznaczenia obowiązku podatkowego od usługi. Firma ma obowiązek wystawić fakturę najpóźniej w 30 dniu od tej daty albo w dniu otrzymania zapłaty, jeżeli nastąpi ona przed upływem tego terminu. Jest to zarazem moment powstania obowiązku podatkowego, który powoduje obowiązek wystawienia faktury. Fakturę Pani firma może również wystawić przed upływem tego terminu, nie będzie ona miała wówczas wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego w VAT od usługi. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas, niezależnie od terminu jej wystawienia, w dniu otrzymania zapłaty albo ostatecznie 30 dnia od dnia wykonania usługi przez firmę transportową.

Przykład

Firma transportowa wykonała usługę w dniu 31 marca 2008 r. Firma otrzymała fakturę ją dokumentującą 9 kwietnia 2008 r. Fakturę na kontrahenta firma może wystawić w ciągu 30 dni, licząc od 31 marca. Ostateczny termin jej wystawienia to 30 kwietnia, jeżeli do tego czasu nie otrzyma zapłaty za usługę. Jeżeli otrzyma zapłatę przed tą datą, powinna w tym dniu ostatecznie wystawić fakturę na kontrahenta (tj. w dniu powstania obowiązku podatkowego), niezależnie od terminu otrzymania faktury od firmy transportowej. Gdyby przykładowo zapłatę otrzymała 5 kwietnia 2008 r., w tym dniu powinna również wystawić fakturę na kontrahenta.

Data otrzymania faktury od firmy transportowej nie ma wpływu na datę wystawienia faktury przez firmę na kontrahenta. Ma ona natomiast wpływ na moment odliczenia wykazanego w niej VAT. Firma może odliczyć z niej VAT na zasadach ogólnych, czyli w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania albo w rozliczeniu za miesiąc następny.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

• art. 19 ust. 13 pkt 2a), art. 86 ust. 1, 2, 10 pkt 1, ust. 11 i 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA