REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować usługę transportową wykonaną przez podwykonawcę

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy firmą transportową. Przy wykonaniu usługi skorzystaliśmy z innej firmy transportowej. Otrzymałam od niej fakturę za transport towarów do kontrahenta. Teraz chcę obciążyć kontrahenta kosztami transportu. Data rozładunku i faktury od firmy transportowej to 31 marca 2008 r. Czy w związku z refakturą takiej usługi mam siedem dni na wystawienie faktury dla kontrahenta, czyli do 7 kwietnia? Czy fakturę dla obciążanego kontrahenta mogę wystawić po dniu otrzymania faktury od firmy transportowej? Fakturę dostałam 9 kwietnia 2008 r.

rada

Autopromocja

Firma może wystawić fakturę na kontrahenta po dacie otrzymania faktury od firmy transportowej. Ostateczny termin jej wystawienia to data otrzymania zapłaty albo 30 dzień od dnia wykonania usługi transportowej, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Pani firma może wystawić fakturę na kontrahenta po dacie otrzymania faktury od firmy transportowej. W tym przypadku fakturę wystawia się bowiem najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego. Dla usług transportowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (w tej części), nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT). Natomiast w przedstawionej w pytaniu sytuacji firma świadczy usługę transportowa na rzecz kontrahenta za pośrednictwem podwykonawcy, tj. firmy transportowej. Ma zatem miejsce podwójne jej świadczenie na podstawie dwu odrębnych umów: między podwykonawcą a firmą oraz między firmą a kontrahentem. Nie jest to refakturowanie usług. Każde ze świadczeń powinno być odrębnie rozliczone, z możliwością zastosowania różnej ceny tego świadczenia, oraz odrębnie udokumentowane, według zasad określonych dla jej rodzaju.

Dla usług transportowych przepisy określają również szczególny sposób ich dokumentowania. Fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, ale może ona być wystawiona również wcześniej, na 30 dni przed jego powstaniem (§ 15 rozporządzenia w sprawie faktur). Oznacza to, że w przypadku usług transportowych termin wystawienia faktury VAT nie decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych czynności rozliczanych na zasadach ogólnych (określonych art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Przedstawiona zasada fakturowania ma zastosowanie również do udokumentowania usługi przez firmę na kontrahenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W omawianej sytuacji firma powinna przede wszystkim ustalić datę wykonania usługi. Data jej wykonania w połączeniu z datą otrzymania zapłaty (bądź jej brakiem) wyznaczać będzie moment powstania obowiązku podatkowego zarówno dla zleceniobiorcy, jak i dla Pani firmy oraz ostateczny termin wystawienia faktury. Z pytania wynika, że usługa została wykonana 31 marca 2008 r. Jest to zatem data początkowa dla wyznaczenia obowiązku podatkowego od usługi. Firma ma obowiązek wystawić fakturę najpóźniej w 30 dniu od tej daty albo w dniu otrzymania zapłaty, jeżeli nastąpi ona przed upływem tego terminu. Jest to zarazem moment powstania obowiązku podatkowego, który powoduje obowiązek wystawienia faktury. Fakturę Pani firma może również wystawić przed upływem tego terminu, nie będzie ona miała wówczas wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego w VAT od usługi. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas, niezależnie od terminu jej wystawienia, w dniu otrzymania zapłaty albo ostatecznie 30 dnia od dnia wykonania usługi przez firmę transportową.

Przykład

Firma transportowa wykonała usługę w dniu 31 marca 2008 r. Firma otrzymała fakturę ją dokumentującą 9 kwietnia 2008 r. Fakturę na kontrahenta firma może wystawić w ciągu 30 dni, licząc od 31 marca. Ostateczny termin jej wystawienia to 30 kwietnia, jeżeli do tego czasu nie otrzyma zapłaty za usługę. Jeżeli otrzyma zapłatę przed tą datą, powinna w tym dniu ostatecznie wystawić fakturę na kontrahenta (tj. w dniu powstania obowiązku podatkowego), niezależnie od terminu otrzymania faktury od firmy transportowej. Gdyby przykładowo zapłatę otrzymała 5 kwietnia 2008 r., w tym dniu powinna również wystawić fakturę na kontrahenta.

Data otrzymania faktury od firmy transportowej nie ma wpływu na datę wystawienia faktury przez firmę na kontrahenta. Ma ona natomiast wpływ na moment odliczenia wykazanego w niej VAT. Firma może odliczyć z niej VAT na zasadach ogólnych, czyli w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania albo w rozliczeniu za miesiąc następny.

• art. 19 ust. 13 pkt 2a), art. 86 ust. 1, 2, 10 pkt 1, ust. 11 i 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA