Jak dokumentować usługę transportową wykonaną przez podwykonawcę
REKLAMA
REKLAMA
rada
REKLAMA
Firma może wystawić fakturę na kontrahenta po dacie otrzymania faktury od firmy transportowej. Ostateczny termin jej wystawienia to data otrzymania zapłaty albo 30 dzień od dnia wykonania usługi transportowej, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej. Szczegóły w uzasadnieniu.
uzasadnienie
Pani firma może wystawić fakturę na kontrahenta po dacie otrzymania faktury od firmy transportowej. W tym przypadku fakturę wystawia się bowiem najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego. Dla usług transportowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (w tej części), nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT). Natomiast w przedstawionej w pytaniu sytuacji firma świadczy usługę transportowa na rzecz kontrahenta za pośrednictwem podwykonawcy, tj. firmy transportowej. Ma zatem miejsce podwójne jej świadczenie na podstawie dwu odrębnych umów: między podwykonawcą a firmą oraz między firmą a kontrahentem. Nie jest to refakturowanie usług. Każde ze świadczeń powinno być odrębnie rozliczone, z możliwością zastosowania różnej ceny tego świadczenia, oraz odrębnie udokumentowane, według zasad określonych dla jej rodzaju.
Dla usług transportowych przepisy określają również szczególny sposób ich dokumentowania. Fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, ale może ona być wystawiona również wcześniej, na 30 dni przed jego powstaniem (§ 15 rozporządzenia w sprawie faktur). Oznacza to, że w przypadku usług transportowych termin wystawienia faktury VAT nie decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych czynności rozliczanych na zasadach ogólnych (określonych art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Przedstawiona zasada fakturowania ma zastosowanie również do udokumentowania usługi przez firmę na kontrahenta.
W omawianej sytuacji firma powinna przede wszystkim ustalić datę wykonania usługi. Data jej wykonania w połączeniu z datą otrzymania zapłaty (bądź jej brakiem) wyznaczać będzie moment powstania obowiązku podatkowego zarówno dla zleceniobiorcy, jak i dla Pani firmy oraz ostateczny termin wystawienia faktury. Z pytania wynika, że usługa została wykonana 31 marca 2008 r. Jest to zatem data początkowa dla wyznaczenia obowiązku podatkowego od usługi. Firma ma obowiązek wystawić fakturę najpóźniej w 30 dniu od tej daty albo w dniu otrzymania zapłaty, jeżeli nastąpi ona przed upływem tego terminu. Jest to zarazem moment powstania obowiązku podatkowego, który powoduje obowiązek wystawienia faktury. Fakturę Pani firma może również wystawić przed upływem tego terminu, nie będzie ona miała wówczas wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego w VAT od usługi. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas, niezależnie od terminu jej wystawienia, w dniu otrzymania zapłaty albo ostatecznie 30 dnia od dnia wykonania usługi przez firmę transportową.
Przykład
REKLAMA
Firma transportowa wykonała usługę w dniu 31 marca 2008 r. Firma otrzymała fakturę ją dokumentującą 9 kwietnia 2008 r. Fakturę na kontrahenta firma może wystawić w ciągu 30 dni, licząc od 31 marca. Ostateczny termin jej wystawienia to 30 kwietnia, jeżeli do tego czasu nie otrzyma zapłaty za usługę. Jeżeli otrzyma zapłatę przed tą datą, powinna w tym dniu ostatecznie wystawić fakturę na kontrahenta (tj. w dniu powstania obowiązku podatkowego), niezależnie od terminu otrzymania faktury od firmy transportowej. Gdyby przykładowo zapłatę otrzymała 5 kwietnia 2008 r., w tym dniu powinna również wystawić fakturę na kontrahenta.
Data otrzymania faktury od firmy transportowej nie ma wpływu na datę wystawienia faktury przez firmę na kontrahenta. Ma ona natomiast wpływ na moment odliczenia wykazanego w niej VAT. Firma może odliczyć z niej VAT na zasadach ogólnych, czyli w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania albo w rozliczeniu za miesiąc następny.
• art. 19 ust. 13 pkt 2a), art. 86 ust. 1, 2, 10 pkt 1, ust. 11 i 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382
• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798
Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat