reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Gdzie podlega opodatkowaniu usługa przygotowania dokumentacji dla kontrahenta unijnego

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa przygotowania dokumentacji dla kontrahenta unijnego

Polska spółka świadczy usługi na rzecz spółki włoskiej, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Miejscem wykonania całej dokumentacji jest biuro projektowe polskiej spółki w Katowicach. Jak należy opodatkować usługi z zakresu badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) oraz usługi przygotowania dokumentacji projektowej i ekspertyz (PKWiU 74.2) świadczone na rzecz włoskiego kontrahenta?


RADA

W sytuacji gdy polska spółka świadczy w Polsce usługi w zakresie przygotowania dokumentacji technicznej budowlano-montażowej wykorzystywanej do celów architektoniczno-inżynierskich (PKWiU 74.2) oraz badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) na rzecz kontrahenta włoskiego mającego status podatnika podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia usług są Włochy. Jest to miejsce, gdzie nabywca usług posiada siedzibę. Polska spółka nie opodatkowuje w Polsce tych czynności, ponieważ nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce. Podlegają one opodatkowaniu we Włoszech. Polska spółka musi wystawić fakturę uproszczoną z adnotacją, że „na podstawie art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT podatek VAT zostanie rozliczony przez nabywcę usługi”. Ponadto polska spółka będzie miała prawo odliczyć VAT wynikający z nabycia towarów i usług związanych ze świadczeniem usług na rzecz włoskiego kontrahenta.

UZASADNIENIE

Świadczone przez polską spółkę usługi, mimo że czynności te są wykonywane w Polsce, będą podlegały opodatkowaniu we Włoszech, tj. miejscu siedziby włoskiego podatnika podatku od wartości dodanej.

Polska spółka świadczy usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 74 na rzecz włoskiego podatnika podatku od wartości dodanej. Przedmiotem umowy są usługi w zakresie przygotowania dokumentacji technicznej budowlano-montażowej wykorzystywanej dla celów architektoniczno-inżynierskich (PKWiU 74.20.10-00.11) oraz usługi z zakresu badań i analiz technicznych (PKWiU 74.30.16-00.00). Dokumentacja projektowa i ekspertyzy przygotowane są przez polską spółkę w jej siedzibie w Katowicach. Odbiorcą świadczonej usługi jest podatnik posiadający siedzibę we Włoszech.

W przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów z innych państw Wspólnoty istotne dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia tego miejsca zależy bowiem, czy będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, czy w innym państwie członkowskim.

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać m.in. w treści art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, że opodatkowanie usług powinno nastąpić w kraju, w którym świadczący usługę posiada siedzibę.

Od tej zasady ustawa przewiduje jednak wyjątki. Szczególny sposób określania miejsca świadczenia przewidziano dla usług świadczonych dla:

• osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego,

• podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

WAŻNE!

Opodatkowanie usług powinno nastąpić w kraju, w którym świadczący usługę posiada siedzibę. Ale szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia dotyczy usług świadczonych m.in. dla podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

Wyjątek ten dotyczy m.in. usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) -- z zastrzeżeniem art. 27 ust. 2 pkt 1; w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3); przetwarzania danych i dostarczania informacji; tłumaczeń.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama