REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa przygotowania dokumentacji dla kontrahenta unijnego

Magdalena Jabłecka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polska spółka świadczy usługi na rzecz spółki włoskiej, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Miejscem wykonania całej dokumentacji jest biuro projektowe polskiej spółki w Katowicach. Jak należy opodatkować usługi z zakresu badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) oraz usługi przygotowania dokumentacji projektowej i ekspertyz (PKWiU 74.2) świadczone na rzecz włoskiego kontrahenta?

RADA

Autopromocja

W sytuacji gdy polska spółka świadczy w Polsce usługi w zakresie przygotowania dokumentacji technicznej budowlano-montażowej wykorzystywanej do celów architektoniczno-inżynierskich (PKWiU 74.2) oraz badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) na rzecz kontrahenta włoskiego mającego status podatnika podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia usług są Włochy. Jest to miejsce, gdzie nabywca usług posiada siedzibę. Polska spółka nie opodatkowuje w Polsce tych czynności, ponieważ nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce. Podlegają one opodatkowaniu we Włoszech. Polska spółka musi wystawić fakturę uproszczoną z adnotacją, że „na podstawie art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT podatek VAT zostanie rozliczony przez nabywcę usługi”. Ponadto polska spółka będzie miała prawo odliczyć VAT wynikający z nabycia towarów i usług związanych ze świadczeniem usług na rzecz włoskiego kontrahenta.

UZASADNIENIE

Świadczone przez polską spółkę usługi, mimo że czynności te są wykonywane w Polsce, będą podlegały opodatkowaniu we Włoszech, tj. miejscu siedziby włoskiego podatnika podatku od wartości dodanej.

Polska spółka świadczy usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 74 na rzecz włoskiego podatnika podatku od wartości dodanej. Przedmiotem umowy są usługi w zakresie przygotowania dokumentacji technicznej budowlano-montażowej wykorzystywanej dla celów architektoniczno-inżynierskich (PKWiU 74.20.10-00.11) oraz usługi z zakresu badań i analiz technicznych (PKWiU 74.30.16-00.00). Dokumentacja projektowa i ekspertyzy przygotowane są przez polską spółkę w jej siedzibie w Katowicach. Odbiorcą świadczonej usługi jest podatnik posiadający siedzibę we Włoszech.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak ustalać miejsce świadczenia usługi

W przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów z innych państw Wspólnoty istotne dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia tego miejsca zależy bowiem, czy będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, czy w innym państwie członkowskim.

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać m.in. w treści art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, że opodatkowanie usług powinno nastąpić w kraju, w którym świadczący usługę posiada siedzibę.

Od tej zasady ustawa przewiduje jednak wyjątki. Szczególny sposób określania miejsca świadczenia przewidziano dla usług świadczonych dla:

• osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego,

• podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

WAŻNE!

Opodatkowanie usług powinno nastąpić w kraju, w którym świadczący usługę posiada siedzibę. Ale szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia dotyczy usług świadczonych m.in. dla podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

Wyjątek ten dotyczy m.in. usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) -- z zastrzeżeniem art. 27 ust. 2 pkt 1; w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3); przetwarzania danych i dostarczania informacji; tłumaczeń.

 

Autopromocja

W takich wypadkach miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności -- stały adres lub miejsce zamieszkania.

Jak rozliczyć usługę, której miejsce opodatkowania jest w kraju nabywcy

Tak więc w sytuacji, gdy polska spółka świadczy w Polsce usługi w zakresie przygotowania dokumentacji technicznej budowlano-montażowej wykorzystywanej do celów architektoniczno-inżynierskich (PKWiU 74.2) oraz badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) na rzecz kontrahenta włoskiego będącego jednoczenie podatnikiem podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie ich nabywca posiada siedzibę, tj. terytorium Włoch.

Polska spółka nie nalicza zatem podatku, ani nie dokonuje rozliczenia tej usługi w Polsce, ponieważ nie podlega ona opodatkowaniu w Polsce. Podlega opodatkowaniu we Włoszech.

Polska spółka ma jedynie obowiązek wystawić fakturę uproszczoną. A więc fakturę, na której nie wykazuje kwoty i stawki podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Na fakturze jednak powinna się znaleźć adnotacja, że usługa nie podlega opodatkowaniu VAT z uwagi na art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT oraz że podatek zostanie rozliczony przez nabywcę usługi.

Podatek należny rozliczony przez nabywcę usługi będzie stanowił dla niego kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu.

Polska spółka będzie jednak mogła odliczyć naliczony VAT z tytułu nabycia towarów i usług związanych ze świadczeniem usługi na rzecz włoskiego kontrahenta.

Polski podatnik ma bowiem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą świadczenia usług przez podatnika poza terytorium Polski, pod warunkiem:

• że kwotę taką mógłby odliczyć, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium Polski i

• posiadałby dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 27 ust. 1-4, art. 86 ust. 2 pkt 4, art. 106 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Magdalena Jabłecka

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

    Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

    Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

    Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

    MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

    W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

    Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

    Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

    Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

    O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

    Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

    Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

    Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

    Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

    Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

    Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

    Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

    Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

    Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

    Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

    REKLAMA