| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można prowadzić ewidencję VAT oraz PKPiR w formie elektronicznej

Czy można prowadzić ewidencję VAT oraz PKPiR w formie elektronicznej

Prowadzę serwis www, na który mam dziennie kilka do kilkanastu wpłat. Wynoszą one od kilku do kilkuset zł. Obecnie po otrzymaniu wpłaty automatycznie wysyłany jest e-mail do klienta z pytaniem, czy wystawić fakturę. Jeżeli dostaję potwierdzenie, wysyłam fakturę e-mailem. Miesięcznie wystawiam około 100 faktur. Wiąże się to z uciążliwym wpisywaniem ich do książki (dane każdego kontrahenta itp.). Chciałbym to zautomatyzować. Faktura będzie automatycznie wystawiana każdemu klientowi, czy ją chce, czy nie. To będzie około 300 faktur miesięcznie. Ich ręczne wpisywanie do książki zajmie jednak cały dzień. Czy da się uniknąć wpisywania, a mieć te dane na komputerze? Czy można generować coś takiego jak w książce, a potem drukować i wklejać?


rada

Tak, może Pan generować faktury w systemie. Dopuszczalne jest bowiem prowadzenie ewidencji VAT w formie elektronicznej, jak również prowadzenie w tej formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Podatnicy są zobowiązani wystawiać faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży (art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). W drodze wyjątku podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednak na żądanie tych osób podatnicy mają obowiązek je wystawić (art. 106 ust. 4 ww. ustawy). Przepis ten nie wyłącza możliwości wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, które ich nie zażądały. Jest więc dopuszczalne dokumentowanie fakturami całej prowadzonej sprzedaży.

WAŻNE!

Nie trzeba wystawiać faktur VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jeśli tego nie żądają.

Przepisy dotyczące VAT nie zakazują prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej, jak również nie nakazują, aby ewidencja była prowadzona w formie papierowej. Przyjmuje się więc, że dopuszczalne jest jej prowadzenie w formie elektronicznej. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach.

Przykładem może być pismo Naczelnika II Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z 27 stycznia 2006 r. (nr PP/443-237/05/DM-6174). Czytamy w nim, że w ustawie o VAT: „nie określono, w jakiej formie powinna być prowadzona ewidencja dla celów podatkowych. Zatem dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług dopuszczalne jest prowadzenie ewidencji w formie elektronicznej, jeżeli ewidencja ta będzie zawierała elementy wskazane w ww. art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.

WAŻNE!

Dopuszczalne jest prowadzenie ewidencji w formie elektronicznej, jeżeli ewidencja ta będzie zawierała elementy tożsame z ewidencją papierową.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »