Czy cenę samochodu może zweryfikować urząd celny
REKLAMA
REKLAMA
KRZYSZTOF STEFANOWICZ
REKLAMA
dyrektor zespołu do spraw cła i akcyzy w KPMG
Tak
Urząd celny ma prawo zweryfikować cenę sprowadzonego auta, ale dopiero od 19 lipca 2008 r. Zatem weryfikacji podlegają samochody przywiezione do Polski po tej dacie.
Nowe przepisy umożliwiają organom podatkowym dokonywanie weryfikacji ceny nabycia samochodu, będącej podstawą podatku akcyzowego w przypadku sprowadzania samochodu osobowego z zagranicy. Co ważne, jako punkt odniesienia przy weryfikacji tej ceny przyjmowana jest średnia wartość samochodu tej samej marki, modelu, rocznika (lub przynajmniej zbliżonego wyposażeniem i stanem technicznym) na rynku krajowym.
Prawo do weryfikacji podstawy opodatkowania akcyzą samochodu sprowadzonego z zagranicy nie może jednak oznaczać pełnej uznaniowości organów w tym zakresie. Przepis określa, że cena przyjęta jako podstawa opodatkowania akcyzą może być kwestionowana w przypadku, gdy odbiega ona bez uzasadnionej przyczyny i znacznie od średniej wartości rynkowej samochodu na rynku krajowym. Dopiero jeśli podatnik nie wskaże przyczyn uzasadniających tę rozbieżność cenową lub sam nie podwyższy podstawy opodatkowania, organy mogą same określić tę podstawę. Należy uznać, że takie określenie podstawy opodatkowania powinno odbyć się w drodze decyzji, po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, nie może natomiast następować w sposób dowolny. W szczególności, w niektórych przypadkach (np. przy samochodach uszkodzonych) w celu ustalenia wartości samochodu niezbędne będzie powołanie biegłego. Z przepisu wynika, że koszty opinii biegłego tylko wówczas pokryje podatnik, gdy wartość samochodu zadeklarowana jest niższa co najmniej o 33 proc. od wartości ustalonej w tej opinii.
Nowe przepisy nie będą jednak zapobiegać ewentualnym sytuacjom spornym. Warto podkreślić, że wskazane przepisy nie służą określaniu podstawy opodatkowania dla samochodów sprowadzanych z zagranicy, a jedynie są podstawą do weryfikacji w przypadku, gdy istnieje uprawdopodobnione podejrzenie, że doszło do zaniżenia ceny nabycia. Podstawą opodatkowania w akcyzie pozostaje bowiem w dalszym ciągu kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić za samochód (przy sprowadzaniu samochodu z innego kraju UE) lub wartość celna powiększona o należne cło (przy imporcie).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat