REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba wymienić kasę rejestracyjną, która nie spełnia warunków wymaganych przez nowe rozporządzenie

Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy musimy wymienić kasy rejestrujące, które nie spełniają nowych warunków technicznych, m.in. nie mają oznaczenia nazw walut?

RADA

Autopromocja

Nie, nie ma potrzeby wymiany kas rejestrujących. Dotychczasowe kasy rejestrujące można stosować do czasu wprowadzenia w Polsce euro. Jednak gdy podatnik jest zobowiązany już teraz do zakupu nowej kasy lub wymiany starej, radzimy sprawdzić, czy nowa kasa ma żądane funkcje.

UZASADNIENIE

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które określa warunki techniczne kas rejestrujących. Większość z nich pozostała bez zmian. Wprowadzone zostały jednak nowe warunki techniczne, które musi obecnie spełniać kasa rejestrująca.

Oznaczenie walut obcych

Od 1 grudnia 2008 r. wśród obowiązkowych elementów, jakie powinien zawierać paragon, jest oznaczenie waluty, przynajmniej przy łącznej kwocie należności, w której dokonywana jest rejestracja sprzedaży (§ 5 ust. 1 pkt 6 lit. o rozporządzenia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według nowych przepisów (§ 5 ust. 4) program pracy kasy powinien posiadać funkcję:

1) dającą użytkownikowi kasy możliwość zmiany, za pomocą klawiatury kasy przeznaczonej do zapisu tekstu lub urządzenia współpracującego z kasą, nazwy waluty lub jej skrótu i możliwość jej zaprogramowania z wyprzedzeniem (data, godzina i minuta);

2) zapisania faktu rozpoczęcia prowadzenia rejestracji sprzedaży w zmienionej walucie (data, godzina i minuta) w pamięci fiskalnej kasy;

3) zaprogramowania przez użytkownika kasy wywołania przeliczenia wartości zaewidencjonowanej łącznej kwoty należności na inne waluty, których nazwy lub skróty zapisywanie są na zasadach wymienionych w pkt 1, a wynik tego przeliczenia wraz z podaniem kursu i rozliczeniem należności powinien być przedstawiony na paragonie fiskalnym po logo fiskalnym każdorazowo z oznaczeniem zastosowanych walut;

4) zaprogramowania przez użytkownika kasy, dla potrzeb informacyjnych klienta, wywołania przeliczenia wartości zaewidencjonowanej łącznej kwoty należności, w relacji złoty/euro lub euro/złoty, zamieszczonego na paragonie fiskalnym po logo fiskalnym z opisem zastosowanej waluty.

Do oznaczania skrótów nazw walut podatnicy muszą stosować oznaczenia stosowane przez Narodowy Bank Polski w tym zakresie.

Wprowadzone zmiany są spowodowane planami wejścia Polski do strefy euro. Nie oznacza to, że jeżeli kasa rejestrująca nie posiada tych funkcji, to podatnik musi ją zmieniać.

Zostały wprowadzone przepisy przejściowe.

Kasy wyposażone w funkcję stałą wydruku na paragonie fiskalnym przy danych dotyczących wartości, oznaczenia waluty w złotych, w tym przy zastosowaniu skrótów „zł” lub „PLN”, mogą być stosowane nie dłużej niż do momentu, do którego zgodnie z odrębnymi przepisami złoty będzie uznawany jako prawny środek płatniczy na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, za pomocą którego prowadzona jest ewidencja (§ 17 ust. 3).

WAŻNE!

Autopromocja

Kasy wyposażone w funkcję stałą wydruku na paragonie fiskalnym oznaczenia waluty w złotych, w tym za pomocą skrótów „zł” lub „PLN”, mogą być stosowane do czasu wejścia Polski do strefy euro.

Oznacza to, że do czasu, gdy Polska wejdzie do strefy euro i ta waluta zostanie naszym oficjalnym środkiem płatniczym, możemy nadal stosować dotychczasowe kasy rejestrujące.

Również do czasu, gdy podatnik będzie dokonywał sprzedaży w walucie polskiej, nie musi zmieniać kasy, która ma funkcje pozwalające na przeliczanie walut obcych na złote.

Zgodnie bowiem z § 17 ust. 2 nowego rozporządzenia możemy stosować poprzednie kasy, pod warunkiem że zapewniają prawidłowość rozliczeń podatnika. Gdy będziemy pobierać zapłatę w euro, kasa nie będzie zapewniać prawidłowości rozliczenia. W takim przypadku powinniśmy wymienić kasę rejestrującą.

Radzimy jednak, by podatnik, który będzie obecnie kupował kasę rejestrującą, zwrócił uwagę na to, czy posiada ona nowe, wymagane przez przepisy funkcje.

Faktury drukowane za pomocą kasy rejestrującej

Jeżeli kasa rejestrująca jest wyposażona w dodatkową funkcję drukowania faktur VAT, to:

1) na fakturze VAT musi być zamieszczony numer kontrolny, a wydruk faktury VAT powinien być połączony z zarejestrowaniem przez kasę tej operacji w pamięci fiskalnej kasy;

2) na oryginale faktury VAT powinno być wydrukowane przez kasę oznaczenie, nie na zasadzie zapisu przeznaczonego do ręcznego wykreślenia, „ORYGINAŁ”, a na jej kopii „KOPIA”.

Do tej pory takie kasy rejestrujące musiały spełniać warunki określone w pkt 1. Po zmianie przepisów podatnik wystawiający fakturę nie powinien odręcznie skreślać słów „kopia” czy „oryginał”.

Trzeba jednak stwierdzić, że na podstawie przepisu przejściowego nadal można stosować dotychczasowe kasy, chociaż nie spełniają tego warunku. Zapewniają one bowiem prawidłowość rozliczeń podatnika. Radzimy jednak wystąpić w tej sprawie do Ministra Finansów o interpretację.

• § 17 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  REKLAMA