REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy termin zwrotu akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Podatek akcyzowy winien być pobierany w kraju konsumpcji wyrobu akcyzowego. Dlatego też w przypadku, gdy akcyzę od danej ilości wyrobów akcyzowych pobrano w Polsce, a następnie wyroby te zostaną przemieszczone do innego kraju członkowskiego UE przedsiębiorcy, którzy zapłacili akcyzę mogą ubiegać się o jej zwrot. 

Przypomnijmy tylko, że na gruncieprzepisów ustawy o podatku akcyzowym dostawa wewnątrzwspólnotowa polega naprzemieszczaniu wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium krajuna terytorium państwa członkowskiego.

Autopromocja

W miejscu tym należy zaznaczyć,iż nowelizacja przepisów ustawy o podatku akcyzowym (która weszła w życie zdniem 1 września 2010 r.) ułatwiła uzyskanie zwrotu zapłaconego podatkuakcyzowego od wyrobów dostarczonych wewnątrzwspolnotowo. Ułatwienie polega nausunięciu obowiązku składania wniosku o zwrot akcyzy jeszcze przed rozpoczęciemsamej dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Termin zwrotu – zasady dotychczasowe...

W stanie prawnym obowiązującym wokresie od 1 marca 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r. prawo do zwrotu akcyzy odwyrobów dostarczonych wewnątrzwspólnotowo przysługiwało jedynie w przypadku złożeniapisemnego wnioskudo właściwego naczelnika urzędu celnego  przed rozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy naterytorium kraju.

W rezultacie więc, w stanie prawnymobowiązującym do dnia 31 sierpnia 2010 r., dla uzyskania prawa do zwrotu akcyzyzapłaconej od wyrobów dostarczonych wewnątrzwspólnotowo, konieczne byłozłożenie wniosku o zwrot podatku akcyzowego przed rozpoczęciem przemieszczeniawyrobów akcyzowych z terytorium kraju na terytorium innego Państwaczłonkowskiego. Złożenie wniosku o zwrot podatku akcyzowego po rozpoczęciuprzemieszczenia wyrobów akcyzowych w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowejpowodowało utratę prawa do zwrotu podatku akcyzowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka 10 maja 2010 r. wysłała z Polski doNiemiec 5000 loleju napędowego od którego akcyza została uiszczona w Polsce. W obowiązującymw maju 2010 r. stanie prawnym, dla uzyskania prawa do zwrotu podatkuakcyzowego, Spółka winna złożyć wniosek o zwrot akcyzy najpóźniej w dniu 9 maja2010 r. (przed rozpoczęcie dostawy wewnątrzwspólnotowej).

Wymóg składania wniosku o zwrot podatkuakcyzowego przed rozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej skutkował równieżpotrzebą późniejszego uzupełniania wniosku o dokumenty potwierdzające odbiórwyrobów akcyzowych na terytorium innego państwa członkowskiego jak równieżdokumenty potwierdzające zapłatę (zabezpieczenie) bądź brak obowiązku zapłatyakcyzy na terytorium innego kraju członkowskiego. 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Procedura uzyskiwania zwrotupodatku akcyzowego przebiegała więc dwuetapowo. W pierwszej kolejności należałozłożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego wraz z dokumentacją potwierdzającazapłatę akcyzy na terytorium kraju.

Następnie, po uzyskaniu potwierdzeniaodbioru wyrobów akcyzowych przez zagranicznego kontrahenta wnioskodawca winienprzedłożyć organowi podatkowemu:

- dokumentację potwierdzającą dostarczeniewyrobów akcyzowych na terytorium innego państwa członkowskiego, jak również 
- dokumenty świadczące o zapłacie (zabezpieczeniu zapłaty) akcyzy na terytoriuminnego państwa członkowskiego, bądź
- dokument potwierdzający brak obowiązkuzapłaty akcyzy na terytorium innego kraju członkowskiego.

Nowy terminwniosku o zwrot...

Począwszy od 1 września 2010 r., prawo dozwrotu podatku akcyzowego przysługuje  napisemny wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego wraz z dokumentamipotwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium kraju. Aktualnie więc, dlauzyskania prawa do zwrotu akcyzy zapłaconej od wyrobów dostarczonychwewnątrzwspólnotowo nie jest konieczne składanie wniosku o zwrot podatku przedrozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej. Możliwy jest zwrot podatku nawniosek złożony po zakończeniu dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Spółka dokonała 20 września 2010 r.przemieszczenia z Polski do Czech wyrobów akcyzowych od których akcyzęuiszczono w Polsce. W obecnym stanie prawnym, zwrot podatku będzie możliwyrównież na wniosek złożony po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej. ZatemSpółka B może wniosek o zwrot złożyć również po 20 września 2010 r.

Zmiana terminuskładania wniosku o zwrot podatku akcyzowego dla wyrobów dostarczonychwewnątrzwspólnotowo jest niewątpliwie korzystna dla przedsiębiorców, albowiemobecnie  możliwe stało się uzyskaniezwrotu akcyzy zapłaconej w Polsce także w przypadku złożenia wniosku o zwrot pozakończeniu  dostawywewnątrzwspólnotowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA