Procedura zawieszenia poboru akcyzy a powstanie zobowiązania podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
Informacje wstępne
REKLAMA
Obowiązkiem podatkowym określana jest nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego powstała w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w ustawie podatkowej.
Zobowiązanie podatkowe jest zaś konkretyzacją obowiązku podatkowego, czyli zobowiązaniem danego podatnika do zapłaty na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy kwoty podatku w wysokości, terminie oraz miejscu określonych w konkretnych przepisach prawa podatkowego.
W przypadku podatku akcyzowego, powstanie obowiązku podatkowego nie powoduje konieczności zapłaty akcyzy jeżeli wyroby akcyzowe są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Inaczej mówiąc procedura zawieszenia poboru akcyzy oznacza przesunięcie w czasie daty powstania zobowiązania podatkowego, a więc powoduje ona przesunięcie daty zapłaty akcyzy.
Czy przedsiębiorca może odliczyć zapłaconą akcyzę?
Procedura zawieszenia poboru akcyzy a moment powstania zobowiązania podatkowego
Uregulowanie momentu powstania zobowiązania podatkowego w przypadku wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenie poboru akcyzy została dokonane w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z ww. przepisem w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tej procedury.
Wynika z tego, iż przykładowo w razie wyprodukowania wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy, pomimo iż obowiązek podatkowy powstanie w momencie wyprodukowania tych wyrobów (co wynika z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie), do czasu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy w stosunku do tych wyrobów nie powstanie zobowiązanie podatkowe – zobowiązanie powstanie dopiero w momencie wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
Jak ustalić stawkę podatku przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy?
Innymi słowy, do czasu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy podmiot, który dokonał czynności z którą ustawa o podatku akcyzowym wiąże konieczność uiszczenia podatku, nie jest zobligowany do zapłaty podatku od wyrobów objętych przedmiotową procedurą.
Produkcja wyrobów akcyzowych
Firma T produkuje oleje o kodach CN od 2710 19 51 do 2710 19 69. Wyroby te są wyrobami akcyzowymi, których produkcja odbywa się w składzie podatkowym z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Ponieważ jak wynika z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie przedmiotem opodatkowania akcyzą jest produkcja wyrobów akcyzowych, w momencie wyprodukowania przedmiotowego oleju powstanie w stosunku Firmy T obowiązek podatkowy. Jednakże w związku z tym, iż produkcja tych wyrobów odbywa się z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, Firma T uiszcza akcyzę dopiero w momencie wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, ponieważ w tym właśnie momencie następuje zakończenie tej procedury wobec przedmiotowych wyrobów i dochodzi do powstania zobowiązania podatkowego.
Wpływ momentu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy na stawkę podatku
Oprócz wskazanego oddziaływania procedury zawieszenia poboru akcyzy na moment powstania zobowiązania podatkowego, warto nadmienić, iż zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy ma także znaczenie przy określaniu prawidłowej stawki podatku akcyzowego.
Jak wynika bowiem z art. 45 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Przepis ten wprowadza regułę, iż dla określenia stawki akcyzy nie ma znaczenia moment wyprodukowania wyrobów akcyzowych, czy też moment importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, lecz moment w którym w stosunku do tych wyrobów procedura zawieszenia poboru akcyzy uległa zakończeniu.
Akcyza 2013 – droższe papierosy i inne zmiany
Regulacja ta może być również wykorzystywana do unikania przez podatników akcyzy negatywnych konsekwencji związanych z podwyżkami stawek tego podatku. Wiedząc bowiem o planowanych podwyżkach akcyzy, podmiot posiadający wyroby akcyzowe, objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, może przed wejściem w życie tych podwyżek dokonać wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, co oznacza, że podatek będzie płacony z zastosowaniem dotychczasowej stawki akcyzy.
Podniesienie stawki akcyzy
Przedsiębiorstwo X prowadzi działalność polegającą na produkcji wyrobu akcyzowego. Od dnia 1 stycznia 2013 r. stawka akcyzy na produkowany przez Przedsiębiorstwo X wyrób akcyzowy ulega podwyżce o 25%. Aby uniknąć skutków podwyżki akcyzy, Przedsiębiorstw X w grudniu 2012 r. dokonało wyprowadzenia ze składu podatkowego magazynowanych wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu Przedsiębiorstwo W uiściło od nich podatek akcyzowy według stawki, obowiązującej do końca 2012 r.
Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat