reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Ewidencja VAT > Jak korygować ewidencję wysłaną w formacie JPK_VAT

Jak korygować ewidencję wysłaną w formacie JPK_VAT

Kolejna grupa podatników wysłała już swoje pierwsze JPK_VAT. Należy pamiętać, że każda korekta deklaracji VAT-7/VAT-7K, która jest spowodowana zmianami w ewidencji, powoduje, iż podatnik jest zobowiązany do przesłania ponownie JPK_VAT. Dotyczy to oczywiście okresu, kiedy istniał już obowiązek przesyłania JPK_VAT.

Obecnie obowiązek przesyłania ewidencji w formacie JPK_VAT dotyczy:

• dużych przedsiębiorców,

• średnich przedsiębiorców,

• małych przedsiębiorców.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Do końca 2017 r. obowiązek ten nie dotyczy mikroprzedsiębiorcy, czyli osoby, która w 2015 lub w 2016 r.:

1) zatrudniała średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

2) osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jej bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Wystarczy, że tylko w jednym roku oba te warunki były spełnione. Potwierdziło to MF. Za mikroprzedsiębiorców można uznać również podatników, którzy rozpoczynają działalność.

Podatnicy, którzy już wysyłają JPK_VAT, muszą pamiętać o następujących zasadach korekt:

1. Korekta deklaracji VAT-7/VAT-7K wymaga ponownego przesłania ewidencji w formacie JPK_VAT, jeżeli zostaną w niej dokonane zmiany w stosunku do przekazanej poprzednio ewidencji.

Oznacza to, że w większości przypadków korekta deklaracji VAT-7/VAT-7K oznacza korektę JPK_VAT i ponowne jej przesłanie, gdyż korekta deklaracji zazwyczaj jest konsekwencją zmian w ewidencji VAT. Tylko zmiana danych w deklaracji, których nie zamieszcza się w ewidencji VAT, nie będzie powodowała obowiązku przesyłania ponownie JPK_VAT.

Korekta JPK_VAT dotyczy tych okresów rozliczeniowych, za które ewidencja musiała być przesłana w formacie JPK, tj.:

• duzi przedsiębiorcy – od rozliczenia za lipiec 2016 r., gdy w 2016 r. mieli status dużego przedsiębiorcy;

• mali i średni przedsiębiorcy – od rozliczenia za styczeń 2017 r.

2. Niezależnie od tego, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy ewidencja JPK_VAT, wysyłając ją ponownie, używamy nowej struktury JPK obowiązującej w 2017 r.

Tak wynika z komunikatu MF:

Ministerstwo Finansów informuje, że od dnia 1 lutego 2017 roku Aplikacja kliencka obsługiwać będzie pliki JPK_VAT, tylko w nowej strukturze obowiązującej od 1 stycznia 2017 roku. W przypadku konieczności złożenia korekty pliku JPK_VAT, w szczególności za okres od lipca do grudnia 2016 roku, należy przekazać ją w nowej wersji struktury.

3. Kwoty w ewidencji JPK_VAT, które w wyniku korekty mają wartość ujemną, poprzedzamy znakiem (–).

W odpowiedzi na pytania podatników MF stwierdziło:

Zasady sporządzania dokumentów oraz deklaracji nie uległy zmianie. Jeżeli wielkości korekt przyjmują wartości ujemne, tak też należy je wykazać.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama