| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Ewidencja VAT > Wystawienie noty korygującej a korekta JPK_VAT

Wystawienie noty korygującej a korekta JPK_VAT

Czy w przypadku błędu w nazwie nabywcy (literówka) wymagana jest korekta JPK_VAT? Podatnik otrzymał od nabywcy notę korygującą. Czy w takiej sytuacji jest zobowiązany do sporządzenia korekty JPK_VAT? Jak się sporządza taką korektę?

Wystawienie noty korygującej przez nabywcę nie zawsze skutkuje koniecznością skorygowania pliku JPK_VAT. Błąd w nazwie kontrahenta (literówka), który nie wpływa na jego identyfikację, nie powoduje konieczności korekty JPK_VAT.

Polecamy: Biuletyn VAT

W obowiązującej od 1 stycznia 2018 r. trzeciej strukturze JPK_VAT(3), jak i w obowiązującej do końca 2017 r. strukturze drugiej JPK_VAT(2) pola dotyczące danych kontrahenta są obowiązkowe. Wyjątkiem są sytuacje, gdy sprzedaż jest wpisywana zbiorczo na podstawie raportów kasowych. Dlatego podatnicy są obowiązani do sporządzenia korekty JPK_VAT w przypadku zaraportowania błędnych danych kontrahenta. Nie będzie tak jednak w każdym przypadku. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów:

Korektę JPK_VAT należy złożyć między innymi: w przypadku zmiany pozycji dotyczących: podatku należnego, podatku naliczonego, błędów dotyczących dat, w przypadku zmiany danych kontrahenta uniemożliwiających jego identyfikację.

W związku z tym błąd w nazwie nabywcy (literówka), który nie wyłącza możliwości skutecznej jego identyfikacji (np. po numerze NIP), nie powoduje obowiązku korygowania pliku JPK_VAT.

Co jednak w przypadku, gdy ze względu na istotny błąd jesteśmy zobowiązani do sporządzenia korekty JPK_VAT? Wówczas w polu „Cel złożenia” należy wpisać wartość:

  • „1” – gdy korekta JPK_VAT za dany okres rozliczeniowy jest składana po raz pierwszy,
  • „2” i kolejne gdy składamy korektę nr 2 lub kolejne korekty za dany okres rozliczeniowy.

Taki sposób oznaczania korekt obowiązuje w strukturze trzeciej JPK_VAT, stosowanej od raportowania JPK za styczeń 2018 r.. Tym samym wszystkie pliki JPK (w tym korekty) składane do 31 stycznia 2018 r. muszą zostać przesłane wg dotychczasowej struktury JPK_VAT(2). Natomiast pliki wysyłane od 1 lutego 2018 r., także korekty dotyczące 2017 r., należy składać wg nowej struktury JPK_VAT(3).

Przepisy nie określają terminów złożenia korekty JPK_VAT, ale z wyjaśnień MF wynika, że:

W przypadku podatników obowiązanych do składania deklaracji VAT miesięcznie, korektę JPK_VAT należy złożyć niezwłocznie po skorygowaniu deklaracji VAT-7 lub po otrzymaniu informacji o wprowadzeniu błędnych danych kontrahenta.

W przypadku podatników rozliczających VAT kwartalnie korekty za poszczególne miesiące należy złożyć niezwłocznie po zidentyfikowaniu błędów uzasadniających jej dokonanie w pliku.

Podstawa prawna:

  • art. 82 § 1b, art. 193a § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 201; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 2491

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »