Jak prawidłowo określić moment wystawienia faktury końcowej za roboty budowlano-montażowe?
REKLAMA
REKLAMA
Szczegółowe zasady wystawiania faktur określił Minister Finansów w rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).
REKLAMA
Polecamy: serwis VAT
W treści § 9 powołanego rozporządzenia zawarto ogólne zasady dotyczące terminu wystawiania faktur. Zgodnie z ust. 1 tego paragrafu, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem §10-12. W przypadku, gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 4, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się – w myśl ust. 2 cyt. paragrafu – nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
Od tych ogólnych zasad przewidziane zostały w rozporządzeniu odstępstwa. I tak, w § 11 ust. 1 rozporządzenia postanowiono, iż m.in. w przypadku usług budowlanych i budowlano-montażowych fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Natomiast w ust. 2 tegoż paragrafu zapisano, że faktury o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.
Moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do usług budowlanych i budowlano-montażowych ustawodawca określił w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z treścią tego artykułu, obowiązek podatkowy w odniesieniu do wskazanych wyżej usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia ich wykonania.
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Oznacza to, że jeśli podatnik nie otrzymał jeszcze całej zapłaty za wykonaną usługę a mija 30 dniowy termin od dnia zakończenia prac powinien wystawić fakturę VAT. Podatnik ma więc od dnia zakończenia robót 30 dni na wystawienie faktury VAT za roboty budowlane lub budowlano-montażowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat