Czy faktura korygująca do faktury elektronicznej musi być wystawiona w tym samym programie, co faktura pierwotna
REKLAMA
REKLAMA
Szczegółowe zasady dotyczące wystawiania faktur w formie elektronicznej zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz.U. Nr 133, poz. 1119).
REKLAMA
Zgodnie z § 4 tego rozporządzenia faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem, że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:
1) bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm.) weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub
2) poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Polecamy: Kontrola podatkowa
Zgodnie z § 5 ust. 1 faktury korygujące oraz duplikaty do faktur wystawianych i przesłanych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie, tzn. w formie elektronicznej.
W żadnym jednak przepisie rozporządzenia w sprawie faktur elektronicznych nie zostało określone, ani nie zostało zapisane wymaganie aby faktura korygująca do faktury pierwotnej wystawionej w formie elektronicznej była wystawiona przy pomocy tego samego programu. Istotne natomiast jest to, aby jak już zostało wskazane (§ 4 rozporządzenia) została zagwarantowana autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat