Jak prawidłowo udokumentować sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem biurowym
Aktualizacja: 29.10.2010
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. »
Jak prawidłowo określić moment wystawienia faktury elektronicznej
Aktualizacja: 29.10.2010
Momentem wystawienia faktury elektronicznej jest moment, w którym faktura ostatecznie opuszcza system komputerowy wystawcy. »
Jak prawidłowo określić moment wystawienia faktury końcowej za roboty budowlano-montażowe?
Aktualizacja: 29.10.2010
Podatnik ma 30 dni od dnia zakończenia robót na wystawienie faktury VAT za roboty budowlane lub budowlano-montażowe. Jeśli podatnik nie otrzymał jeszcze całej zapłaty za wykonaną usługę a mija 30 dniowy termin od dnia zakończenia prac - powinien wystawić fakturę VAT. »
Jak udokumentować zmianę ceny towaru dokonaną po wystawieniu faktury korygującej
Aktualizacja: 29.10.2010
Przepisy nie przewidują możliwości korygowania faktur korygujących, tj. wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych wcześniej. Jednak nie ma też zakazu. Zatem kolejna faktura korygująca wystawiona po wcześniej wystawionej fakturze korygującej powinna zawierać wyraźną adnotację o tym, że pierwotna faktura VAT została już wcześniej skorygowana. »
Jak przeliczyć na złotówki kwotę VAT wyrażoną na fakturze w walucie obcej
Aktualizacja: 29.10.2010
Należy zauważyć, w ustawie o VAT nie ma przepisu, który odnosiłby się wprost do kwestii wystawiania faktur w walucie obcej. Jednak brak też jest uregulowań, które zabraniałyby dokumentowania transakcji dokonywanych przez podatników VAT w obcej walucie. »
Aktualizacja: 29.10.2010
W przypadku obniżenia podstawy opodatkowania rozliczenie korygowanych faktur winno nastąpić w rozliczeniach za miesiąc, w których wystawca faktury otrzymał potwierdzenie otrzymania faktur korygujących. »
Kiedy licencjodawca ma obowiązek wystawić fakturę VAT
Aktualizacja: 29.10.2010
W przypadku udzielenia licencji do praw autorskich, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W tym przypadku fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. »
Po jakim czasie nie trzeba wystawiać faktury VAT osobie fizycznej
Aktualizacja: 29.10.2010
Podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. »
Jak wystawiać faktury VAT za usługi komputerowe opodatkowane na terytorium państw trzecich
Aktualizacja: 29.10.2010
Gdy miejscem świadczenia i opodatkowania usług jest terytorium państw trzecich, to faktury dokumentujące te usługi nie powinny zawierać informacji dotyczących stawki i kwoty VAT oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Nie będą musiały także zawierać informacji dotyczących numeru identyfikacji podatkowej nabywcy. »
Jaki załącznik do zbiorczej faktury VAT
Aktualizacja: 22.10.2010
Przedsiębiorcy dostarczający jednemu kontrahentowi w ciągu miesiąca wiele różnych towarów mają wątpliwości jak udokumentować te transakcje. Można wystawiać na koniec miesiąca jedną fakturę (zbiorczą), która obejmowałaby dostawę towarów w danym miesiącu. Do faktury takiej dołączyć trzeba dokładną listę dostarczonych towarów. »
Czy na fakturze VAT można dodawać nazwy oddziałów przedsiębiorstwa osoby fizycznej
Aktualizacja: 20.10.2010
Umieszczenie na fakturze oprócz imienia i nazwiska oraz adresu przedsiębiorcy, także nazwy zakładu/oddziału, którego działalności dotyczy faktura nie jest błędem. »
Czy można przechowywać elektronicznie kopie faktur wystawionych w formie papierowej
Aktualizacja: 14.10.2010
Nie ma prawnych przeszkód dla stosowania "mieszanego" systemu wysyłania i przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej oraz przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu. »
Czy można uznać za fakturę VAT potwierdzenie zakupu biletu za pośrednictwem strony internetowej
Aktualizacja: 14.10.2010
Fiskus uważa, że takie bilety nie mogą być uznane za fakturę, o której mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ nie są wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług, a jedynie drukowane przez nabywców tych usług. »
Kiedy wystawiać faktury przy usługach o charakterze ciągłym
Aktualizacja: 14.10.2010
Podatnicy wystawiający faktury za najem, dzierżawę i inne usługi ciągłe mogą określić datę sprzedaży na fakturze poprzez podanie jedynie miesiąca oraz roku sprzedaży. W takim przypadku fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. »
Kiedy można anulować fakturę VAT
Aktualizacja: 10.10.2010
Czasem podatnicy wystawiają faktury ale czynności, które dokumentują nie dochodzą do skutku (np. klient nie odbiera zamówionego towaru). Wtedy trzeba anulować fakturę o ile nie została ona przekazana kontrahentowi. W innej sytuacji pozostaje jedynie możliwość korekty faktury. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?