REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur – lepiej przez aplikację webową czy API?

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur – lepiej przez aplikację webową czy API?
Dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur – lepiej przez aplikację webową czy API?

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzący w 2024 roku powszechny obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem KSeF przyniesie duże zmiany dla wszystkich przedsiębiorców. Wiele firm zadaje sobie teraz pytanie, jak najlepiej komunikować się z rządową platformą? Można to bowiem robić na różne sposoby, w zależności od skali transmitowanych faktur. Już dziś warto rozważyć, które rozwiązanie będzie lepsze dla biznesu.

Aplikacja www – opcja do komunikacji z KSeF dla małych i średnich przedsiębiorstw

Podatnicy wystawiający i odbierający faktury w niewielkich ilościach – kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu miesięcznie – mogą skorzystać na przykład z aplikacji webowych, czyli uzyskać dostęp do KSeF z poziomu przeglądarki internetowej. Taką możliwość oferuje swoim użytkownikom system EDI (Electronic Data Exchange). Aplikacja webowa pozwala na odbieranie i wysyłanie różnych typów dokumentów – zamówień, awiz wysyłki, potwierdzenia odbioru czy właśnie faktur. Najczęściej z aplikacji www korzystają mniejsze przedsiębiorstwa, które nie posiadają systemów ERP.

Autopromocja

Spośród użytkowników EDI to dostawcy sieci handlowych najczęściej wykorzystują przeglądarkę www do odebrania zamówień. Na podstawie odebranego zamówienia w łatwy sposób po kliknięciu jednego przycisku w oparciu o mechanizm „PO Flip” tworzony jest dokument faktury z danych zawartych w zamówieniu. Po dodaniu kilku wartości do faktury, np. numeru faktury czy cen jednostkowych, dokument jest gotowy do wysyłki do odbiorcy (w tym wypadku – sieci handlowej). Mechanizm „PO Flip” pozwala na minimalizację liczby błędów przy wystawianiu faktur oraz przyśpiesza czas jej przygotowania. Omawiany proces jest realizowany od wielu lat dla faktur przesyłanych w technologii EDI. Nowoczesne aplikacje webowe zostały dostosowane do nowych wymogów prawnych i są gotowe do generowania faktur z transmisją do/z KSeF.

Platforma Comarch EDI to przykład pełnej integracji z KSeF. Na życzenie klienta możemy skonfigurować transmisję w taki sposób, aby faktury wygenerowane w aplikacji Comarch webEDI trafiały od razu do Krajowego Systemu e-Faktur. Oczywiście dotyczy to również odbioru faktur. W aplikacji www użytkownik ma wgląd we wszystkie statusy dotyczące transmisji. Znajdują się tam informacje  o walidacji faktury pod kątem KSeF, statusy odbierane z API KSeF informujące o przyjęciu faktury czy poprawnym przetworzeniu i nadaniu unikalnego numeru referencyjnego w KSeF. Cały proces kończy odebranie UPO. Z wykorzystaniem Comarch EDI możliwy jest również odbiór faktur – mówi Łukasz Barchański, dyrektor konsultingu w Comarch.

Niektórzy dostawcy oprogramowania EDI już teraz udostępnili użytkownikom aplikacji webowej EDI możliwość testowego wysyłania faktur ze swojego konta do KSeF. Faktury, które przedsiębiorcy obecnie przesyłają do swoich kontrahentów, mogą po transmisji EDI zaznaczyć w aplikacji webowej i przesłać na środowisko testowe KSeF. To łatwa i szybka metoda, by sprawdzić, jak działa komunikacja EDI z API KSeF oraz przekonać się, czy faktura EDI już dziś spełnia wymogi Ministerstwa Finansów.

Aplikacja Web EDI najlepiej służy zatem do transmisji niewielkiej liczby faktur i stanowi najprostsze rozwiązanie do komunikowania się z KSeF dla małych i średnich przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

API – najlepszy dostęp do KSeF dla dużych firm i korporacji

Dla przedsiębiorców i organizacji z zaawansowanymi systemami wewnętrznymi lepsza będzie integracja z wykorzystaniem połączenia automatycznego pomiędzy np. ERP/FK a platformą EDI. Firmy korzystające obecnie z systemu EDI mają ułatwione zadanie, ponieważ najczęściej posiadają tam już przygotowaną komunikację e-faktur. Korzystają z własnych systemów ERP lub FK, co oznacza, że akurat dla nich niewiele się zmieni. Jedyną modyfikacją będzie miejsce, do którego EDI wyśle fakturę, a zrobi to do platformy KSeF zamiast bezpośrednio do odbiorcy, jak dotąd. Dlatego wymiana faktury via KSeF może z perspektywy zintegrowanego użytkownika EDI odbywać się tak jak obecnie, w schemacie, w którym faktury trafiają automatycznie do systemu EDI, gdzie następuje konwersja z formatu pliku faktury klienta na format KSeF XML. To, co dzieje się dalej, tłumaczy Łukasz Barchański.

W kolejnym kroku, wykorzystując token osadzony przez uzytkownika w specjalnie przygotowanym do tego celu narzędziu następuje autoryzacja w KSeF i automatyczne wysłanie faktur do systemu rządowego. W przypadku Comarch EDI statusy potwierdzające transmisję do KSeF są odbierane, a następnie przekazywane do klienta w sposób automatyczny. Dzięki temu sposób pracy obecnych klientów Comarch EDI może odbywać się prawie bez żadnych zmian. Analogiczny mechanizm działa w przypadku odbioru faktur z KSeF – Comarch odbiera faktury z KSeF via API i przekazuje je do ERP danego przedsiębiorcy po zmapowaniu KSeF XML do wymaganego przez klienta formatu, np. iDOC, EDIFACT, flat file czy ECOD XML – dodaje.

Podsumowanie – jaki dostęp do KSeF dla Twojej firmy?

Podstawowymi powodami stosowania komunikacji automatycznej zamiast aplikacji webowej są komfort pracy oraz skala transmisji. Jeżeli Twoja firma wymienia setki, tysiące, a nawet miliony faktur w skali miesiąca, połączenie automatyczne będzie najbardziej optymalną opcją. Wówczas praca będzie odbywać się w dalszym ciągu w systemach wewnętrznych Twojej organizacji, a komunikacja z KSeF – w tle, pomiędzy systemami.

Z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy dopiero planują lub rozpoczynają digitalizację oraz automatyzację przepływu danych i dokumentów, integracja z systemem EDI będzie znacznie prostsza niż z KSeF API. Tym bardziej, że – co wspomnieliśmy już wcześniej – część dostawców EDI wykonało już prace wymagane do integracji z Krajowym Systemem e-Faktur. Integracja z API KSeF opatrzona jest znacznie większym poziomem trudności niż ta z EDI. Bez względu na to, jaka opcję wybierzemy, warto już dziś zacząć przygotowania do komunikacji z rządowym rozwiązaniem, aby wchodzący w życie w 2024 roku obowiązek nie wymagał od nas rewolucjonizowania procesów wewnątrz organizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA