REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur – lepiej przez aplikację webową czy API?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur – lepiej przez aplikację webową czy API?
Dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur – lepiej przez aplikację webową czy API?

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzący w 2024 roku powszechny obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem KSeF przyniesie duże zmiany dla wszystkich przedsiębiorców. Wiele firm zadaje sobie teraz pytanie, jak najlepiej komunikować się z rządową platformą? Można to bowiem robić na różne sposoby, w zależności od skali transmitowanych faktur. Już dziś warto rozważyć, które rozwiązanie będzie lepsze dla biznesu.

Aplikacja www – opcja do komunikacji z KSeF dla małych i średnich przedsiębiorstw

Podatnicy wystawiający i odbierający faktury w niewielkich ilościach – kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu miesięcznie – mogą skorzystać na przykład z aplikacji webowych, czyli uzyskać dostęp do KSeF z poziomu przeglądarki internetowej. Taką możliwość oferuje swoim użytkownikom system EDI (Electronic Data Exchange). Aplikacja webowa pozwala na odbieranie i wysyłanie różnych typów dokumentów – zamówień, awiz wysyłki, potwierdzenia odbioru czy właśnie faktur. Najczęściej z aplikacji www korzystają mniejsze przedsiębiorstwa, które nie posiadają systemów ERP.

REKLAMA

Autopromocja

Spośród użytkowników EDI to dostawcy sieci handlowych najczęściej wykorzystują przeglądarkę www do odebrania zamówień. Na podstawie odebranego zamówienia w łatwy sposób po kliknięciu jednego przycisku w oparciu o mechanizm „PO Flip” tworzony jest dokument faktury z danych zawartych w zamówieniu. Po dodaniu kilku wartości do faktury, np. numeru faktury czy cen jednostkowych, dokument jest gotowy do wysyłki do odbiorcy (w tym wypadku – sieci handlowej). Mechanizm „PO Flip” pozwala na minimalizację liczby błędów przy wystawianiu faktur oraz przyśpiesza czas jej przygotowania. Omawiany proces jest realizowany od wielu lat dla faktur przesyłanych w technologii EDI. Nowoczesne aplikacje webowe zostały dostosowane do nowych wymogów prawnych i są gotowe do generowania faktur z transmisją do/z KSeF.

Platforma Comarch EDI to przykład pełnej integracji z KSeF. Na życzenie klienta możemy skonfigurować transmisję w taki sposób, aby faktury wygenerowane w aplikacji Comarch webEDI trafiały od razu do Krajowego Systemu e-Faktur. Oczywiście dotyczy to również odbioru faktur. W aplikacji www użytkownik ma wgląd we wszystkie statusy dotyczące transmisji. Znajdują się tam informacje  o walidacji faktury pod kątem KSeF, statusy odbierane z API KSeF informujące o przyjęciu faktury czy poprawnym przetworzeniu i nadaniu unikalnego numeru referencyjnego w KSeF. Cały proces kończy odebranie UPO. Z wykorzystaniem Comarch EDI możliwy jest również odbiór faktur – mówi Łukasz Barchański, dyrektor konsultingu w Comarch.

Niektórzy dostawcy oprogramowania EDI już teraz udostępnili użytkownikom aplikacji webowej EDI możliwość testowego wysyłania faktur ze swojego konta do KSeF. Faktury, które przedsiębiorcy obecnie przesyłają do swoich kontrahentów, mogą po transmisji EDI zaznaczyć w aplikacji webowej i przesłać na środowisko testowe KSeF. To łatwa i szybka metoda, by sprawdzić, jak działa komunikacja EDI z API KSeF oraz przekonać się, czy faktura EDI już dziś spełnia wymogi Ministerstwa Finansów.

Aplikacja Web EDI najlepiej służy zatem do transmisji niewielkiej liczby faktur i stanowi najprostsze rozwiązanie do komunikowania się z KSeF dla małych i średnich przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

API – najlepszy dostęp do KSeF dla dużych firm i korporacji

Dla przedsiębiorców i organizacji z zaawansowanymi systemami wewnętrznymi lepsza będzie integracja z wykorzystaniem połączenia automatycznego pomiędzy np. ERP/FK a platformą EDI. Firmy korzystające obecnie z systemu EDI mają ułatwione zadanie, ponieważ najczęściej posiadają tam już przygotowaną komunikację e-faktur. Korzystają z własnych systemów ERP lub FK, co oznacza, że akurat dla nich niewiele się zmieni. Jedyną modyfikacją będzie miejsce, do którego EDI wyśle fakturę, a zrobi to do platformy KSeF zamiast bezpośrednio do odbiorcy, jak dotąd. Dlatego wymiana faktury via KSeF może z perspektywy zintegrowanego użytkownika EDI odbywać się tak jak obecnie, w schemacie, w którym faktury trafiają automatycznie do systemu EDI, gdzie następuje konwersja z formatu pliku faktury klienta na format KSeF XML. To, co dzieje się dalej, tłumaczy Łukasz Barchański.

W kolejnym kroku, wykorzystując token osadzony przez uzytkownika w specjalnie przygotowanym do tego celu narzędziu następuje autoryzacja w KSeF i automatyczne wysłanie faktur do systemu rządowego. W przypadku Comarch EDI statusy potwierdzające transmisję do KSeF są odbierane, a następnie przekazywane do klienta w sposób automatyczny. Dzięki temu sposób pracy obecnych klientów Comarch EDI może odbywać się prawie bez żadnych zmian. Analogiczny mechanizm działa w przypadku odbioru faktur z KSeF – Comarch odbiera faktury z KSeF via API i przekazuje je do ERP danego przedsiębiorcy po zmapowaniu KSeF XML do wymaganego przez klienta formatu, np. iDOC, EDIFACT, flat file czy ECOD XML – dodaje.

Podsumowanie – jaki dostęp do KSeF dla Twojej firmy?

Podstawowymi powodami stosowania komunikacji automatycznej zamiast aplikacji webowej są komfort pracy oraz skala transmisji. Jeżeli Twoja firma wymienia setki, tysiące, a nawet miliony faktur w skali miesiąca, połączenie automatyczne będzie najbardziej optymalną opcją. Wówczas praca będzie odbywać się w dalszym ciągu w systemach wewnętrznych Twojej organizacji, a komunikacja z KSeF – w tle, pomiędzy systemami.

Z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy dopiero planują lub rozpoczynają digitalizację oraz automatyzację przepływu danych i dokumentów, integracja z systemem EDI będzie znacznie prostsza niż z KSeF API. Tym bardziej, że – co wspomnieliśmy już wcześniej – część dostawców EDI wykonało już prace wymagane do integracji z Krajowym Systemem e-Faktur. Integracja z API KSeF opatrzona jest znacznie większym poziomem trudności niż ta z EDI. Bez względu na to, jaka opcję wybierzemy, warto już dziś zacząć przygotowania do komunikacji z rządowym rozwiązaniem, aby wchodzący w życie w 2024 roku obowiązek nie wymagał od nas rewolucjonizowania procesów wewnątrz organizacji.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA