VAT in the Digital Age – dyrektywa wprowadzająca VAT w erę cyfrową
REKLAMA
REKLAMA
- VAT: e-faktury
- VAT: Obowiązki rozliczeniowe platform sprzedażowych
- Rozbudowanie istniejącej procedury VAT - OSS
- Zalety nowych regulacji
VAT: e-faktury
Podatnicy będą musieli wystawiać faktury elektroniczne w czasie rzeczywistym w handlu między krajami członkowskimi. Obowiązek ten nie będzie nowością dla części przedsiębiorców - polskie MF wprowadziło niedawno Krajowy System e-Faktur, który będzie obowiązkowy w naszym kraju począwszy od 2024 r. Polski system przewiduje jednak obowiązek e-fakturowania wyłącznie transakcji krajowych, natomiast dyrektywa UE obejmować będzie dostawy wewnątrzwspólnotowe, znacząco rozszerzając lokalne regulacje.
REKLAMA
VAT: Obowiązki rozliczeniowe platform sprzedażowych
Kolejny obowiązek dotyczy sprzedaży biletów w transporcie pasażerskim oraz działalności platform umożliwiających krótkoterminowy najem lokali mieszkalnych. Operatorzy wskazanych platform będą odpowiedzialni za pobieranie podatku VAT oraz jego odprowadzanie do organów skarbowych w sytuacji gdy usługodawca nie zrobi tego samodzielnie.
Rozbudowanie istniejącej procedury VAT - OSS
Rozwiązanie to już obowiązuje w ramach tzw. punktu kompleksowej obsługi (one stop shop) i dotyczy przedsiębiorstw oferujących możliwość zakupów przez Internet. Nowe regulacje umożliwią przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż na rzecz konsumenta w innych państwach członkowskich jednorazową rejestracje do celów VAT. Rejestracja ta będzie ważna na terytorium całej Unii Europejskiej. Umożliwione zostanie także wypełnienie obowiązków podatkowych związanych z VAT za pośrednictwem portalu internetowego.
Zalety nowych regulacji
Dyrektywa ma przynieść szereg korzyści nie tylko dla organów podatkowych i władzy – w postaci znaczącego ograniczenia luki VATowskiej w UE, ale także dla podatnika, tj.:
• ograniczenie oszustw związanych z podatkiem VAT dzięki wykorzystaniu narzędzi cyfrowych,
• zapewnienie jednolitego podejścia we wszystkich państwach członkowskich,
• wyrównanie warunków działania w krajach UE,
• ułatwienie funkcjonowania MŚP dzięki ograniczeniu obowiązków formalnych,
• oszczędności przedsiębiorców – niższe koszty rejestracji VAT.
Projekt dyrektywy będzie musiał zostać zaakceptowany przez radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Wejście w życie przedstawionych zmian przewidywane jest na okres 2025-2028 r.
Autor: Sandra Telman – Senior Consultant ID Advisory
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat