REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe e-faktury od 2024 r. Jak przygotować się do KSeF?

Faktury, KSeF
E-faktury od 2024 r. Jak przygotować się do KSeF?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wystawienie papierowej faktury na rzecz kontrahenta już niedługo nie będzie możliwe. Obowiązkowy stanie się KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur. Jest to jedna z najistotniejszych zmian podatkowych na przestrzeni ostatnich kilku lat.

KSeF wyeliminuje papierowe faktury

W fakturowaniu czeka nas ogromna rewolucja. Wielkimi krokami zbliża się Krajowy System e-Faktur (KSeF), który jest systemem teleinformatycznym prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zmieni dotychczasowy sposób wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur, eliminując ich papierowy obieg.

Autopromocja

- System porównywany jest do gigantycznej chmury danych, która umożliwi podatnikom wgląd w otrzymane faktury i zapewni ich przechowywanie, a także będzie jedyną poprawną ścieżką wystawienia nowej faktury – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Senderowski, Associate, Doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Nowy dokument nazywa się fakturą ustrukturyzowaną lub też e-Fakturą i zastąpi dotychczasowe faktury papierowe oraz faktury elektroniczne wysyłane mailowo w formacie PDF. Faktura ustrukturyzowana jest przygotowana w specjalnej strukturze logicznej (xml) i będzie jednolita dla wszystkich podatników.

Kiedy obowiązkowy KSeF?

Z KSeF podatnicy mogą już korzystać na zasadach fakultatywnych, natomiast już od 1 lipca 2024 r. korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe. Oznacza to, że od tego momentu nie będzie możliwe wystawienie zwykłej faktury papierowej oraz konieczne będzie wystawianie faktur ustrukturyzowanych. Zmiana obejmie wszystkich, zarówno duże firmy zatrudniające kilkaset osób, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze.

Co trzeba zrobić aby korzystać z KSeF?

Korzystanie z KSeF będzie wymagało posiadania specjalnego oprogramowania. Można korzystać zarówno z bezpłatnych narzędzi udostępnionych podatnikom przez Ministerstwo Finansów, jak też z oprogramowań komercyjnych powiązanych z systemami księgowymi przedsiębiorstw.

Perspektywa nieuchronnego wejścia w życie rewolucyjnych przepisów sprawia, że już dzisiaj trzeba myśleć o tym, jak najlepiej przygotować organizację na nadchodzące zmiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz dostosowania systemów informatycznych do wymagań KSeF warto również:

  • przeprowadzić audyty  podatkowe przedsiębiorstw pod kątem zgodności z KSeF;
  • uaktualnić umowy z kontrahentami i uzgodnić sposoby wystawiania i otrzymywania faktur oraz zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami kontrahentów;
  • opracować lub uaktualnić nowe procedury fakturowania i należytej staranności zwłaszcza w podatku VAT;
  • określić spójny sposób informowania klienta o wystawieniu faktury – by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i sporów z kontrahentami;
  • postawić na szkolenie działów finansowo-księgowych uwzględniające nowe sposoby fakturowania.
 

Jak przygotować się do e-faktur?

Podatnikom mogłoby się wydawać, że do wprowadzenia obowiązkowego KSeF jest jeszcze dużo czasu, ponieważ wejście w życie obligatoryjnego stosowania KSeF będzie miało miejsce dopiero za ponad rok.

- Warto jednak być przygotowanym na rewolucyjne zmiany zdecydowanie wcześniej, tak by po ich wejściu uniknąć błędów, kar i w konsekwencji kontroli, postępowań, czy odpowiedzialności karnej skarbowej – komentuje B.Senderowski, Kancelaria Ożóg Tomczykowski.

W początkowym okresie obowiązywania nowych przepisów u podatników mogą się pojawiać wątpliwości co do interpretacji, czy zakresu stosowania danych regulacji. Tym bardziej, w przypadku KSeF, warto zadbać o kompleksowy tax compliance (zgodność organizacji z wymogami prawnopodatkowymi).

 
Papierowe faktury przestaną istnieć

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA