reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak skorygować fakturę wystawioną przed dostawą towaru, gdy ostatecznie do dostawy nie doszło

Jak skorygować fakturę wystawioną przed dostawą towaru, gdy ostatecznie do dostawy nie doszło

Wystawiliśmy kontrahentowi fakturę na poczet przyszłej dostawy towaru, którą od nas odebrał (nie była to faktura zaliczkowa, gdyż nie wiązała się z żadną przedpłatą z jego strony). Kontrahent ostatecznie wycofał się z transakcji, jednak nie odesłał nam przekazanego mu uprzednio egzemplarza faktury. Co powinniśmy z nią zrobić w takiej sytuacji?

Podatnicy mają obecnie możliwość wcześniejszego wystawienia faktury swoim kontrahentom. Mogą to uczynić w terminie do 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego. Wynika to wprost z art. 106i ust. 7 ustawy o VAT.

Zatem nie popełnili Państwo błędu, wystawiając fakturę kontrahentowi na poczet przyszłej dostawy towaru. Ponieważ z pytania wynika, że wystawiona przez Państwa faktura została ode­brana przez kontrahenta, to oznacza, że trafiła ona do obrotu prawnego. W związku z tym, nie jest już możliwe jej anulowanie, tym bardziej że kontrahent wciąż dysponuje egzemplarzem tej faktury (nie ode­słał jej Państwu rezygnując z zamówienia). Faktura taka powinna zatem zostać jak najszybciej wyelimino­wana poprzez wystawienie faktury korygującej „do zera".

Niewystawienie zaś faktury korygującej w razie późniejszej kontroli rodzi ryzyko uznania jej za pustą fakturę w rozumieniu art. 108 ustawy o VAT, a w konsekwencji - grozi koniecznością zapłaty wykazanego na niej podatku, tym bardziej że takie podej­ście prezentują organy podatkowe w tej kwestii. Nie jest to podejście prawidłowe, gdyż nie ma tu mowy o oszustwie, niemniej jednak podatnicy muszą liczyć się ze sporem z organami podatkowymi, które sto­sują skrajnie niekorzystną dla podatników interpretację tego przepisu.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 106i ust. 7, art. 108 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama