reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jakie dane powinna zawierać faktura korygująca wystawiona z powodu zmiany ceny

Jakie dane powinna zawierać faktura korygująca wystawiona z powodu zmiany ceny

Jesteśmy zmuszeni podwyższyć cenę wykazaną na fakturze pierwotnej kilku kontrahentom. W dwóch przypadkach - z powodu naszej pomyłki, a w pozostałych ze względu na waloryzację o wskaźnik ogłoszony przez GUS. Czy faktury korygujące wystawiane z tych przyczyn różnią się co do treści?

Tak. Jeśli faktura korygująca wystawiana jest w związku ze stwierdzeniem błędu popełnionego w pier­wotnej fakturze sprzedaży, to faktura taka powinna zawierać wskazanie błędnych danych oraz danych w prawidłowej wysokości oraz kwotę różnicy podatku należnego, o ile tylko ona wystąpi. Zatem takie dane powinniście Państwo zamieścić w fakturze korygującej poprawiającej pomyłkę w cenie popełnioną przez Państwa w fakturze pierwotnej.

Natomiast faktura korygująca wystawiana w razie podwyższenia ceny, do którego doszło już po wysta­wieniu faktury sprzedażowej, powinna zawierać następujące dane:

  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych podwyżką ceny,
  • kwotę podwyższenia ceny bez podatku (cena netto),
  • kwotę podwyższenia podatku należnego.

Należy podkreślić, że ten ostatni rodzaj faktury korygującej nie może zostać wystawiony, w razie stwierdzenia błędów w cenie, gdy cena pierwotnie została zaniżona w wyniku jakiejś pomyłki, a następnie próbowano tę pomyłkę poprawić. Wystawienie faktury korygującej z takimi danymi może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy pierwotnie wystawiona faktura sprzedażowa była wystawiona prawidłowo (w tym - z poprawną ceną), ale w późniejszym terminie z określonych przyczyn (najczęściej umownych) doszło do podwyższenia ceny sprzedaży określonego towaru lub usługi.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama