Czy podpis kontrahenta na fakturze korygującej jest obowiązkowy
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Nie mają Państwo ku temu żadnych podstaw prawnych. Obowiązek podpisywania faktur - i to zarówno przez dostawcę, jak i nabywcę - został zniesiony. Dlatego, jeśli kontrahent zdecyduje się podpisać fakturę, to czyni to wyłącznie na zasadzie dobrowolności. Ta zasada dotyczy również faktur korygujących, gdyż żaden przepis nie wprowadza odrębnego obowiązku ich podpisywania.
REKLAMA
Co do zasady, istnieje tylko obowiązek uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej, a uzyskanie podpisu nabywcy na takiej fakturze jest tylko jedną z kilku możliwych form takiego potwierdzenia. Należy przy tym podkreślić, że przepisy nie wymuszają na kontrahencie żadnej aktywności w celu ułatwienia dostawcy realizacji tego obowiązku. Nie grożą mu bowiem żadne sankcje za uchylanie się od dokonania potwierdzenia odbioru faktury korygującej i przekazania go dostawcy.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 13, 14 i 15 pkt 4, art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat