| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak dokonać korekty faktury zawierającej VAT wykazany w euro

Jak dokonać korekty faktury zawierającej VAT wykazany w euro

W otrzymanej fakturze, wystawionej w euro, nie tylko wartość netto jest wyrażona w tej walucie, ale również w euro został określony podatek VAT. Czy powinniśmy samodzielnie przeliczyć ten podatek na złote, czy też raczej zażądać faktury korygującej od sprzedawcy?

W opisanej przez Państwa sytuacji właściwsze będzie zażądanie od sprzedawcy wystawienia faktury korygującej. Faktura pierwotna została bowiem wystawiona niezgodnie z ustawowymi wymogami, a tego typu nieprawidłowości nie mogą Państwo skorygować samodzielnie, posługując się notą korygującą. Z art. 106e ust. 11 ustawy o VAT wynika, że kwota podatku na fakturze powinna być wykazana w złotych, zaś kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeli­czania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania.

Oznacza to, że gdy pozycje takie jak np. cena jednostkowa, wartość sprzedaży netto czy wartość sprze­daży brutto są określone na fakturze w walucie obcej, to i tak kwoty podatku należy określić na fakturze w złotych. Do przeliczenia kwoty podatku z waluty obcej na złote należy zastosować odpowiednio zasady określone w art. 31a ustawy o VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 31a, art. 106e ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »