Jak dokonać korekty faktury zawierającej VAT wykazany w euro
REKLAMA
REKLAMA
W opisanej przez Państwa sytuacji właściwsze będzie zażądanie od sprzedawcy wystawienia faktury korygującej. Faktura pierwotna została bowiem wystawiona niezgodnie z ustawowymi wymogami, a tego typu nieprawidłowości nie mogą Państwo skorygować samodzielnie, posługując się notą korygującą. Z art. 106e ust. 11 ustawy o VAT wynika, że kwota podatku na fakturze powinna być wykazana w złotych, zaś kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania.
REKLAMA
Oznacza to, że gdy pozycje takie jak np. cena jednostkowa, wartość sprzedaży netto czy wartość sprzedaży brutto są określone na fakturze w walucie obcej, to i tak kwoty podatku należy określić na fakturze w złotych. Do przeliczenia kwoty podatku z waluty obcej na złote należy zastosować odpowiednio zasady określone w art. 31a ustawy o VAT.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 31a, art. 106e ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat