Jak numerować faktury
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy nie zabraniają, żeby zarówno faktury zwykłe, jak i korygujące numerował Pan według jednolitej numeracji (faktury kolejno następują po sobie zwykłe i korygujące). Można też stosować oddzielną numerację dla faktur zwykłych i oddzielną dla korygujących. Sam musi Pan zdecydować, jaki system wybrać. Ustawa o VAT wymaga tylko jednego - wybrany system numeracji faktur ma pozwalać na jednoznaczną identyfikację każdej z nich.
REKLAMA
Musi też być zachowana zasada, że numery faktur pozwalają określić, w jakiej kolejności zostały one zarejestrowane. W ten sposób organy podatkowe mają pewność, że faktury te nie są przedmiotem nadużyć.
Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy m.in. w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 lutego 2013 r. (sygn. IPPP1/443-1171/12-2/JL), które jest aktualne również w obecnym stanie prawnym:
Z powyższego przepisu wynika, że faktury VAT mogą być numerowane w ramach kilku serii. Podatnik ma więc w tym zakresie swobodę ustalenia sposobu numeracji, pod warunkiem zapewnienia ciągłości numeracji, tzn. że każda wystawiana faktura, w ramach danej serii numeracji, będzie miała numer kolejny, który umożliwi jej identyfikację. W praktyce zatem, jeżeli wystawia on kilka rodzajów faktur, np. faktury w formie elektronicznej i papierowej, może on zastosować odrębną numerację dla każdego z tych rodzajów.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106e ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat