reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kwoty na fakturze podane w euro - zasady przeliczania

Kwoty na fakturze podane w euro - zasady przeliczania

Niniejsza publikacja zawiera odpowiedzi na następujące pytania: Jak przeliczyć kwoty w walucie obcej podane na fakturze wystawionej przed powstaniem obowiązku podatkowego? Jak przeliczyć kwoty w walucie podane na fakturze wystawionej po powstaniu obowiązku podatkowego? Jak przeliczyć należność za usługi budowlane zapłacone w euro? Według jakiego kursu przeliczyć złote na euro, gdy faktura została wystawiona w złotych?

Jak przeliczyć kwoty w walucie obcej podane na fakturze wystawionej przed powstaniem obowiązku podatkowego

Jak przeliczyć podane na fakturze kwoty w euro, jeśli fakturę wystawiłem 11 czerwca 2014 r. a towar dostarczyłem klientowi dopiero 3 lipca 2014 r.?

W przedstawionej przez Pana sytuacji mamy do czynienia z wystawieniem faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego. Dlatego kwoty w walucie obcej (euro) przyjęte do określenia podstawy opodat­kowania przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. W Pana przypadku ozna­cza to przyjęcie przelicznika z dnia 10 czerwca 2014 r.

Czy różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania VAT

Warto pamiętać, że od 2014 r. podatnik ma prawo wystawić fakturę na 30 dni przed dokonaniem dosta­wy towaru lub wykonaniem usługi albo otrzymaniem zaliczki, jeśli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymał całość lub części zapłaty (np. zaliczkę, przedpłatę itp.).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 31a ust. 2, art. 106i ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Jak przeliczyć kwoty w walucie podane na fakturze wystawionej po powstaniu obowiązku podatkowego

Dostarczyłem towar kupującemu z Niemiec 15 maja 2014 r. Fakturę wystawiłem mu w euro 10 czerw­ca 2014 r. Według jakiego kursu powinienem przeliczyć należność?

W opisanym przez Pana przypadku uznajemy, że jest to WDT. Obowiązek podatkowy powstał w dniu wystawienia faktury. Euro (oczywiście zasada ta dotyczy też i innych walut) przelicza się wówczas według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Dla Pana dniem tym będzie 9 czerwca 2014 r., gdyż obowiązek podatkowy powstał 10 czerwca 2014 r.

Jak przeliczyć na złote kwoty podane na fakturze w walucie

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 31a ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Jak przeliczyć należność za usługi budowlane zapłacone w euro

Wykonałem usługę budowlaną w Polsce dla zagranicznego kontrahenta. Za swoje usługi wystawiłem mu fakturę w euro. Według jakiego kursu powinienem ją przeliczyć?

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama