Czy różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania VAT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Ustalając podstawę opodatkowania określoną w walucie obcej, należy określić najpierw moment powstania obowiązku podatkowego dla tej transakcji, a następnie dokonać przeliczenia waluty obcej na złote zgodnie z zasadami określonymi w art. 31a ustawy o VAT - albo według kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez NBP albo według ostatniego kursu wymiany EBC - z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. I na ten dzień następuje wówczas określenie podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Decydujący zatem jest tu wyłącznie kurs średni z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. Późniejsza wyższa lub niższa zapłata w walucie polskiej spowodowana zmianą tego kursu nie powoduje już konieczności zmiany określonej w powyższy sposób podstawy opodatkowania oraz korygowania podatku VAT wykazanego na fakturze. Należy podkreślić, że zmiana kursu w żadnym razie nie powoduje zmiany ceny określonej dla tej transakcji przez jej strony.
Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury
Potwierdził to również NSA w wyroku z 23 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I FSK 628/12). W wyroku tym NSA orzekł, że różnice kursowe nie mają żadnego wpływu na podatek od towarów i usług. Wynika to z definicji momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w którym to momencie następuje ukształtowanie się podstawy opodatkowania oraz zasad przeliczania na złote polskie kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania, w przypadku gdy są one określone w walucie obcej.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 1, art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat