Oznaczenia „oryginał" i „kopia" na fakturze
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady, nie ma już podziału na oryginał i kopię faktury. Ustawa o podatku od towarów i usług nie posługuje się już takimi terminami, dlatego nie można wskazać podstawy prawnej stwierdzającej, że każdy z dwóch egzemplarzy faktury jest tak samo ważny i można się nimi posługiwać zamiennie. Nie ma więc znaczenia, który z dwóch obowiązkowych egzemplarzy faktury otrzyma od Pana nabywca towarów i usług.
REKLAMA
Wyjątek od tej zasady dotyczy faktury VAT RR wystawianej przez nabywcę produktów rolnych lub usług od rolnika ryczałtowego.
Czy na fakturze VAT RR musi być oznaczenie „oryginał" i „kopia"
Kupuję produkty rolne od rolnika ryczałtowego. Czy tak jak w przypadku innych transakcji dokumentowanych fakturami nie ma już podziału na oryginał i kopię faktury?
Niestety, taki podział został zachowany. Faktura VAT RR to wyjątek od zasady, że każdy prawidłowo wystawiony egzemplarz faktury jest tak samo ważny, dlatego nie ma już podziału na oryginał i kopię. W przypadku faktur RR ustawa o VAT wyraźnie stanowi, że podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia fakturę dokumentującą nabycie tych produktów w dwóch egzemplarzach. Oryginał takiej faktury powinien Pan przekazać rolnikowi ryczałtowemu.
PODSTAWA PRAWNA:
art. 116 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat