| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kiedy na fakturze powinien być numer NIP nabywcy

Kiedy na fakturze powinien być numer NIP nabywcy

Firma, która od lat sprząta u nas śmieci, wystawia nam fakturę za swoje usługi nie podając na niej naszego numeru NIP. Czy taki dokument jest prawidłowy?

Nie, taki dokument nie jest prawidłowy. Od 1 stycznia 2014 r. na fakturze dokumentującej tego rodza­ju usługi, gdy są świadczone na rzecz podatnika, obowiązkowo powinien znaleźć się NIP. Najwidocz­niej firma sprzątająca Państwa śmieci nie zauważyła zmiany w ustawie o VAT.

Faktycznie bowiem, do końca 2013 r. faktura nie musiała zawierać NIP nabywcy w przypadku: dostaw energii elektrycznej i ciepl­nej, gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych oraz usług związanych z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych, z odprowa­dzaniem i oczyszczaniem ścieków, ze zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów, a tak­że usług zamiatania śmieci i usuwania śniegu (tak jak w Państwa przypadku), a także pozostałych usług sanitarnych. Obecnie, gdy nabywca jest podatnikiem, należy ten numer zamieścić.

Aby naprawić ten błąd, Państwa firma jako nabywca powinna wystawić notę korygującą lub wystąpić do świadczącego usługę, aby on wystawił fakturę korygującą.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 106e ust. 1 pkt 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Bohuszewicz

adwokat, od 2015 roku radca prawny. Radca prawny i Koordynator Obsługi Prawnej w jednym z łódzkich szpitali. W ramach prowadzonej kancelarii obsługuje też inne podmioty lecznicze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »