reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy przysługuje prawo odliczenia VAT z faktury za okulary pracownika

Czy przysługuje prawo odliczenia VAT z faktury za okulary pracownika

Zrefundowaliśmy pracownikowi nabycie okularów. Pracownik przyniósł fakturę, ale jako nabywca jest wpisany pracownik, a nie nasza firma. Czy mimo to możemy odliczyć VAT z tej faktury?

Niestety, w sytuacji, gdy faktura została wystawiona na pracownika, nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT. Wystawca faktury powinien sporządzić korektę, w której jako nabywca będziecie wskaza­ni Państwo jako firma. Wówczas będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 marca 2012 r. (sygn. IPTPP1/443-3/12-4/MW) czytamy:

Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników, wystawionych na Wnioskodawcę w takiej wysokości, w ja­kiej Wnioskodawca faktycznie pokrył ww. wydatki, pod warunkiem, że są związane z wykonywa­niem czynności opodatkowanych. Natomiast w sytuacji, gdy zakup okularów udokumentowany jest fakturą wystawioną na pracownika, Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury.

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej na innego nabywcę

Przekazanie pracownikom okularów, których zakup jest udokumentowany fakturą wystawioną na Wnioskodawcę, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast zwrot kosztów pracownikowi za zakup okularów, gdy faktura jest wystawiona na pracownika, jest czynnością wyłączoną spod regulacji ustawy o podatku od towarów usług.

Od tego roku można spotkać interpretacje podatkowe, w których organy podatkowe odbierają prawo do odliczenia, nawet gdy faktura jest wystawiona na pracodawcę. Przykładowo takie stanowisko zapre­zentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 17 lutego 2014 r. (sygn. IPPP/443-1068/13-4/ MKw). Dlatego najrozsądniej jest wystąpić o interpretację podatkową.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama