REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania
Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

REKLAMA

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Resort finansów przygotował tekst jednolity tego rozporządzenia.

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania - tekst jednolity

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 sierpnia 2023 r. dotyczące ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania zostało opublikowane w formie obwieszczenia w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1849.

W załączniku do obwieszczenia znajduje się jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Tekst ten uwzględnia zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 maja 2022 r. (Dz. U. poz. 1252).

Wyjątki od tekstu jednolitego

W tekście jednolitym rozporządzenia nie uwzględniono odnośnika nr 2 oraz § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 maja 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Wspomniane przepisy dotyczą m.in. notyfikacji Komisji Europejskiej oraz zasad stosowania potwierdzeń o spełnianiu funkcji i wymagań technicznych dla kas rejestrujących w formie oprogramowania.

Co zawiera rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących w formie oprogramowania?

Tekst jednolity zawiera szczegółowe przepisy dotyczące kas rejestrujących w formie oprogramowania. Rozporządzenie określa wymagania techniczne dla takich kas oraz sposób ich używania. Zawarte są w nim również przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji przy użyciu kas, zakończenia ich używania oraz wystawiania dokumentów w postaci innej niż wydruk.

W rozporządzeniu MF wprowadzono szereg nowych pojęć, które mają na celu zapewnienie precyzyjności w stosowaniu przepisów. Poniżej przedstawiamy wybrane zagadnienia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Baza danych kasy

Baza danych kasy to jedno z kluczowych pojęć wprowadzonych w rozporządzeniu. Odnosi się ona do specyficznej bazy zawartej w kasie rejestrującej, w której zapisywane i przechowywane są dane określone w załączniku do rozporządzenia. Baza ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kasy i umożliwia gromadzenie informacji o transakcjach, które są następnie wykorzystywane do celów podatkowych i kontrolnych.

Certyfikat kasy

Kolejnym ważnym terminem jest certyfikat kasy. Jest to unikatowy certyfikat klucza publicznego, który jest przydzielony konkretnej kasie rejestrującej w formie oprogramowania. Certyfikat ten jest wystawiany przez producenta kasy i służy do zapewnienia bezpieczeństwa oraz autentyczności transakcji dokonywanych za pomocą kasy. Dzięki niemu możliwe jest śledzenie i weryfikacja wszystkich operacji przeprowadzanych na danej kasie.

Ewidencja transakcji

Ewidencja transakcji to zapis wszystkich operacji sprzedaży dokonywanych za pomocą kasy rejestrującej. Ewidencja ta jest przechowywana w bazie danych kasy i stanowi podstawę do rozliczeń podatkowych oraz innych czynności kontrolnych. W rozporządzeniu określono szczegółowe wymagania dotyczące sposobu prowadzenia ewidencji, jej przechowywania oraz udostępniania odpowiednim jednostkom kontrolnym.

Oprogramowanie kasy

Oprogramowanie kasy to specjalistyczne oprogramowanie zainstalowane na kasie rejestrującej, które umożliwia rejestrację transakcji sprzedaży, przechowywanie danych oraz komunikację z innymi systemami. Oprogramowanie to musi spełniać określone w rozporządzeniu wymagania techniczne i funkcjonalne, aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie kasy.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

W związku z długością i złożonością tematu, przedstawiony artykuł stanowi jedynie wprowadzenie do rozporządzenia. Aby uzyskać pełne zrozumienie wszystkich aspektów i szczegółów, zaleca się zapoznanie się z pełnym tekstem rozporządzenia oraz załącznikami i dodatkowymi materiałami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA