REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Resort finansów przygotował tekst jednolity tego rozporządzenia.

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania - tekst jednolity

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 sierpnia 2023 r. dotyczące ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania zostało opublikowane w formie obwieszczenia w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1849.

Autopromocja

W załączniku do obwieszczenia znajduje się jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Tekst ten uwzględnia zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 maja 2022 r. (Dz. U. poz. 1252).

Wyjątki od tekstu jednolitego

W tekście jednolitym rozporządzenia nie uwzględniono odnośnika nr 2 oraz § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 maja 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Wspomniane przepisy dotyczą m.in. notyfikacji Komisji Europejskiej oraz zasad stosowania potwierdzeń o spełnianiu funkcji i wymagań technicznych dla kas rejestrujących w formie oprogramowania.

Co zawiera rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących w formie oprogramowania?

Tekst jednolity zawiera szczegółowe przepisy dotyczące kas rejestrujących w formie oprogramowania. Rozporządzenie określa wymagania techniczne dla takich kas oraz sposób ich używania. Zawarte są w nim również przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji przy użyciu kas, zakończenia ich używania oraz wystawiania dokumentów w postaci innej niż wydruk.

W rozporządzeniu MF wprowadzono szereg nowych pojęć, które mają na celu zapewnienie precyzyjności w stosowaniu przepisów. Poniżej przedstawiamy wybrane zagadnienia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Baza danych kasy

Baza danych kasy to jedno z kluczowych pojęć wprowadzonych w rozporządzeniu. Odnosi się ona do specyficznej bazy zawartej w kasie rejestrującej, w której zapisywane i przechowywane są dane określone w załączniku do rozporządzenia. Baza ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kasy i umożliwia gromadzenie informacji o transakcjach, które są następnie wykorzystywane do celów podatkowych i kontrolnych.

Certyfikat kasy

Kolejnym ważnym terminem jest certyfikat kasy. Jest to unikatowy certyfikat klucza publicznego, który jest przydzielony konkretnej kasie rejestrującej w formie oprogramowania. Certyfikat ten jest wystawiany przez producenta kasy i służy do zapewnienia bezpieczeństwa oraz autentyczności transakcji dokonywanych za pomocą kasy. Dzięki niemu możliwe jest śledzenie i weryfikacja wszystkich operacji przeprowadzanych na danej kasie.

Ewidencja transakcji

Ewidencja transakcji to zapis wszystkich operacji sprzedaży dokonywanych za pomocą kasy rejestrującej. Ewidencja ta jest przechowywana w bazie danych kasy i stanowi podstawę do rozliczeń podatkowych oraz innych czynności kontrolnych. W rozporządzeniu określono szczegółowe wymagania dotyczące sposobu prowadzenia ewidencji, jej przechowywania oraz udostępniania odpowiednim jednostkom kontrolnym.

Oprogramowanie kasy

Oprogramowanie kasy to specjalistyczne oprogramowanie zainstalowane na kasie rejestrującej, które umożliwia rejestrację transakcji sprzedaży, przechowywanie danych oraz komunikację z innymi systemami. Oprogramowanie to musi spełniać określone w rozporządzeniu wymagania techniczne i funkcjonalne, aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie kasy.

W związku z długością i złożonością tematu, przedstawiony artykuł stanowi jedynie wprowadzenie do rozporządzenia. Aby uzyskać pełne zrozumienie wszystkich aspektów i szczegółów, zaleca się zapoznanie się z pełnym tekstem rozporządzenia oraz załącznikami i dodatkowymi materiałami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

REKLAMA