reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Brak sprzedaży podlegającej ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej a obowiązek generowania raportów zerowych

Brak sprzedaży podlegającej ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej a obowiązek generowania raportów zerowych

Podatnik nie ma obowiązku sporządzenia raportów fiskalnych dobowych w dniach, w których nie wystąpiła sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej. Nie ma także obowiązku sporządzania raportów fiskalnych miesięcznych, w miesiącach w których nie wystąpiła sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Należy jednak wskazać, że w przypadku, gdy w danym miesiącu podatnik dokona sprzedaży, nawet w sytuacji, gdy sprzedaż ta wystąpi sporadycznie – nie w każdym dniu miesiąca, podatnik ma obowiązek sporządzania raportów fiskalnych miesięcznych za ten okres.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 kwietnia 2015 r., ITPP1/4512-92/15/AJ.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą – praktykę lekarską. Większa część działalności podatnika wiąże się z usługami, wymagającymi wystawiania faktur na kontrahenta (firmę zlecającą np. badania profilaktyczne). Sporadycznie w działalności podatnika zdarzały się usługi polegające na udzielaniu świadczeń zdrowotnych osobom fizycznym. Zgodnie z przepisami, podatnik powinien ewidencjonować obrót z tego tytułu na kasie fiskalnej. Ponieważ usługi tego typu zdarzają się sporadycznie – w miesiącach, w którymi nie zaewidencjonowano sprzedaży, zastosowanie znajdą raporty zerowe.

Na tym tle podatnik powziął wątpliwości, czy – w sytuacji gdy posiadana przez niego kasa fiskalna umożliwia przechowywanie historii transakcji do 5 lat wstecz – ma on obowiązek drukowania raportów zerowych.  W celu ich wyjaśnienia zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację.

Przedstawiając własne stanowisko podatnik stwierdził, że nie ma takiego obowiązku. Organ podatkowy uznał je za prawidłowe.

W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że na podstawie art. 111 ustawy o VAT podatnicy mają obowiązek ewidencjonować na kasie fiskalnej sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zgodnie zaś z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących przez dokument fiskalny rozumie się paragon, fakturę, oraz raport fiskalny, stanowiący dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Organ podatkowy argumentował również, że obowiązek sporządzania fiskalnych raportów uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Raporty fiskalne dobowe są sporządzane po zakończeniu sprzedaży w danym dniu i dokumentują obrót z tego tytułu oraz wskazują kwoty podatku należnego za daną dobę. Brak sprzedaży oznacza, że obrót i kwota podatku mają wartość zerową. Dane o sumarycznym obrocie zostaną wykazane w raporcie fiskalnym miesięcznym. Z tego powodu, nie ma potrzeby ani prawnego obowiązku sporządzania raportów dobowych w dniach, w których nie zaewidencjonowano żadnej sprzedaży na kasie rejestrującej. Organ podkreślił, że raporty fiskalne za okres miesięczny należy sporządzić po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu, jeżeli w miesiącu tym wystąpiła sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Biorąc pod uwagę powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że podatnik nie ma obowiązku sporządzenia raportów fiskalnych dobowych w dniach, w których nie wystąpiła sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej. Nie ma również obowiązku sporządzania raportów fiskalnych miesięcznych, w miesiącach w których nie wystąpiła sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W sytuacji jednak, gdy w danym miesiącu podatnik dokona sprzedaży, nawet w sytuacji, gdy sprzedaż ta wystąpi sporadycznie – nie w każdym dniu miesiąca, aktualizuje się obowiązek sporządzania raportów fiskalnych miesięcznych za ten okres.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama