Wata cukrowa i popcorn na festynach bez paragonu
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 maja 2015 r., IBPP3/4512-136/15/KG.
REKLAMA
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Sprawa dotyczyła osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży zabawek, balonów, popcornu oraz waty cukrowej na odpustach i festynach. Działalność ta jest prowadzona sezonowo i corocznie jest zawieszana w okresie od października do kwietnia. Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT. Dokonuje sprzedaży popcornu oraz waty cukrowej wyłącznie w ruchomej placówce gastronomicznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Świadczone usługi nie będą stanowić usługi przygotowania żywności dla odbiorców zewnętrznych (cateringu). W poprzednim roku podatkowym wnioskodawca nie był obowiązany do ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej i nie przestał spełniać warunków do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu ze sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy sprzedaż popcornu oraz waty cukrowej na odpustach i festynach podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.
Prezentując własne stanowisko wskazał, że działalność związana z przygotowaniem żywności na straganach powinna zostać zaliczona do ruchomych placówek gastronomicznych, a tym samym podlegać zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.
W uzasadnieniu wskazał, ze ogólna zasada określona w przepisach ustawy o VAT nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej na wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jednakże na gruncie rozporządzenia do ww. ustawy z obowiązku tego zwolnione jest świadczenie usług związanych z wyżywieniem, za wyjątkiem usług świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz usług przygotowania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering). Na tle przedstawionego stanu faktycznego organ uznał, że wnioskodawca nie świadczy usługi cateringu, a tym samym jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat